Low budget set

Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2023, 00:42
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 708 times
Ηλικία: 34

Ερώτηση: Πιστεύεις ότι αν ήταν η Blackbird η πρώτη σου μηχανή θα την εκτιμούσες όσο την έχεις εκτιμήσει τώρα? Κατά την γνώμη μου όπως και κάθε πρωτάρης μετά από δύο ξυρίσματα θα έψαχνες για την επόμενη!!
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 410 times
Been thanked: 839 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με @Gian_Arg.
Πρώτη μου μηχανή R41 και δεύτερη Rockwell 6s.
Τώρα που πήρα και τρεις "φτηνές", αρχίζω και καταλαβαίνω την αξία της Rockwell.
Οκ, έτσι κι αλλιώς θα τις έπαιρνα όλες αυτές, ασχέτως σειράς.
Όμως η άποψη μου είναι ο αρχάριος γενικά σε όλα, να ξεκινάει με οικονομικό αλλά ποιοτικό όσο γίνεται εξοπλισμό και μετά να πηγαίνει στα τοπ.

Πχ στους μαθητές μου στην κιθάρα, δεν προτείνω να πάνε κατευθείαν σε Gibson , strat custom shop, prs, shur κλπ που κοστίζουν 2-5 χιλιάρικα.
Είναι τελείως διαφορετική η φιλοσοφία τους σαν όργανα. Δεν ξέρεις τι θα του ταιριάξει στην πορεία.
Τους προτείνω ένα δυο όργανα παρόμοια με τα ακριβα, στα 500-1000, έτσι ώστε να μη χάσουν πολλά λεφτά στη μεταπώληση αν δουν ότι δεν τους ταιριάζει κάποιο.
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6420 times
Been thanked: 5297 times
Ηλικία: 57

Όσο υποκειμενικό κι αν είναι το θέμα τιμή, σε μια ελεύθερη αγορα, όσους haters ή lovers κι αν έχει κατι, για κάποιο λόγο η τιμή έχει την σημασία της...

Σίγουρα κάποιος νεοεισερχομένος, δεν θα εκτιμήσει ή και δεν θα απολαύσει το ξύρισμα που θα του δώσει μια Blackbird, Tatara, Rocca, Yates, Karve, Rockwell, IKon etc... Με κάποιες από αυτές πιθανώς και να μακελευτει... Σε κάθε περίπτωση πολύ πιο πιθανό είναι να βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή που εσταξε εναν σκασμό λευτά για να πάρει αποτέλεσμα ιδιο με τα πλαστικά...

Είναι πολύ πιο πιθανό να κολλήσει αγοράζοντας νορμαλ μηχανές, μέσης τιμής, όπου σίγουρα η αρχική του επένδυση θα είναι σε νορμαλ επίπεδα - μην αγνοούμε και το θεμα οικονομία - θα πάρει 9 στις 10 καλό ξύρισμα και στην πορεία να δει τι του ταιριάζει...

Έχοντας πλέον αποκτήσει και την κατάλληλη τεχνική, μπορεί να πάρει και άψογα ξυρίσματα, είτε με μια Lord είτε με μια Blackbird Ti..
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13459 times
Been thanked: 14392 times
Ηλικία: 54

Και (ξανα)μπαίνει το θέμα YMMV/ΠΟΚ, έχοντας αρκετή εμπειρία αγόρασα μία φθηνή Lord η οποία δεν έκοβε τα ΔΙΚΑ μου γένια ούτε με βαλέ που έλεγε κάποιος συνξυριστής και την έκανα Devette
Ακόμα και σήμερα που έχω σαφώς περισσότερη εμπειρία για να πάρω το αποτέλεσμα που ΕΓΩ θέλω θα έκανα το πρόσωπο σαν τον πωπό της μαϊμούς από το πολύ buffing γι' αυτό και πρότεινα μία μηχανή μεσαίας αποτελεσματικότητας όπως η Parker 97R και μεσαιοχαμηλού κόστους.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2131
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8582 times
Been thanked: 11606 times
Ηλικία: 55

@Algebar Γιάννη πόσο καιρό έχεις να ξυριστείς με την Parker; Γτ εγώ είχα καιρό κ όταν τη δοκίμασα τελευταίως δε μου φάνηκε ακριβώς όπως τη θυμόμουν. :think:
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13459 times
Been thanked: 14392 times
Ηλικία: 54

Πάνω από 2 χρόνια Μπάμπη καθώς πλέον είναι πολύ ήπια για τα γούστα μου, για αρχάριο και με λίγη προσοχή νομίζω ότι είναι μια χαρά.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”