Σαπούνι αντί σαμπουαν?!

Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχεις μεγαλο δικιο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Η τριχοπτωση εξαρταται απο διαφορους παραγοντες.Πλεον εχω χασει τα μαλλια μου.Αφου εγινε αυτο εμαθα διαφορους τροπους που θα μπορουσα να τα ειχα συντηρησει αλλα what the heck whats done is done.
Παραγονται που επηρεαζουν και ενισχυουν την τριχωπτοση ειναι κατ εμενα για να μοιραστω και την εμπειρια μου μαζι σας:
Η τριχωπτοση ξεκιναει σε νεαρη τουλαχιστον ηληκια με ενα στρωμα πιτυριδας στο δερμα που εμποδιζει τις νεες τριχες δεν τις αφηνει να βγουν και αδυνατιζει.Αυτο το πιτυριδας βγαινει καταρχην οταν ξυνουμε το κεφαλι μας η ενασχολουμαστε με αυτο ολη την ωρα βαζοντας πανω δαχτυλα κτλ.Επισης οφειλεται στον λιγο υπνο,στην υγρασια(πχ αν καποιος εμενε στην αιγυπτο που εχει πολυ ηλιο θα ειχε πιο δυσκολα προβλημα πιτυριδας),τα καπελα,προφανως η διατροφη σε μεγαλο βαθμο αν οχι καθοριστικο
Γενικα υπαρχουν σαμπουαν η σαπουνια με εκχυλισμα δεντρολιβανου που σε μενα εχουν κανει πολυ δουλεια(καθε φορα που βαζω βλεπω την πιτυριδα να διαλυεται και την βγαζω σε κομματακια) βεβαια ειναι αργα αλλα still δεν εχω πιτυριδα πια οπως ειχα παλια...
Η σαπουνια και σαμπουαν με το εκχυλισμα τσουκνιδας που δυναμωνει την τριχα.
Βεβαια αυτα δεν ειναι απολυτα καθως υπαρχει μια ευρεια γκαμα φυσικων ουσιων που μπορει να βοηθησει την κατασταση στο τριχωτο της κεφαλης αρκει να τους ανοιξουμε την πορτα :D
Με μια απλη αναζητηση στο γοογλη θα βρειτε πολλα.Προσοχη ομως μακρια απο τα κορτιζονοειδη
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Κι εγώ τα έχασα όλα τα μαλλιά σε μικρή ηλικία. Κάπου μεταξύ 21-23.
Δεν είχα όμως πιτυρίδα.
Σχετικά με τα φάρμακα , είχα απευθυνθεί σε δερματολόγο και έβαζα δάφορα τζελ κτλ ,
αλλά τότε δεν ήθελα να βάλω κορτιζονούχα.
Και μάλλον έκανα λάθος.
Άλλοι φίλοι που έβαλαν τα καθυστέρησαν πολύ και έσωσαν πολλά.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

BABIS έγραψε: αλλά τότε δεν ήθελα να βάλω κορτιζονούχα.
Και μάλλον έκανα λάθος.
Άλλοι φίλοι που έβαλαν τα καθυστέρησαν πολύ και έσωσαν πολλά.
Δεν έκανες λάθος.
Θα πρέπει να δούμε συνολικά τον οργανισμό τους, αν τους δημιουργήθηκαν άλλα προβλήματα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

+1
Η κορτιζονη συνολικα κανει κακο.Και δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ειναι εμφανες η αμεσο. :boeller
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ειναι υπουλη.
Πχ σε σπρευ για αλλεργιες,τα δινουν μερικοι φαρμακοποιοι ως και για κρυωμα γιατι ειναι ακριβα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Do it yourself Man
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 04 Μαρ 2011, 19:08
13
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 65
Επικοινωνία:

Παιδιά καλημέρα. Είμαι νέος χρήστης και έπεσα στο συγκεκριμένο θέμα. Επειδή ασχολούμαι ημιεπαγγελματικά με το ζήτημα (παρασκευή σαπουνιών και όχι μόνο) παραθέτω ένα link του ebloko.gr με άρθρο μου και τίτλο "Γιατί σαπούνι;" που ίσως σας ενδιαφέρει. Ελπίζοντας ότι δεν παραβαίνω τους κανόνες του forum: http://ebloko.gr/giati_sapoyni" onclick="window.open(this.href);return false;. Η προσωπική μου σελίδα είναι http://www.pallasathene.gr" onclick="window.open(this.href);return false; για να πάρετε μια γεύση από την προσωπική μου δουλειά
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Papoutsanis olive oil soap

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Χρησιμοποιώ εδώ και μερικούς μήνες τα στερεά σαμπουάν της Freshline. Είναι ελληνική εταιρεία που φτιάχνει τα προϊόντα της στην Ελλάδα. Αν θέλετε να τσεκάρετε ποιοί είναι πατήστε εδώ.

Αντιγράφω την κριτική που έχω κάνει σε ένα άλλο site και αφορά στο αντρικο στερεό σαμπουάν Fresh Line Olympian Zeus Men Care Toning Solid Shampoo :

''Πρώτη φορά χρησιμοποιώ στερεό σαμπουάν για λούσιμο και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Σε αντίθεση με τα υγρά σαμπουάν, δεν αφήνει στα μαλλία καμία λιπαρότητα, όπως περίπου λειτουργεί και το ξηρό σαπούνι στα χέρια ή το σώμα σε σχέση με υγρό σαπούνι ή αφρόλουτρο αντίστοιχα. Δεν έχει αυτή τη λίγδα που σου αφήνει το υγρό σαμπουάν.

Tαλαιπωρούμαι χρόνια με ξηροδερμία και έχω δοκιμάσει αρκετά σαμπουάν φαρμακείου, χωρίς αποτέλεσμα και κατάληξη να λούζομαι με σαμπουάν του supermarket. Με αυτό όμως περιέργως πως, έχω λύσει το πρόβλημά μου. Η διάρκειά του αν και φαίνεται μικρό , πρέπει να ξεπερναέι τα δύο μπουκάλια υγρού σαμπουάν, πραγματικά δεν τελειώνει.

Πρότασή μου στα πρώτα λουσίματα να μην το βγάλετε από το δοχείο του, διότι δεν έιναι συμπαγές αλλά σαν μικρές μπιλίτσες, οπότε μπορεί να κοπέι ή να χάσετε μέρος του προϊόντος. Με τον τρόπο αυτό γίνεται συμπαγές μέσα στο δοχείο και με τον καιρό που δεν θα έρχεται πια σε επαφή με το κεφάλι, το βγάζετε και το χρησιμοποιείτε.

Περιέχει θυμάρι, φασκόμηλο, τζίντζερ και κέδρο, αλλά μάλλον αυτό που υπερισχύει είναι το φασκόμηλο. Το άρωμά του είναι ωραίο, ήπιο, προς το αντρικό, μοιάζει (το άρωμα) με σαμπουάν του εμπορίου τύπου head and soulders μέντα. Το καταλαβαίνεις την ώρα που λούζεσαι, ενώ μετά δεν μυρίζουν έντονα τα μαλλία.''

Εικόνα
Σταύρος
:text-nocomment:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”