Ωρολογοποιία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4018 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα φίλοι μου. Τελευταία ένα από τα χόμπι που μου κίνησε το ενδιαφέρον, είναι η ωρολογοποιία. Αρχικά ήθελα πάντα ένα παλιό ρολόι τσέπης. Αγόρασα ένα φτηνό από το ebay το οποίο σκέφτηκα αν μπορώ να το φέρω σε καλύτερη κατάσταση. Έτσι ξεκίνησα με το γυάλισμα του εξωτερικού και του τζαμιού. Δεν λειτουργούσε όμως τέλεια, οπότε άρχισα να μπαίνω στα ενδότερα και μέσα από τα πολλά βίντεο που υπάρχουν στο youtube, άρχισα να ανακαλύπτω τον κόσμο της ωρολογοποιίας. Ακολούθησαν και άλλα μεταχειρισμένα ρολόγια και άλλες δοκιμές επιδιόρθωσης, αγορά κάποιων εργαλείων κλπ. Κατάφερα μέχρι τώρα να λύσω και να δέσω ένα παλιό μηχανικό ρολόι τσέπης, αλλά είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να ξέρει κάποιος για να μπορεί να επισκευάσει ένα ρολόι (κυρίως μηχανικό ρολόι γιατί στα μπαταρίας, λίγες είναι οι επεμβάσεις που μπορείς να κάνεις). Μέχρι τώρα έχω φτάσει φτάσει σε σημείο όπου μπορώ να αφαιρέσω το μηχανισμό ενός ρολογιού, να γυαλισω την κάσα και το τζάμι, να αλλάξω ένα τζάμι και να κάνω μικρούς ελέγχους. Δυστυχώς θέλει πολύ υπομονή και προσοχή να μη χαθεί κάτι από τα πολύ μικρά εξαρτήματα ενός ρολογιού.
Ασχολείται κάποιος άλλος με την ωρολογοποιία; Ψάχνω να βρω κάποιο βιβλίο ή έστω κάποιες οδηγίες για σέρβις ρολογιών (λύσιμο, καθάρισμα, λάδωμα, δέσιμο) και τι λάδια χρησιμοποιούνται και που. Θα χαρώ πολύ να μάθω περισσότερα και να ασχοληθώ με αυτό το χόμπι. Αν έχετε όρεξη, ρίξτε μια ματιά στο youtube σε ανακατασκευή ρολογιού και πιστεύω ότι θα το βρείτε ενδιαφέρον.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλημέρα Βασίλη,

Δεν έχω ασχοληθεί με επισκευές αλλά έχω αλλάξει επιτυχώς καντράν και δείχτες σε μερικά από τα ρολόγια μου. Για να μπορέσω να κάνω τις αλλαγές που ήθελα πήρα μερικά βασικά εργαλεία από Γερμανία .

Σε παλιές σημειώσεις βρήκα τίτλους από 3 βιβλία τα οποία όμως ποτέ δεν αγόρασα
1. watch adjustment h. jendritzki
2. Illustrated Professional Dictionary of Horology
3. Swiss Self-Winding Watches Bernhard Humbert

Πληροφορίες υπάρχουν και online εδώ

Ελπίζω να βοήθησα κάπως και σου εύχομαι καλή ενασχόληση με το χόμπι της ωρολογοποιίας!!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4018 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ πολύ Ηλία, θα ψάξω και για τα βιβλία. Από Ελλάδα κάποια εργαλεία και ανταλλακτικά αγόρασα από εδώ.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”