Blador - καθαριστικό ξυραφιών (for Him)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Χαιρετίζω την παρέα.

Επειδή έψαξα πληροφορίες που δεν εντόπισα σε κάποιο νήμα, σκέφτηκα να κάνω την αρχή της κουβέντας για αυτό το ξυριστικό προϊόν.
(να τονίσω ότι ουδεμία σχέση έχω με τους κατασκευαστές του προϊόντος ή με οποιοδήποτε site που τα εμπορεύεται)

Παρέλαβα λοιπόν χθες, το Blador. Είναι ένα καθαριστικό ξυραφιών, ελληνική πατέντας και κατασκευής (Μουζάκι Καρδίτσας) και είναι σχεδιασμένο κατάλληλα για να αποθηκεύει και να διατηρεί τα ξυραφάκια καθαρά μετά τη χρήση. Αυτό πρακτικά σημαίνει, ότι μετά το ξύρισμα, μπορείς να αφήσεις τη μηχανή και τη λεπίδα εμβαπτισμένα στο δοχείο με το ειδικό υγρό του, μέχρι την επόμενη χρήση.
Σε όλη αυτή την περίοδο μη χρήσης σου παρέχει αντιμικροβιακή προστασία και μη οξείδωση του εξοπλισμού σου.

Η ειδική του φόρμουλα δεν περιέχει αλκοόλ και είναι κατάλληλο για όλους τους τύπους ξυραφιών και ξυριστικών μηχανών.
Βγαίνει και σε γυναικεία έκδοση (for Her), με άλλο χρώμα κι άρωμα.

Αυτά συνοπτικά, όπως τα συγκέντρωσα από το internet.

Έρχεται σε ένα κουτάκι που περιέχει μέσα τις πληροφορίες και το υγρό σε ένα μπουκαλάκι, το οποίο κι αδειάζεις στο δοχείο και τέλος.
Εκεί μέσα μπορείς να εναποθέσεις το hardware σου και να γίνει δουλίτσα.
Το άρωμα του με εξέπληξε ευχάριστα κι έκανα ήδη την πρώτη εμβάπτιση της μινιόν Fatip Picollo. Υπάρχει πολύ μεγάλος χώρος πιστεύω για κάθε μηχανή ή ξυραφάκι.
Δυστυχώς δεν έχω άποψη βάσει χρήσης. Στο μέλλον θα ενημερώσω το νήμα με τις εντυπώσεις μου.
Επισυνάπτω φωτογραφίες για να πάρετε μια βασική ιδέα του τι περιλαμβάνεται και του μεγέθους του.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Μετά από λίγο καιρό χρήσης του Blador, ευκαιρία να γράψω τις εντυπώσεις μου.

Θετικά:
- Υπέροχο άρωμα
- Τα ξυραφάκια γυαλίζουν από τις ακαθαρσίες.
Αρνητικά:
- Για πρώτη φορά ένιωσα feather στο 3ο ξύρισμα να με γδέρνει. Όχι να "τραβάει", να σκαλώνει! Λες και ξυρίζεσαι με τσουγκράνα. Υποθέτω ότι ευθύνεται το υγρό, μέσα στο οποίο τα άφηνα μόνιμα μέχρι το επόμενο ξύρισμα.
- Μία μηχανή (με νικελωμένο ορείχαλκο) νιώθω να έχασε το γυαλιστερό της χρώμα. Να σκούρηνε.
- Και το χειρότερο -το οποίο το διάβασα ότι έπαθε και χρήστης σε ομάδα παραδοσιακού ξυρίσματος στο fb- είναι ότι έχει "μπετονάρει" μία μηχανή κλώνο Futur, σε διάφορα σημεία της μηχανής. Κοινώς, αν η μηχανή έχει μηχανικό μέρος (λάδι, γράσο, ελατήριο, κτλ) θα τη χαλάσει!!! Την έφτιαξα νομίζω με εμποτισμό σε WD-40 και μπόλικο τρίψιμο με παλιά οδοντόβουρτσα. Εννοείται ότι δεν ανοίγει πλέον το κομμάτι με το ελατήριο του μηχανισμού. Άντε τώρα να δω πως θα τη βάλω στο πρόσωπο... :scared-shocked:

Εν τέλει θεωρώ ότι ίσως αξίζει για κάποιους που έχουν μηχανές τύπου Gilette Fusion, Proglide, κτλ. Και πάλι με επιφύλαξη όμως, μιας και πετάνε συχνά τις κεφαλές ούτως ή άλλως.

Από μένα τρώει ένα μεγάλο Χ και την ίδια στιγμή μια βούτα στο νεροχύτη. :handgestures-thumbdown:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Φίλε μου οι οδηγίες είναι για να τις ακολουθεί κάποιος... Η πρόταση του κατασκευαστή είναι να ξεπλενεις την μηχανή και να την αφήσεις στο διάλυμα για 2-3 λεπτά... Ούτε για όλο το βράδυ, ούτε μέχρι το επόμενο ξύρισμα...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση @rufous !
Very Nice!
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

qsplan έγραψε: 13 Σεπ 2023, 18:57 Φίλε μου οι οδηγίες είναι για να τις ακολουθεί κάποιος... Η πρόταση του κατασκευαστή είναι να ξεπλενεις την μηχανή και να την αφήσεις στο διάλυμα για 2-3 λεπτά... Ούτε για όλο το βράδυ, ούτε μέχρι το επόμενο ξύρισμα...
ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ

Μετά από κάθε ξύρισμα, ξέπλυνε το ξυράφι με νερό και αποθήκευσε το πάντα μέσα στο BLADOR. Πριν από κάθε ξύρισμα, βγάλε το ξυράφι από το BLADOR και ξέπλυνέ το. Μετά από 30 ημέρες ανανέωσε το BLADOR.


Εσύ, αν επιτρέπεται, συμπεραίνεις ότι πρέπει να αφήνεις τη μηχανή στο διάλυμα για 2-3 λεπτά;
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Μετά από 30 μέρες ανανέωσε το BLADOR και το ξυράφι.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

20 ημέρες δε το κράτησα, πολλές λέω.
Όσο για το ξυράφι άρχισε να "δικά του" πολύ νωρίτερα.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

stakyr έγραψε: 17 Σεπ 2023, 22:41 Μετά από 30 μέρες ανανέωσε το BLADOR και το ξυράφι.
Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 5 δευτερόλεπτα:

Λοιπόν ΟΚ, οι οδηγίες είναι ασαφείς. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
Παθώς και μαθώς.
Ίσως θα ήταν χρήσιμη μια αναφορά του 'συμβάντος' με email και φωτογραφίες στην εταιρεία.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Καλή ιδέα, δε το είχα σκεφτεί.
Βέβαια αυτοί τώρα εκεί δεν ξέρω αν κολυμπάνε τώρα (Μουζάκι Καρδίτσας) με αυτά που έπαθαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”