Rockwell 6s

Άβαταρ μέλους
dtsapman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 24 Οκτ 2023, 17:27
Has thanked: 6 times
Been thanked: 112 times
Ηλικία: 49

Rockwell 6c μετά από αρκετές δοκιμές σε μένα ταιριάζουν τέλεια οι perma-sharp και οι feather. Επιφυλάσσομαι για LORD Shark δεν τις έχω πετύχει/αγοράσει ακόμη. Μέτα από αυτό χωρίς να έχω εμπειρία στο Π.Ξ. θεωρώ ότι είμαι τύπος του ¨ασφαλούς ξυραφιού" αλλά με επιθετική λεπίδα.
teokim
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 21:05
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 92 times
Been thanked: 178 times
Ηλικία: 42

Ξυρίζομαι περιστασιακά με την 6c στην πλάκα 4-2-2. Ευχάριστο ξύρισμα αλλά όχι βαθύ. Είναι ότι πρέπει για αρχάριο, καλύτερη από Muhle 89 κ Gillette c king! Λίγο κουραστικό στη διαδικασία αλλαγής ρύθμισης (πλάκας) γιατί δεν είναι σαν τις υπόλοιπες ρυθμιζόμενες
Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2023, 00:42
Has thanked: 1191 times
Been thanked: 691 times
Ηλικία: 34

Κατά την γνώμη μου προσπαθείς να συγκρίνεις 3 διαφορετικά πράγματα το οποίο δεν είναι σωστό! Η 6c κοστίζει κάτι πάνω από 50 ευρώ την οποία τιμή δεν θα έλεγες και τόσο προσιτή για έναν αρχάριο! Σε σύγκριση με τις άλλες δύο που κοστίζουν μαζί όσο η 6c! Και πέρα από αυτό η μία θεωρείται ρυθμιζόμενη ενώ οι άλλες όχι! Οπότε είναι και λίγο άστοχη η σύγκριση! Παρόλα αυτά μιλάμε για μια εκπληκτική μηχανή !
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Κύριοι δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά αναφέρεστε σε λάθος νήμα μιας και ο τίτλος του είναι η 6S
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
dtsapman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 24 Οκτ 2023, 17:27
Has thanked: 6 times
Been thanked: 112 times
Ηλικία: 49

Ναι, δεν βρήκα άλλο θέμα για την 6c. Έγραψα εδώ γιατί ξυρίστηκα δεν έχουν διαφορά. Προσωπικά δεν κατάλαβα . Δοκίμασα μια 6s φίλου πριν αγοράσω την 6c. Αυτό που ξέρω είναι ότι έχουν διαφορά στο υλικό κατασκευής με την 6s να αντέχει για χρήση έως και τα δισέγγονα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Οι απόψεις διίστανται στο "ξυριστικά δεν έχουν διαφορά". Υπάρχει ένα μικρό ντιμπέιτ το οποίο έχει παίξει κ στο φόρουμ μας, αν θυμάμαι καλά. Ισως κ πιο πάνω σε αυτό το νήμα.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 393 times
Been thanked: 817 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Το 2ο μου ξυραφάκι η Rockwell 6S.
(Το 1ο μου ήταν το Muhle R41 - χωρις αστεία αφού η αιτία να ξεκινήσω το παραδοσιακό ξύρισμα, ήταν το βαθύ ξύρισμα, κάτι που δεν μπορούσε να μου πρoσφέρει το ξυραφάκι του σούπερ μάρκετ).
Γρήγορα κατάλαβα (ευτυχώς χωρίς θύματα) ότι η R41 δεν είναι για κάθε μέρα και θέλει περισσότερο προσοχή και να έχεις χρόνο.
Έτσι για 2η μηχανή επέλεξα την 6S για πιο άνετο και γρήγορο ξύρισμα και με την δυνατότητα επιλογής πλάκας ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε στιγμής.
Μέχρι στιγμής την έχω δοκιμάσω με λεπίδες Perma sharp και θα δοκιμάσω κι άλλες.

Μετά από μερικά ξυρίσματα (με πλάκα 4 και 5), νομίζω ότι καλώς έπραξα.

Πολύ όμορφο και ποιοτικό κουτί που νομίζω μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τη μεταφορά της σε βαλίτσα.
Εικόνα

Και το λογότυπο στο εξωτερικό του κουτιού του.


Εικόνα
Σπύρος Δέλτα.
Christosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 15 Μαρ 2024, 23:56
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 4 times
Been thanked: 34 times
Ηλικία: 32

Κάτοχος της 6c μετά από πολλά ξυρισματα και αφού τα έχω βρει σε όλα μ αυτή τη μηχανή και τη θεωρώ καταπληκτική σκεφτόμουν να πάρω την 6s. Άλλαξα τη λαβή της με μια razorock super knurl το αποτέλεσμα η μηχανή να αυξήσει το βάρος της (118 γραμμάρια) και να γίνει πιο ευχάριστη - αποδοτική. Μήπως είναι υπερβολή να ξοδέψω 100-120 ευρώ για την ίδια μηχανή μόνο και μόνο για το ss μιας και τώρα το βάρος είναι ίδιο?
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Υπάρχει το βάρος μίας μηχανής, αλλά υπάρχει κ το κέντρο βάρους της που καθορίζει το πως θα ακουμπήσει στο πρόσωπο. Νομίζω πως μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημά σου όταν δοκιμάσεις και μια 6s. Προσωπικά δε θα έδινα 120€ για να παρω μια σχεδόν ίδια μηχανή, ακόμα κ αν έβρισκα να πουλήσω την πρώτη. Νομίζω δλδ, γτ ο Αλλάχ τυφλώνει τους ανθρώπους κ ποτέ δεν ξέρεις...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 393 times
Been thanked: 817 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Christosk έγραψε: 10 Απρ 2024, 01:16 Κάτοχος της 6c μετά από πολλά ξυρισματα και αφού τα έχω βρει σε όλα μ αυτή τη μηχανή και τη θεωρώ καταπληκτική σκεφτόμουν να πάρω την 6s. Άλλαξα τη λαβή της με μια razorock super knurl το αποτέλεσμα η μηχανή να αυξήσει το βάρος της (118 γραμμάρια) και να γίνει πιο ευχάριστη - αποδοτική. Μήπως είναι υπερβολή να ξοδέψω 100-120 ευρώ για την ίδια μηχανή μόνο και μόνο για το ss μιας και τώρα το βάρος είναι ίδιο?
Συμφωνώ με @babkoug .
Ωστόσο, αν νομίζεις ότι έχεις βρει τη μηχανή σου, αγοράζοντας την SS, θα την έχεις για πάντα.
Εγώ θα πούλαγα την C και θα αγόραζα την SS.
Η λαβή που περισσεύει όλο και κάποια κεφαλή θα βρεθεί να μπει επάνω.
Διάβασε μόνο τι λένε για τις μικροδιαφορές τους.
Εγώ δεν έχω δοκιμάσει την C για να έχω άποψη.
Σπύρος Δέλτα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”