Safety razor για ευαίσθητη επιδερμίδα

Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7619 times
Ηλικία: 41

@gkarave Συμφωνώ και επαυξάνω ...Rockwell 6s η εναλλακτικά 6c είναι μια επιλογή που δεν χάνει.
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Kalomoiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Μαρ 2023, 21:48
1
Been thanked: 96 times

Καλησπέρα επειδή το δέρμα μου είναι ένα χαλί το ακουμπάς και κοκκινίζει και ο λόγος που δεν ξυριζουμουν και είχα μουσι είναι ότι κάθε φορά μετά το ξύρισμα γεμιζα σπυρακια και κοκκινίλες ακόμα και στα μάγουλα , μετά την τυχαία συνάντηση με ένα βίντεο του σταροβα ( θα μας κλεισει το σπιτι )είπα να το δοκιμάσω λόγο αρωμάτων περισσότερο .πήρα τις παρακάτω μηχανές σαν αρχάριος. Lord , De89 , 6c , 37c slant , yaqi slant aggressive, r41

Με τις μόνες μηχανές που δεν έχω κανένα ερεθισμό πλέον είναι με την yaqi αλλά δεν είναι για κάθε ημέρα και με τηβ r41 που πλέον ξυρίζομαι κάθε ημέρα μαζί της και είναι απόλαυση χωρίς ερεθισμούς και με λεπίδες Astra πράσινη , feather , rubie , perma

Όλα τα παραπάνω εφαρμόζουν στο δικό μου πρόσωπο και δέρμα με την πολύ λίγη ενασχόληση που έχω με το π.ξ καταλαβαίνω ότι στα ευαίσθητα δέρματα θέλει επιθετικές μηχανές και κοφτερες λεπίδες για να κάνεις λιγότερα περσματα να αναφέρω εδώ ότι κάνω 2 περασματα ένα με την φορά της τριχας και ένα οριζόντια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 18 Μάι 2023, 03:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14355 times
Ηλικία: 54

Kalomoiris έγραψε: 17 Μάι 2023, 20:54 Με τις μόνες μηχανές που δεν έχω κανένα ερεθισμό πλέον είναι με την yaqi αλλά δεν είναι για κάθε ημέρα και με τηβ r41
Εφόσον ξυρίζεσαι με τη yaqi aggressive slant χωρίς ερεθισμό προτείνω ανεπιφύλακτα να δοκιμάσεις την iKon shavecraft 104 "Tech" η οποία είναι εξίσου αποδοτική (ίσως και ένα κλικ παραπάνω) με πολύ καλύτερη στήριξη λεπίδας και πολύ λιγότερο chattering και στο δικό μου πρόσωπο είναι πολύ πιο "γλυκιά".
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Επίσης μπορείς να πάρεις και την Ikon Slant που είναι φουλ επιθετική. Με ένα πέρασμα καθάρισες
Σταύρος
:text-nocomment:
Kalomoiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Μαρ 2023, 21:48
1
Been thanked: 96 times

Στο σημερινό ξυρισμα με το παρακάτω setup μπορώ να πω ότι χρειάστηκαν περισσότερα περασματα από ότι με r41 ήταν πιο άνετο αλλά όχι τόσο βαθύ μου άφησε και κάποιες κοκκινίλες

Πινελο : yaqi 28 rock συνθετικό
Μηχανη : r41
Λεπιδα : feather (2)
After shave : korres balm καλεντουλα ginger
Pre shave : Paa κύβος
Σαπουνι : barrister and man lavender
Asl : barrister and man lavender

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 44 δευτερόλεπτα:
Πινελο : yaqi 28 rock συνθετικό
Μηχανη : Rockwell 6c πλάκα 6 και στα 2 περασματα
Λεπιδα : αστρα πρασινη (1)
After shave : korres balm καλεντουλα ginger
Pre shave : Paa κύβος
Σαπουνι : los jabones de joserra black rose
Asl : los jabones de joserra black rose

Το μόνο που έχω να πω για αυτά τα σαπουνια είναι σε κάποια στιγμή κοίταξα την μηχανή για να δω αν τελικά έβαλα λεπιδα !!!!
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”