Συνθεση Fusion Power

nikos03
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Ιαν 2012, 15:55
12
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 4 times
Ηλικία: 35

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!Αγόρασα πριν από λίγες μέρες ένα gillette fusion proglide,το θέλω για καθημερινό ξύρισμα επειδή 31 ιανουαρίου μπαίνω φαντάρος!!Γενικώς είμαι άσχετος από τέτοιου είδους ξύρισμα καθώς είχα πάντα μούσια και τα έπαιρνα με κουρευτική(trimming).Δοκιμάζοντας λοιπόν χτες τη fusion σε σημεία κάτω χαμηλά στο λαιμό,ενώ το ξύρισμα μου φάνηκε οκ,παρατήρησα μερική ώρα αφού τελείωσα οτι η ταινία είχε φουσκώσει και όταν την ακουμπούσα με το δάχτυλό μου κόλλαγε!και όταν απομάκρυνα το δάχτυλό μου δημιουργούνταν "ίνες",καταλαβαίνετε!συμβαίνει και σε άλλους αυτό??είναι γενικό το πρόβλημα?το σκέφτηκα να την βγάλω,αλλά λέω κάτσε μην τη χαλάσω!Να την βγάλω τελικά?
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλησπερα και καλως ηρθες Νικο! Εισαι το πρωτο νεο μελος μας στο 2012! :megagrin

Η ταινια ειναι αχρηστη, με ενα μαχαιρακι αφαιρεσε την. Εναλλακτικα βαλε τις κεφαλες μεσα σε νερο που ειναι λιγο πριν το βρασιμο, για να αρχισει να διαλυεται η λωριδα, και να μαλακωνει, και μετα την αφαιρεις. Για το στρατο (αναλογα που θα παρουσιαστεις) θα προτεινα ενα με λιγοτερες λεπιδες, το πολυ εινα Mach3. Και λεω αναλογα που θα παρουσιαστεις, γιατι πριν απο εναμιση χρονο που ο μελλων κουνιαδος μου παρουσιαστηκε Ναυτικο, του δωσανε ηδη ενα Fusion Pro Glide (το γαμημενο επιθετικο μαρκετινγκ της P&C, και αυτο οφειλεται στα μαπα προϊοντα της)!. Τα Fusion ενδεχεται σε καθημερινο ξυρισμα να δημιουργησουν προβλημα ερεθισμου. Κανονικα θα σε απετρεπα να παρεις αφρο ή gel, αλλα αυτο ειναι κατι που εσυ αποφασιζεις. Οταν πας στη μοναδα, μπορεις να εχεις τα δικα σου κουμαντα! Σε ολες τις μηχανες συστηματος την ταινια να την βγαζεις, ειναι μπλιαχ και αχρηστες. Με την τιμη που εχουν οι κεφαλες της Fusion, θεωρω οτι ειναι ειδικα για τον στρατο ακαταλληλες... Με τι ξυριζεσαι μεχρι τωρα?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Νίκο καλωσήρθες και καλή χρονιά!Κι εγώ στις 30 παρουσιαζόμαι,μια μαχ 3 θα πάρω μαζί μάλλον για αρχή!να την βγάλεις την ταινία,δεν προσφέρει τίποτα,μόνο αρνητικά έχει!καλή θητεία να έχεις!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Γιατι δεν δοκιμαζετε τα gillette blue II?

Ειναι πολυ καλα ξυραφακια κ τα 5 εχουν απο 1,40-2,00 ευρω.....Χωρις λωριδες κ κουραφεξαλα

Επισης στο στρατο δεν θα κανετε κοντρα ξυρισμα μονο με τη φορα της τριχας καθως θα υπαρχουν τα εξης αρνητικα

1. Λιγος χρονος για ξυρισμα (εξαρταται απο τη μοναδα βεβαια)
2. Ανυπαρξια ζεστου νερου
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
nikos03
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Ιαν 2012, 15:55
12
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 4 times
Ηλικία: 35

Stefanos έγραψε:Με τι ξυριζεσαι μεχρι τωρα?
Ξυρίζομαι με κουρευτική/ξυριστική με ρυθμιζόμενο μήκος,εγώ το βάζω στα 2mm.Έχω να ξυριστώ τελείως κανα 5αρι χρόνια,και πήρα τη fusion πιστεύοντας οτι με τις 5 λεπίδες θα είναι πιο εύκολο το ξύρισμα και θα ερεθιστεί λιγότερο το δέρμα μου...Έτσι άκουσα τουλάχιστον σε forum για το στρατο!

Calmato που παρουσιάζεσαι?
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Στο Μεγάλο Πεύκο Νίκο,εσυ;
Εικόνα
nikos03
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Ιαν 2012, 15:55
12
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 4 times
Ηλικία: 35

calmato έγραψε:Στο Μεγάλο Πεύκο Νίκο,εσυ;
Α εσύ πας σε πιο "άγρια" πράγματα!! :!@#!
Εγώ Τρίπολη... :ninja_hide
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

πήρα τη fusion πιστεύοντας οτι με τις 5 λεπίδες θα είναι πιο εύκολο το ξύρισμα
Eιναι φοβερο τι εχει κανει το μαρκετινγκ κ η προπαγανδα της Gillette....πραγματικα παλι καλα που υπαρχει κ το ιντερνετ διαφορετικα ποιος ξερει σε τι σκοταδια θα ζουσαμε ακομη...

Προσωπικα 2 πηγες μου αλλαξαν την ξυριστικη ζωη = αυτο το φορουμ και ο Mark Herro (Mantic59)
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
nikos03
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Ιαν 2012, 15:55
12
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 4 times
Ηλικία: 35

Εγώ δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με αυτόν τον τύπο ξυρίσματος,γι'αυτό βλέποντας τις διαφημίσεις σου δημιουργείται η εντύπωση ότι αυτό είναι το πιο καλό...Τώρα για γρήγορο,καθημερινό ξύρισμα στο στρατό για έναν τελείως αρχάριο θα προτείνατε κάτι σε Mach 3 ας πούμε?sorry που είμαι off topic,αν είναι ας μεταφέρουμε τη συζήτηση σε άλλο θέμα!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Νικο καλησπέρα. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν. Αυτό που είχα παρατηρήσει εγώ όταν υπηρετούσα ήταν οτι το Gillette Blue II μετά το τρίτο ξύρισμα ήταν για πέταμα. Ενώ το κάθε ανταλλακτικό της Mach3 άντεχε 2-3 εβδομάδες. Μιλάω για ξύρισμα με 2 περάσματα. Ενα με την φορά και ένα κόντρα.
Πάντως οτιδήποτε πάνω απο 3 λεπίδες μοιάζει υπερβολικό για κάθε μέρα. Πολύ περισσότερο στην περίπτωσή σου που ο ρυθμός με το οποίο μεγαλώνουν τα γένια είναι μικρός, λόγω της χρόνιας γενιοφορίας σου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”