Capucci Pour Homme Eau de Toilette Vs eau sauvage (edp) by Dior

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Δεν είμαι και ο καλύτερος για να αναλύσω αρώματα.
Ούτε έχω εμπειρία στα αρώματα συγκεκριμένα αλλά και γενικά.

Αλλά θα προσπαθήσω να γράψω 2 λόγια για αυτά τα 2 αρώματα που έχουν πολλές ομοιότητες.

Στο αριστερό μου χέρι έχω το Capucci edt και στο δεξί το (ομολογουμένως καταπληκτικό eau Sauvage της Dior).

Αρχικά να πω στο ψέκασμα το άνοιγμα είναι αρκετά διαφορετικό. Όπου ναι μεν μοιάζουν, αλλά το Sauvage είναι πιο εξευμενισμένο στην μύτη, πιο απαλό και ντελικάτο, όπου το capucci σου στύβει μπροστά σου ένα πορτοκάλι (ή κάτι παρόμοιο).

Μετά από λίγο όμως αρχίζουν οι διαφορές αυτές να ελαττώνονται, όχι όμως να εξαφανίζονται.
Το Capucci κρατάει αυτή την φρεσκάδα του "πορτοκαλιού" αλλά σε λογικά επίπεδα. Ενώ η μυρωδιά του Sauvage μου θυμίζει λάστιχο από μάσκα θαλάσσης. Μου θυμίζει! Δεν είπα ότι μυρίζει έτσι, δεν ξέρω έχει μια αύρα τέτοια. Του λείπει όμως η φρεσκάδα που έχει το Capucci.

Δύο "όμοια" αρώματα για μένα, είχα διαβάσει κάπου ότι μοιάζουν πάρα πολύ. Πάρα πολύ ναι αλλά δεν είναι τα ίδια.
Χρόνους ακόμα δεν έχω για το Capucci, αλλά δεν περιμένω πολλά. Ήδη έχει εξασθενίσει αρκετά και δεν έχει περάσει το μισάωρο.

Μου αρέσει όμως, μοιάζει όπως είπαμε στο Eau Sauvage.
Θα το πρότεινα; Κάπως ξεπερασμένο ίσως αρωματικά, αλλά για την ηλικία (40+) μας νομίζω πως είναι μια χαρά.
Go for it! :D


ΕικόναΕικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Δυόμισι ωρίτσες και το Capucci kaput...
Το Dior βαστάει ακόμα.
Αλλά το άρωμα του έχει γλυκίσει πολύ.
Όπως και να χει πολύ καλό αρωματικά.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το παίρνω πίσω το προηγούμενο ποστ.
Ακόμα μυρίζει, απλά η μύτη μου είχε μπουκώσει από άλλες μυρωδιές.
Βέβαια δεν μυρίζει τόσο πολύ.
Όσο για το eau sauvage καλά κρατεί.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13604 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@andreas παλιοτερα, πριν τρια χρονια, ειχα λαβει ως δωρο την eau sauvage cologne, θυμαμαι καλα οτι εκανα τεσσερεις ψεκασμους στο προσωπο και τον λαιμο καθε πρωι και μεχρι το μεσημερακι, κατα τις 14:00, υπηρχε η αισθηση του αρωματος και της σπιρταδας του στο προσωπο...εκτοτε δεν ετυχε να την εχω στα υποψιν..γενικα ηταν θετικη εμπειρια!
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Να γράψω τώρα και επίσημα τον χρόνο του Eau Sauvage...
Από τις 16:00 που το ψέκασα, μπορούσα και το μύριζα μέχρι και τις ~02:00 που έπεσα για ύπνο.
Βέβαια ήταν πολύ ελαφρύ αρωματικά, αλλά ήταν σίγουρα εκεί.
Αλλά για τόσα λεφτά...
Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν! :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13604 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Γενικα, ομως, θυμαμαι οτι αφηνε μια φρεσκαδα, ακομα και απο χρηση after shave balm, ενω ειχε και αυτην την σπιρταδα της sauvage.... οσο για τα χρηματα .... αλλο κεφαλαιο της κουβεντας αυτο 😉
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Επιτυχημένο θεωρώ το άρωμα που αν και έχει περάσει αρκετή ώρα και γω πλέον δε μπορώ να το μυρίσω, ας το πούμε απο συνήθεια, θα έρθει κάποιος δίπλα μου και θα με ρωτήσει «ποιό άρωμα φοράς ;»
Επίσης μου έχει τύχει να με ρωτήσουν για το άρωμά μου σε άσχετη φάση κι ενώ είμασταν στον ίδιο χώρο αρκετή ώρα. Δεν είχε «δώσει» μέχρι εκείνη τη στιγμή στον άλλον κάτι και το «έπιασε» σε ασυναίσθητη κίνησή μου.
Εαν είμαι σε θέση να το μυρίζω πάνω μου μετά από ώρες λχ 5 τότε το έχω παρακάνει και φοβάμαι πως ίσως γίνεται ενοχλητικό.
Συνεχίζω πάντως να φοράω ένα και μοναδικό καθημερινά. Αν και πλεον το μυρίζω μόνο στην αρχή τα σχόλια που παίρνω μέσα στη μέρα είναι κολακευτικά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”