Εργασίες στα ξυράφια μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

@idpanos είσαι καλλιτέχνης (μεταφορικά και κυριολεκτικά)!
idpanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2023, 16:39
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Βλέποντας να σας αρέσει η δουλειά ανεβάζω τρεις ακόμα κατασκευές με αλλαγές λαβών.
Μουριά με έβενο στις άκρες που μπαίνουν τα καρφιά και σφήνα έβενο.
Έβενος με λευκό περλέ όστρακο και σφήνα αλουμινίου.
Κέρατο κριαριού στο οποίο έβαλα και τρίτο καρφί με αλουμινίου σωληνάκι στο εσωτερικό για καλύτερη σταθερότητα όπως συνηθίζεται στις κεράτινες λαβές.
Η σφήνα του είναι μαύρο κέρατο.


Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 39 δευτερόλεπτα:
Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 20 δευτερόλεπτα:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Επειδή ο @idpanos δεν πρόκειται να το κάνει επαγγελματικά (και εγώ δεν έχω καμία διάθεση να συμμετέχω σε διαδικασίες προώθησης), είμαι ελεύθερος από τη γνώμη μου.

Έχοντας δει από κοντά τις δουλειές του, πραγματικά του αξίζουν συγχαρητήρια. Οι λαβές δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αυτές «αρτιζάνων».
idpanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2023, 16:39
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

SrTv την ενασχόλησή μου με τις λαβές και τα ακονίσματα την άρχισα μόνος μου μια και δε γνώριζα τότε κάποιον γνώστη που θα μπορούσα να απευθυνθώ. Είχα στείλει αρχικά ένα ξυράφι σε κατάστημα άλλης πόλης για λαβή και ακόνισμα, αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Έτσι άρχισαν όλα...έχοντας κάποια εργαλεία που χρησιμοποιώ σε άλλη τέχνη δε δυσκολεύτηκα στην κατασκευή λαβών και στο ακόνισμα. Πέρα από κάποιο εξοπλισμό για ένα καλό αποτέλεσμα πιστεύω ότι χρειάζεται αντίληψη, μεράκι, αισθητική, υπομονή...
Σίγουρα δεν πρόκειται να το κάνω επάγγελμα. Αν βρεθεί κάποιος να έχει το ζήλο και το μεράκι να μάθει κάτι από αυτά που ξέρω είμαι πρόθυμος να τον βοηθήσω χωρίς κανένα αντάλλαγμα.
Χαίρομαι που γνωριστήκαμε και συμφωνούμε στις απόψεις περί ξυραφιών για το ακόνισμα και τη συντήρηση γενικότερα.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Εικόνα

Δε θα έλεγα ακόνισμα, το ξυράφι αγοράστηκε σε κατάσταση NOS και ήταν (όσο μπόρεσα να δω, μιας και δεν ξυρίστηκα με αυτό) σε κατάσταση shave ready. Το τρίτο Filarmonica που αγόρασα NOS και ήταν εργοστασιακά shave ready! Πιθανότατα η επιμέλεια που έλαβαν από το εργοστάσιο κατασκευής τους συνέβαλε στο μύθο που τα περιβάλει. Παρά ταύτα αποφάσισα να κάνω μερικά περάσματα σε δυο κορυφαίες φυσικές πέτρες, Coticule La Veinette (Old Rock) στην αρχή και στη συνέχεια Yellow / Green Thuringian. Σε λίγο θα ακολουθήσει ξύρισμα με το 12ρι Novodur - Para Profesionales να συναγωνίζεται το μεγαλύτερο αδερφάκι του, 14ρι Double Temple (δεύτερης γενιάς και τα δυο).
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Ήθελα να αποκτήσω ένα ξυράφι από την παλιά εταιρία Grah & Ohliger στο Solingen. Χάρηκα που βρήκα το μοντέλο REGILO, ένα ξυράφι με πλάτος 6/8, με πολύ λεπτή διαμόρφωση κοιλότητας και χωρίς σταθεροποιητή. Όταν αγοράζω κάποιο ξυράφι, προσπαθώ να είναι σε κατάσταση ΝΟS (εκτός ιδιαίτερων εξαιρέσεων). Αφαίρεσα μερικές επιπόλαιες (και ασήμαντες) οξειδώσεις και η λεπίδα ήταν έτοιμη, αναμένοντας το φρεσκάρισμα στις πέτρες και το δέρμα. Δυστυχώς, ο πανδαμάτωρ χρόνος άφησέ τα σημάδια του και στη λαβή. Χάρη στο φίλο μου @idpanos το περίπου 100 ετών REGILO απέκτησε νέα λαβή από συνθετική ταρταρούγα. Η δουλειά του είναι εφάμιλλή (ή ανώτερη) των καλυτέρων κατασκευαστών.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Θα σχολιάσω μόνο την τοποθέτηση των καρφιών από τον @idpanos που είναι για σεμινάριο...
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”