Zaza Super Stainless Steel

Απάντηση
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4376 times
Been thanked: 4342 times

Πριν από κάποιο χρονικό διάστημα και από γνωστό ξυριστομάγαζο της Θεσ/νικης προμηθεύτηκα τις Zaza Super Stainless Steel, ήθελα απο καιρό πριν να της δοκιμάσω ωστόσο δεν έμπαινα στη διαδικασία να τις αναζητήσω, μέχρι που το πράγμα έγινε εύκολο και μπήκα στη διαδικασία.

Το κουτάκι έχει 'ρετρό' πολύχρωμη εμφάνιση είναι ανθεκτικό και περιέχει 10 λεπίδες. Η τιμή είναι καλή. Κάθε λεπίδα είναι τυπωμένη με μελάνι και περιέχεται σε κρεμ περιτύλιγμα με χρυσά γράμματα που δεν είναι κηρόχαρτο αλλά μάλλον από κάποιου είδους συνθετικό, δεν έχει θέματα με ανυπόφορη ποσότητα κόλλας όπως άλλες λεπίδες (λχ. GILLETTE RUBIE ή FEATHER)

Η λεπίδα είναι κοφτερή δεν είναι ιδιαίτερα λεπτή και ευλύγιστη, αντίθετα δηλ. από πολλές άλλες γνωστές και αγαπημένες λεπίδες π.χ Gillette Wilkinson Sword saloon pack, Treet, Gillette Super Thin, Gillette Minora κ.α. Ως προς το πάχος και - κατ' επέκταση - την ευλυγισία, θυμίζει κάπως τις PERMA SHARP, τις TIMOR ή ακόμα περισσότερο τα ξυραφάκια Rockwell αλλά δεν το γράφω με σιγουριά, καθώς δεν έχω τρόπο να κάνω αντικειμενική εκτίμηση, παρά μόνο εμπειρική.

Δοκιμάστηκε με αρκετές γνωστές και κατά πλειοψηφία εύκολες να βρεθούν, από οποιονδήποτε, ξυριστικές μηχανές. Η λεπίδα δεν είχε σε όλες τις μηχανές την ίδια συμπεριφορά με εξαίρεση 1-2 σταθερά χαρακτηριστικά που θα αναφερθούν παρακάτω.

αναλυτικά έγιναν ξυρίσματα με:

GC 84p & 68p

6s πλάκα 5

YUMA

34g

R94 ROCCA

Parker 97R

EJ 3one6 all stainless και με λαβή αλουμινίου

Lupo 72

Τα περισσότερα από αυτά τα ξυρίσματα περιγράφτηκαν σε αναρτήσεις στο "ξύρισμα της ημέρας" αλλά κάποια όχι. είναι μειονέκτημα ότι δεν χρησιμοποίησα και μια open comp μηχανή ή ρυθμιζόμενη (δεν θεωρώ την 6s ρυθμιζόμενη) ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία. Οι συγκρίσεις έγιναν με γένια διαφόρων ημερών, 1 ημέρας, 1.5 ημέρας, 2 και 3 ημερών, δεν δοκιμάστηκε σε μεγάλο αριθμό χρήσεων παρά μέχρι 2 φορές.

Τελικά συμπεράσματα:

1. Δεν υπάρχει υποψία 'τραβήγματος' των γενιών, είναι κοφτερές λεπίδες και αξιόπιστες.

2. Χαρακτηρίζονται από ορισμένη τραχιά αίσθηση, ιδίως σε 1 ως 1.5 ημέρας γένια. Η τραχύτητα αυτή επαναλαμβανόταν σε όλες τις μηχανές εκτός από τη ROCCA. Δεν νομίζω ότι σχετίζεται με τον τρόπο που συγκρατείται η λεπίδα από την κεφαλή. Δηλ. η τραχιά αίσθηση επαναλαμβανόταν στις μηχανές με και χωρίς τσάτερινγκ. Ενδιάμεση κατάσταση εμφανίστηκε μόνο στη YUMA που όμως ήταν ευχάριστη και έδωσε πολύ καλό αποτέλεσμα.

3. Η λεπίδα δεν είναι αδιάφορη και μπορεί να ενταχθεί σε κάθε den. Δεν είναι ότι καλύτερο έχω υπόψη μου σε λεπίδα, αλλά ξυρίζει πάρα πολύ καλά. Είναι ανώτερη από ASTRA SP, LONDON BRIDGE, 7O'CLOCK, τις λεπίδες της PAA και ενδεχομένως από άλλες που είτε δεν έχω δοκιμάσει είτε δεν πάει ο νους μου.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Προφανώς η zaza ταίριαξε με τη Yuma, αποτελούν προϊόντα αμφότερα της ίδιας βιομηχανικής παράδοσης που συνέδεσε την αποικιοκρατική χειραφέτιση ενός εν δυνάμει αποικιοκρατούμενου Έθνους με την ορμή της πρώτης μετα-αποικιοκρατικής χειραφέτησης παγκοσμίως (βοήθεια κοινού: Το Τουρκικό έθνος προέκυψε όχι ως διάδοχος, αλλά ως καταλύτης της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας).

Πέρα από την πολιτικο-οικονομική ανάλυση, ευχαριστούμε για το ποστ. Τέτοιες ενδελεχείς δοκιμές λείπουν από το φόρουμ. Εύγε και γραπτά!
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Πολύ καλή παρουσίαση. Ευχαριστούμε.

@mbakurin ευχαριστούμε κι εσένα για τα εθνικοπολιτικοοικονομικά
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Οι Zaza είναι εξαιρετικές λεπίδες που μου αρέσουν πολύ, τις δοκίμασα πριν χρόνια. Τώρα στην Ιταλία δεν βρίσκονται πια αυτές οι λεπίδες, θα παραγγείλω ένα χαρτοκιβώτιο εκατό λεπίδων από Ελλάδα και όχι από Τουρκία για να μην πληρώσω δασμούς.

Added in 1 day 1 hour 57 minutes 18 seconds:
Στην Ελλάδα που μπορώ να βρω το κουτί των 100 λεπίδων Zaza αν είναι διαθέσιμο;
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25946 times

Βλέπω ότι υπάρχουν εδώ αλλά σε κουτί των 10 τεμαχίων, το μαγαζί είναι στην Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

@Antonis Ευχαριστώ για την αναφορά.
καλυτερα να τα αγορασεις κατευθειαν απο Τουρκια, στο razorus υπαρχει ολοκληρο το χαρτοκιβωτιο με εκατο λεπιδες στα εξι ευρω και πενηντα με την ισοτιμια.
Θα δοκιμάσω και το zaza platinum black cardboard.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Ανακάλυψα ότι υπάρχουν μερικές λεπίδες φτιαγμένες από την ομάδα Zaza που πωλούνται με το όνομα Lord αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις αιγυπτιακές.
Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα στην Ελλάδα που να τα πουλάει;
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Μόλις τώρα επιβεβαίωσα ότι από τον πωλητή των λεπίδων Razorblades μπορείτε να προμηθευτείτε τις λεπίδες Zaza τόσο τις κλασικές Super ανοξείδωτες σε συσκευασία κόκκινου και χρυσού χρώματος όσο και τις λεπίδες Platinum στη μαύρη συσκευασία.
Δυστυχώς δεν μπορείτε να προμηθευτείτε απόθεμα γιατί δεν πουλάνε ολόκληρο το σύνθημα των εκατό λεπίδων, πουλάνε το πολύ δέκα λεπίδες τη φορά.
Θα παραγγείλω σε μεγάλες ποσότητες.
Όταν φτάσουν θα σας ενημερώσω αν εξακολουθούν να είναι οι αγαπημένες μου λεπίδες.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”