Κλώνος Merkur Futur

Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Κ εγώ από τον Γιώργο την πήρα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Υπαρχει εδω και ως Shaving Factory
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Aliexpress αρκετά φθηνότερα, αλλά δε θα μπορείς να ξέρεις τι παιζει με την ευθυγράμμιση κλπ ατελειες που πιθανον να έχει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Παιδιά, Ελλάδα, δυστυχώς, δεν παίζει στοκ μέχρι Σεπτέμβριο απ' ότι έμαθα. Κάποιο ασφαλές λινκ για εξωτερικό; Ebay βρήκα αρκετά και την βρήκα και σε μαύρη έκδοση, ωστόσο δεν γνωρίζω αν είναι ασφαλή τα «μαγαζιά».
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το επίσημο κατάστημα της στο Aliexpress...

Ασφαλέστατο IMHO...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Την έχω χρησιμοποιήσει 5 φορές -με Gillette Nacet- και μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, παρόλο που στο πρώτο ξύρισμα κόπηκα άσχημα στην περιοχή των χειλιών. Με τη ρύθμιση στο 4 τα παίρνει όλα σαν βούτυρο. Ανεβάζω στο 5, μόνο στο πρώτο πέρασμα στο σαγόνι και στο «μουστάκι», επειδή έχω πολύ άγρια γένια κει. Στο 6 δεν έχω τολμήσει να την πάω και δεν θα χρειαστεί μάλλον. Στο 1-2, για τα δικά μου γένια, φαίνεται ψιλοάχρηστη, δεν «τραβάει». Στιβαρή, ανθεκτική κατασκευή (δεν έχω πιάσει κανονική Futur), δεν γλιστράει καθόλου και στα λεφτά της, θεωρώ, δεν έχει ανταγωνισμό. :music-rockon:

Σε περίπου 15 μέρες ήρθε από Aliexpress.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Mετα απο 8 μηνες,και καθημερινη χρηση τους πρωτους 4-5 μηνες η Qshave (Shaving Factory) εχασε τα κεντρα της. Απο την μια πλευρα ειναι στην ρυθμιση 4,και στην αλλη στο 2,και η λεπιδα δεν ειναι ευθυγραμισμενη. Την ελυσα,την καθαρισα παντου και το ελατηριο,αλλα δεν.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
aopvet
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 12:50
3
Been thanked: 16 times

Μετά από 1,5 χρόνο παραδοσιακό ξύρισμα με την MERKUR 38c είπα να δοκιμάσω και μία ρυθμιζόμενη. Επειδή η τιμή της Qshave είναι χαμηλή μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Τα σχόλιά σας είναι αρκετά καλά για κλώνο και το ερώτημά μου είναι να προχωρήσω στην αγορά της ή έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη σχετικά οικονομική και ποιοτική;
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

Γειά σου φίλε @aopvet .
Για τα 7-8€ που ζητάει ο Κινέζος , αξίζει να τη δοκιμάσεις και να βγάλεις μόνος τα συμπεράσματά για τη συγκεκριμένη μηχανή.
Σ αυτή τη τιμή δεν υπάρχει ανταγωνιστής στην αγορά (ρυθμιζόμενη).
Από κει και πέρα έχεις επιλογές σε αξιόλογες ρυθμιζόμενες (progress, variant) αλλά και με εναλλασσόμενες πλάκες (Rockwell 6c) Στα 50€+.
Μια καλή επιλογή στα 30€+ είναι και η Gillette slim adjustable.
aopvet
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 12:50
3
Been thanked: 16 times

Θα προτιμήσω την αγορά από το Wellshaved που είναι ελληνικό κατάστημα και μέλος του φόρουμ. Αυτό που δε μπορώ να δω καθώς είμαι νέο μέλος, είναι αν υπάρχει κάποιος εκπτωτικός κωδικός του καταστήματος για τα μέλη του φόρουμ. Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 01 Αύγ 2020, 15:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”