Κρύο ή ζεστό ;

Απάντηση

Κρύο ή ζεστό ;

Προετοιμασία προσώπου με κρύο νερό
18
9%
Προετοιμασία προσώπου με ζεστό νερό
49
25%
Προετοιμασία προσώπου με χλιαρό νερό
33
17%
Δημιουργία αφρού με κρύο νερό
13
7%
Δημιουργία αφρού με ζεστό νερό
46
23%
Δημιουργία αφρού με χλιαρό νερό
37
19%
 
Σύνολο ψήφων: 196
Wetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 20:48
2
Τοποθεσία: Άρτα
Has thanked: 136 times
Been thanked: 298 times
Ηλικία: 42

Ένα ζεστό ντουζάκι είναι ότι πρέπει για την προετοιμασία...χλιαρό νερό στο σαπούνι για blooming...αφού το σαπούνι μαλακώσει μετά από 5 λεπτά το δροσερό-πλέον-νεράκι πάει στην φάτσα για πλύσιμο αλλά και για να πεταχτούν οι τρίχες ώστε να καταφέρω πιο βαθύ ξύρισμα με λιγότερα περάσματα αποφεύγοντας έτσι razor burn, μικροερεθισμούς κλπ...ζεσταίνω την λεπίδα με χλιαρό νερό και τελειώνω το ξύρισμα πάντα με κρύο...Αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθώ όλες τις εποχές του χρόνου
:hellas2 Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Aarg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Ιαν 2022, 21:19
2

Έχοντας σταθερά κοκκινίλες στο λαιμό όποια μηχανή και ξυραφάκι και αν δοκίμαζα θυμήθηκα ότι στον στρατό (πριν από χιλιάδες χρόνια) μας είχαν δώσει ένα φυλλάδιο περί προσωπικής υγιεινής στο οποίο ανέφερε ότι το ξύρισμα με κρύο νερό μείωνε τους ερεθισμούς, οπότε είπα να το δοκιμάσω.Οι κοκκινίλες μειώθηκαν αισθητά (όχι ότι εξαφανίστηκαν τελείως) με δροσερό νερό σε όλη την διάρκεια του ξυρίσματος οπότε το έχω υιοθετήσει τα τελευταία 2 χρόνια.
Saying and doing are two different things
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Συνήθως, χλιαρο νερό στην προετοιμασια, χλιαρο ξεβγαλμα αναμεσα στα περασματα και κρυο νερό στο τελος...

Δοκιμαζοντας τις προαλλες το scuttle mag, με το ζεστο lather η απολαυση στο ξυρισμα ηταν πολυ μεγαλυτερη... Το μονο κακο ειναι οτι δεν βολευει για τα σαπουνια μας, παρα μονο στα refill...

Χθες, δοκιμασα να βαλω ενα πηλινο με καυτο νερο, κι απο πανω το σιλικονενιο μπωλ της γιακι, αλλα ουτε καν πλησιασε στην οποια αισθηση...

Προσανατολιζομαι πλεον στη χρηση του κεραμικου μπωλ της Fine, το οποιο θα βρισκεται πανω σε εναν θερμαντηρα κουπας....

Ελπίζω να κανει δουλιτσα εστω και λιγο και να μην βρεθει η ντουλαπα μου με αλλο ενα γκατζετακι...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13439 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

@qsplan Κώστα έχω πάρει ένα scuttle διαφορετικού τύπου πριν μερικά χρόνια και με έχει βολέψει πάρα πολύ. Συνήθως βάζω σαπούνι νερό και το ζεσταίνω στα μικροκύματα πριν αρχίσω το ξύρισμα, φορτώνω το πινέλο με το ζεστό λιωμένο σαπούνι για ένα απολαυστικό face lather και το πινέλο με τον αφρό παραμένει ζεστό και στα επόμενα περάσματα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Γιάννη, είχα ένα παραπλήσιο... Το σκληρό πλαστικό της ΡΑΑ, το οποίο δυστυχώς το έχω στο εξοχικό...

Το καλό που είχε είναι ότι είναι ελαφρύ, αλλά χωράει πολύ λιγότερο νερό από το κεραμικό...

Κάτι σαν αυτό το κεραμικό θα με βόλευε, αλλά το μεγαλύτερο θέμα μου είναι το βάρος...

Γι'αυτό και ψαχνω μεσοβεζικες λύσεις...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13616 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλτατε Κώστα @qsplan υπάρχουν παρόμοια scuttle στο ebay με μεγαλύτερη διάμετρο από εκείνου της ΡΑΑ :
https://www.ebay.com/itm/314657569602
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Πρώτη "συνάντηση" με το scuttle του Secret Santa και το σημερινό ξύρισμα ήταν απόλαυση...

Τελικά, η ζεστή σαπουναδα είναι για μένα το κάτι άλλο... Θα το δοκιμάσω και σε σαπουνια που ξέρω, αλλά νομίζω πως δίνει μεγαλύτερη ένταση στα αρώματα του σαπουνιού...

Αυτό πάντως που φοβόμουν, για το βάρος, δεν ισχύει... Το μόνο αρνητικό στο συγκεκριμένο scuttle της The Goodfellas Smile, είναι ότι δεν έχει stopper, όποτε θέλει δούλεμα σε σταθερή βάση αλλοιως κάνεις τον αναστενάρη...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
teokim
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 21:05
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 92 times
Been thanked: 178 times
Ηλικία: 42

Απο τότε που ξεκίνησα όλη τη διαδικασία ξυρίσματος με κρύο νερό (ακόμη κ τον αφρό) δεν ξαναείδα ερεθισμό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”