Μπουρμπουλήθρες

Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13436 times
Been thanked: 14360 times
Ηλικία: 54

Έχεις χαλασμένη ζυγαριά, 2 γρ σαπούνι ακόμα και croap τύπου TFS μου δίνει μπόλικο αφρό σε 26αρι ασβο.
Παράτα τα ζύγισματα, μουλιασε το πινέλο 5-10 λεπτά, τίναξε το πολύ νερό, φόρτωσε καλά και άρχισε να το δουλεύεις προσθέτωντας στην πορεία σιγά σιγά νερό.
Ζύγισμα έχω κάνει μόνο μερικές φορές για να δω από περιέργεια πόσο περίπου βάζω.
Γιάννης
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Vavous έγραψε: 15 Δεκ 2022, 17:50 Σε σύγκριση με τα πινέλα ασβού και τα συνθετικά, τα πινέλα χοίρου υπολείπονται κατά πολύ σε κάθε τομέα.
Λάβε επίσης υπόψη πως το ίδιο πινέλο συμπεριφέρεται διαφορετικά σε κάθε σαπούνι.
Το στρώσιμο, κατά την άποψή μου, έχει να κάνει κυρίως με την απαλότητα των άκρων των τριχών.
Το Semogue 810 είναι πιο κατάλληλο για face lathering.

Εν ολίγοις: μούλιασμα πινέλου σε δοχείο με χλιαρό νερό για 3-4 λεπτά η καλό μούλιασμα σε τρεχούμενο νερό΄--> καλό τίναγμα --> ρίχνεις σταδιακά μερικές σταγόνες νερό στο μπολ μέχρι να φτιάξεις τον αφρό της αρεσκείας σου.

Αν δεν τα καταφέρεις, πάρε κανα συνθετικό να ησυχάσεις.

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια! Καλά, το πινέλο δε το έχω δουλέψει και πολύ οπότε δε μου φταίει ούτε η τρίχα, ούτε ελλατωματικό το πήρα, ούτε τίποτα (νομίζω δηλαδή). Απλά πρέπει να του πάρω τον αέρα.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 19 δευτερόλεπτα:
Algebar έγραψε: 15 Δεκ 2022, 18:03 Έχεις χαλασμένη ζυγαριά, 2 γρ σαπούνι ακόμα και croap τύπου TFS μου δίνει μπόλικο αφρό σε 26αρι ασβο.
Παράτα τα ζύγισματα, μουλιασε το πινέλο 5-10 λεπτά, τίναξε το πολύ νερό, φόρτωσε καλά και άρχισε να το δουλεύεις προσθέτωντας στην πορεία σιγά σιγά νερό.
Ζύγισμα έχω κάνει μόνο μερικές φορές για να δω από περιέργεια πόσο περίπου βάζω.

Μάλλον αυτό θα κάνω, τέρμα τα κουταλάκια και οι ζυγαριές!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”