Νέος (ή όχι;) στο Π.Ξ. και παρουσίαση εξοπλισμού

Παρουσιάσεις ξυριστικού εξοπλισμού.
Μηχανές, πινέλο, ξυραφάκια κτλ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Καλησπέρα σας.

Εδώ και αρκετό καιρό εγγράφηκα στο υπέροχο forum σας κι ενώ σας διαβάζω, αμελώ να παρουσιάσω την προσπάθεια μου.
Ξυρίζομαι περίπου 30 χρόνια κι έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν όλα τα μέσα ξυρίσματος (εκτός από τα hardcore). Από μίας χρήσης πλαστικά μέχρι ξυριστικές μηχανές.
Πριν καμια 20ετία, επειδή είχα κουραστεί από τα γνωστά Mach κτλ. που μπουκώναν, προσπάθησα για ένα διάστημα να ξυριστώ με μια παλιά παραδοσιακή μηχανή Gillete του πατέρα μου (θα την παρουσιάσω να μου κάνετε αναγνώριση :D). Είχε πινέλο, αγόρασα και φρέσκες λεπίδες κι ενώ ήταν πολύ πιο ήπια από ότι περίμενα, δε με ικανοποίησε τότε. Οπότε κατήργησα τη χρήση της.

Περάσαν τα χρόνια και τυχαία σε μια συζήτηση περί προσφορών για ξυριστικά είδη, ανέφερε ένα παλικάρι για ΠΞ και σύστησε απλά πράγματα, όπως μια Feather Popular, μία κρέμα Palmolive κτλ. για φθηνό, εναλλακτικό και ποιοτικό ξύρισμα. ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ! Μου αναζοπύρωσε τη φλόγα και μιας και γενικά είμαι άνθρωπος των αναζητήσεων και δοκιμών, είπα να δοκιμάσω εκ νέου. Μπήκα στη διαδικασία να ψαχτώ παραπάνω και διαπίστωσα ότι το ΠΞ θεωρείται "χόμπι" κι ότι υπάρχουν "ξυριστάδες" στο yt κλ. Εντυπωσιάστηκα που ο Σταρόβας ήταν ένας εξ αυτών. Το θεώρησα λίγο κωμικό στην αρχή, αλλά το συνήθισα, παρόλο που το ξύρισμα παραμένει για μένα μια μικρή "αγγαρεία". Ωστόσο, χαίρομαι που ανακάλυψα έτσι και το forum αυτό.

Αυτά. Ελπίζω να μη σας κούρασα.
Πάμε στα του ξυρίσματος.
Έχω σχετικά πυκνά γένια, με σκληρή τρίχα κι ευαίσθητη επιδερμίδα, ειδικά στο λαιμό. Δύσκολη περίπτωση.

Είπα να αγοράσω απλό και βασικό εξοπλισμό για αρχή, προκειμένου να πειραματιστώ μεν, να μη "σπάσω τη μπάνκα" δε.

Αγόρασα τα ταπεινά ακόλουθα:

Εικόνα

Μετά από αρκετό καιρό χρήσης, μπορώ να πω πως αποτελούν ένα πολύ προσιτό και καλό σύνολο ξυρίσματος.
Από τότε βέβαια έχουν ακολουθήσει κι άλλα, μιας και είπαμε: είναι να μη σου μπει το μικρόβιο χαχαχα.

Καλώς σας βρήκα παίδες και καλά ξυρίσματα με υγεία!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8559 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Καλή αρχή στις δημοσιεύσεις...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Ευχαριστώ πολύ!
Btw, αν τυχόν ενοχλεί η κάρτα καταστήματος που έχω στη φωτογραφία, με χαρά τη modάρω και την ανεβάζω ξανά. Απλώς τα έβγαλα φωτογραφία όπως τα παρέλαβα πακέτο.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25946 times

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Όχι, δεν ενοχλεί η κάρτα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσιασεις Εξοπλισμου”