Θέρμανση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Επειδη μενω σε πολυκατοικια και εχουν αρχισει τα προβληματα στην κεντρικη θερμανση (αλλος δεν πληρωνει-
αποθεματικο δεν υπαρχει) συν οτι του χρουνου το πετρελαιο θα φτασει 1,60 / λιτρο αρχισα να σκεφτομαι για εναλακτικες λυσεις .
Στα υπνοδοματια το εχω λυσει με 2 σωματα ηλεκτρικα λαδιου που με 1 ωρα κανουν το δωματιο φουρνο
1χ2000W Χ 0,10 λεπτα =0,20 λεπτα ανα ωρα .Εχω κλιματιστικα που ειναι inverter αλλα η θεμανση του κλιματιστικου δε μου αρεσει .
Το σαλονι μου ειναι 40 τετραγωνικα και εκει εχω το θεμα , σκεφτομουν για θερμοπομπους με 2χ2000=4000W
θα ειμαι καλυμενος εχει κανεις εμπειρια απο τετοιου ειδος θερμανση να μας δωσει τα φωτα του , η καποια εναλακτικη .
Για μονοκατοικια παντως οποιος εχει η ενδοδαπεδια θερμανση με αντλια θερμοτητος ειναι για μενα η καλυτερη
λυση , ομως για διαμερισμα οι επιλογες πρεπει να ειναι λιγες .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Θερμοπομποί είναι μαζί με τα σώματα λαδιού είναι η καλύτερη θέρμανση που μπορείς να έχεις μετά τα κλασικά καλοριφέρ. Έχω θερμοπομπούς στο νησί, παλαιότερα είχα και καλοριφέρ λαδιού, δεν έχω βρει καλύτερη λύση.
Σε μονοκατοικία πλέον το ενεργειακό τζάκι δίνει πολύ καλά αποτελέσματα, ειδικά αν το τζάκι σου αρέσει. Εγώ π.χ. το ανάβω κάθε μέρα όλο το χειμώνα, και όλη η παραγόμενη ενέργεια πάει χαμένη. Κάποια στιγμή θα βάλω ενεργειακό.

Air Condition, αερόθερμα, θερμάστρες, σόμπες νομίζω είναι προσωρινές λύσεις. Μόλις τα σβήσεις πάγωσε το δωμάτιο,και δεν παίρνουν την υγρασία.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

To ενεργειακο τζακι ειναι αριστη επιλογη ομως θα πρεπει να υπαρχει απο την αρχη εγκατασταση (αεραγωγοι κλπ) σε υπαρχουσα εγκατασταση απλου τζακιου δεν αποδιδει τα μεγιστα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ναι έχεις δίκιο Νίκο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Oι υπολοιποι δεν χρησιμοποιουν θερμανση :confused
Στεφανε στην Γερμανια με τι θερμενεστε ?
Αντρεα οι Ολανδοι κρυωνουν ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Για να πω την αλήθεια μου, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα. Βλέπω τριγύρω μου μια στροφή προς το pellet, αλλά δεν νομίζω οτι κάνει για μεγάλα σπίτια/ πολλά δωμάτια. Εξάλου υπάρχει και το κόστος αγοράς της σόμπας.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εδώ στην Ολλανδία απ ότι έχω καταλάβει (αν έχω καταλάβει δηλαδή καλά) χρησιμοποιούν κεντρικά μπόιλερ (φυσικού αερίου). Για τα καλοριφέρ τους. Σε πολλά σπίτια έχω δει και τζάκια που όμως οι περισσότεροι τα έχουν καταργήσει!
Το θέμα είναι ότι εδώ τα καλοριφέρ καίνε ασταμάτητα...
Οπότε και ο τρόπος μέτρησης είναι διαφορετικός!
Πληρώνω για θέρμανση τον μήνα (κάθε μήνα) 160 € και στο τέλος του χρόνου αν έχω κάψει λιγότερα λογικά έχω κάποια επιστροφή.
Δεν είμαι όμως σίγουρος, πολύ πιθανό να κάνω λάθος!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Για συνεχομενη θερμανση 160 ευρω ειναι μια χαρα , τοσο περιπου πληρωνω τον μηνα για 2-3 ωρες την ημερα
συν το ρευμα για τα κλιματιστικα .του χρονου που θα εχει το πετρελαιο 1,50 / λιτρο θα διπλασιαστει το κοστος .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχουμε κεντρικη θερμανση η οποια λειτουργει 24/7/365. Απο τον Οκτωβριο μεχρι και τον Απριλιο τροφοδοτουνται και τα καλοριφερ. Με αλλα λογια νερο καυτο υπαρχει καθ υποβολη και δεν περιμενω να ζεσταθει κλπ κλπ. Τα καλοριφερ εχουνε ειδικους μετρητες, και τον Απριλιο ερχεται τεχνιτης και τα διαβαζει, και αλλαζει τον εσωτερικο μετρητη που ειναι ενα πολυ λεπτο σωληνακι με ενα ειδικο υγρο το οποιο εξατμιζεται αναλογα. Το καλο ειναι οτι βλεπεις εκεινη τη στιγμη τι σημειωνει. Επιπλεον, καθε διαμερισμα εχει κεντρικο ρολοϊ για το ζεστο νερο, το οποιο και αυτο διαβαζεται μια φορα τον χρονο. Καθε Μαϊο ερχεται η λυπητερη. Σε μονοκατοικιες ή σε σπιτια με το πολυ 4 διαμερισματα ειναι η θερμανση με pellets πολυ διαδεδομενη, οικολογικη και φτηνη. Να τονισω οτι το πετρελαιο θερμανσης εδω εχει μεσο ορο 0,91€/lt ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”