Δίλημμα! Rex Envoy 316 ή Razorock Lupo SS 95 DE ή RazoRock Game Changer 84-P DE;

Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@zanxion ... αρκετά επιθετική , όσο τη θυμάμαι από δοκιμή, δοκίμασε σχετικά "ήπιες" λεπίδες π.χ. Astra πράσινη, ή ότι σου ταιριάζει στο πρόσωπο ως λιγότερο τραχειά λεπίδα...
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

zanxion έγραψε: 08 Σεπ 2021, 12:22 @Giwrgis Με πια λαβή χρησιμοποιείς την 95; H λαβή με την οποία έρχεται είναι ικανοποιητική ή θα την άλλαζες;
Σίγουρα θα την άλλαζα όπως και έκανα, πέραν της συγκεκριμένης μηχανής και με άλλες κεφαλές δεν μου αρέσει ιδιαίτερα η HD λαβή. Όπως ανέφερε και ο @Vavous της ταιριάζουν ελαφριές λαβές, το μήκος είναι αναλόγως τι βολεύει τον καθένα. Την δική μου την έχω με MR11 λαβή και έχω βάλει στο μάτι και την Two Piece Halo..
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5388
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Γνωρίζει κανείς την διαφορά της λαβής Razorock Two Piece Halo με την Razorock One Piece Halo ? Στην Two Piece Halo τι γίνεται , ξεβιδώνει το κάτω τμήμα ? Είναι θέμα αισθητικής ή υπάρχει και κάποια χρησιμότητα ?

Εικόνα
Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Καλησπέρα Άρη.
Τις χωρίζουν 17g κατά βάρος.
8mm ύψος
1mm πάχος
Η 2 piece halo , όπως προσδίδει και το όνομα της είναι δύο τεμάχια καθως το knob στη βάση της είναι αποσπώμενο βιδωτό και ζυγίζει 9g όπως φαίνεται και στην φωτογραφία παρακάτω.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά τους μπορείς να βρεις και στη σελίδα της εταιρείας. Τις φωτογραφίες τις ανέβασα, περισσότερο για να τις δείς και δίπλα δίπλα. Η μεγάλη Halo είναι αισθητά πιο γεμάτη και στο χέρι, αλλά και κατά το ξύρισμα.
Την βρίσκω να ταιριάζει καλύτερα στην GC84 καθώς της δίνει ένα μικρό boost στην αποδοτικότητα της .

*Αναφέρομαι στην ατσάλινη έκδοση της λαβής και όχι στην τιτανίου.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5388
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ , ήσουν υπέρ του δέοντος κατατοπιστικός.... ;) Και εμένα η one piece μου αρέσει περισσότερο αλλά έλα που τα περισσότερα καταστήματα (εντός Ευρωπαικής ένωσης) έχουν την two piece.....Μόνο στο Italian barber την βλέπω αλλά απο εκεί θα βγεί ο κούκος αηδόνι.......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Ενημερωτικά έχω την GC 84 και είναι πολύ γλυκιά μηχανή, ταιριάζει τέλεια με κοφτερές λεπίδες όπως feather.
Το δικό μου δίλημμα είναι Razorock Lupo SS 95 DE ή Razorock RazoRock BBS "AS" SS DE ?

Ενημερωτικά, Παραθέτω τον πίνακα της RAZOROCK με την κατάταξη των μηχανών απο την πιο ήπια ως την πιο επιθετική.
Εικόνα
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”