Vintage ξυριστική μηχανή

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
Has thanked: 115 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα σας!
Έχω παραγγείλει και περιμένω από Αμερική μια Gillette slim adjustable, πρώτο τρίμηνο του ‘66 (L1).
Εν αναμονή λοιπόν του ξυραφιού, θα ήθελα να ρωτήσω.
Θεωρείτε καλό να την χρησιμοποιώ καθημερινά σαν την κυρία ξυριστική μηχανή μου ή πιστεύετε πως επειδή είναι μια vintage μηχανή θα έπρεπε να μείνει σε κάποιο ειδικό σημείο στο μπάνιο, μόνο και μόνο να λέω ότι την έχω;
Εσείς τι κάνετε με τις δικές σας vintage ξυριστικές μηχανές;
Μπορεί να μην είναι σπάνια μηχανή, αλλά όπως και να’χει, είχε υψηλό κόστος αγοράς και αν συμβεί κάτι, είναι δύσκολο να επισκευαστεί, τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Εάν κι εφόσον με βολέψει, όταν την αγόρασα είχα στο μυαλό μου ότι ενδεχομένως θα γινόταν η κυρία μηχανή μου.
Εσείς τι λέτε;
Ευχαριστώ!
Κώστας
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 555 times
Ηλικία: 43

Kkapag,εχω 8 gillette vintage μηχανες,πληρως ανακατασκευασμενες απο razoremporium.Τις χρησιμοποιω σαν να μην υπαρχει αυριο.Δεν προκειται να παθουν ποτε τιποτα,απλα ενα πιο συχνο πλυσιματακι και εισαι κομπλε.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
Has thanked: 115 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 49

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
Κάτι τελευταίο. Ξέρω από βίντεο ότι πρέπει τα πορτάκια να είναι ανοιχτά για να αλλάξει η ρύθμιση και ότι αυτό είναι καλό να γίνεται για την καλή λειτουργία της μηχανησ, αλλά ακούω συχνά για την χρήση κάπου κάπου mineral oil. Ξέρεις κάτι σχετικό; Κάποιο που ξέρεις και πιθανόν χρησιμοποιείς;

Edit: συνηθίζω να πλένω τις μηχανές μου με σαπούνι και μαλακή οδοντόβουρτσα κάθε περίπου 3 ξυρίσματα. Είναι αρκετο;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 555 times
Ηλικία: 43

Παντα ανοιχτα τα πορτακια σε αλλαγη ρυθμισης.Εχω ακουσει για χρηση mineral oil,αλλα ακομα δεν εχω δοκιμασει να βαλω.Την μηχανη απο που την αγορασες αν επιτρεπεται?
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
Has thanked: 115 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 49

Από ETSY. Δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα του. Αν θέλεις όμως μπορώ να το βρω.

120€ βγήκε μέχρι στιγμής και στην περιγραφή έγραφε mint condition
Κώστας
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
Has thanked: 115 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 49

Ήρθε σήμερα! Ούτε τελωνείο ούτε τίποτα! 120,21€ σύνολο. Αγορά 4/6, σήμερα 26/6 το πρωί την είχα στα χέρια μου με απλή αποστολή USPS, απόγευμα ξυρίστηκα κιόλας 🤣

Αρκετά ήπια θα έλεγα ακόμη και στην ρύθμιση 9. Η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι μην την χαλάσω 🤣. Υπάρχουν οι ήχοι των κλίκ και η τελευταία στροφή του 1/4! L1. Ίσως μπω στην διαδικασία να βρω και μια black beauty του 75 πρώτο τρίμηνο, να μου θυμίζει τα χρόνια που πέρασαν!
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”