Σαπούνι εμπορίου με γάλα γαϊδούρας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω εδώ και καιρό ένα απίστευτο σαπούνι, ελληνικής κατασκευής, που περιέχει γάλα γαϊδούρας και είναι για πρόσωπο, σώμα, μαλλιά.
Η μυρωδιά του είναι υπέροχη και μοναδικά, σε τέτοιο βαθμό που τύφλα να έχουν τα ακριβά σαπούνια ξυρίσματος με 10πλάσιο κόστος.
Το αγόρασα από τον Σκλαβενίτη κι από όσο είδα, πωλείται και σε καταστήμα Σκρούτζ.
Κάνα δυο ανέφεραν ότι το χρησιμοποίησαν για ξύρισμα (πρόσωπο, πόδια).

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; χρησιμοποίησατε ποτέ "συμβατικά" σαπούνια για ξύρισμα προσώπου; αν ναι, είναι μεγάλη η απόκλιση από τα dedicated ξυρίσματος;

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορώ να ποστάρω λινκ αγοράς με κριτικές και φωτογραφίες του προϊόντος δικές μου.

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Δεν υπάρχει πρόβλημα να ξυρίζεσαι με σαπούνια και ειδικά προσώπου, που να μην είναι χαρακτηρισμένα ως ξυριστοσάπουνα. Ο παππούς μου ξυριζόταν χρόνια με πράσινο σαπούνι και δεν είχε πάθει τίποτα το δέρμα του, τουλάχιστον μακροσκοπικά. Σίγουρα όμως οι ιδιότητές τους και η εν γένει εμπειρία, είναι η μέρα με τη νύχτα, διότι δεν έχουν ούτε τα μισά υλικά απ αυτά που βοηθούν στην προστασία του δέρματος απ το πέρασμα της λεπίδας, ούτε στην αναζωογόνηση του δέρματος μετά το ξύρισμα (post). Με λίγα λόγια θα μπορούσες μια στο τόσο ή σε μια ώρα ανάγκης, αλλά για καθημερινή χρήση, μάλλον θα ήταν δυσάρεστη η εμπειρία..

ΥΓ: Εγώ έχω ξυριστεί με PAA Cube, έτσι για τη φάση, δεν τα πήγε και τόσο άσχημα.
Σταύρος
:text-nocomment:
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4384 times
Been thanked: 4356 times

έχω ξυριστεί με Dove βανίλια... (κλασσική περίπτωση...) το οποίο παρεμπιπτόντως κάνει ωραίο αφρό που σηκώνει αρκετό νεράκι

δεν έπαθα τίποτα αλλά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.

με γάλα γαϊδούρας ξυρίζομαι με Lainess που είναι υπέροχο σαπούνι, δεν έχω δοκιμάσει εμπορίου

νομίζω ότι δεν είναι τυχαία η διάκριση σε σαπούνια ξυρίσματος και σε άλλα σαπούνια, όχι τόσο για το ποστ, όσο για το γλίστρημα και την προστασία

π.χ. το πράσινο σαπούνι που και εμένα χρησιμοποιούσε ο παππούς μου, έχει γλίστρα, δεν έχει καθόλου προστασία και αφήνει το δέρμα απελπιστικά ξηρό
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Μάλλον αυτό εννοείς @rufous . Έχει γίνει αναφορά σε αυτό σαπούνι για άλλους λόγους εδώ.

Εικόνα

Προβληματίστηκα λίγο για το αν μιλάς όντως για αυτό το Υπέροχη μυρωδιά. Εμένα κάτι σαν γάλα μου μυρίζει, γαλατόπιτα, κάτι τέτοιο..
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Χαχαχα για αυτό ακριβώς μιλάω φίλε @babkoug.
Υπέροχο κι η μυρωδιά του απίστευτα elegant και ξεχωριστή. Εγώ το ξεχωρίζω για αυτή του την ιδιαιτερότητα. Αυτά είναι και λίγο περί "ορεξεως γαλατόπιτα" όπως λες ότι σου θυμίζει. Χαχαχα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”