Σωστή συντήρηση σαπουνιού μετά το ξύρισμα

Mihalis21
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 02 Μάι 2012, 01:00
11
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Has thanked: 92 times
Been thanked: 643 times
Ηλικία: 32

Καλησπέρα παιδιά... Είμαι νεός στον κόσμο του ΠΞ (περίπου 2 μήνες) και σήμερα έπεσα πάνω σε κάτι άρθρα για συντήρηση των σαπουνιών μετά το ξύρισμα...
Προσωπικά έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα το Proraso Red, το Haslinger και το Cella (το οποιο διαφημίζεται σαν κρέμα αλλά είναι για μένα καλύτερη περιγραφή είναι το "μαλακό σαπούνι").

Μέχρι τώρα, έκανα το lather, ξέπλενα εριχνα το περίσσιο νερό από το σαπούνι και έκλεινα τα καπάκια αμέσως. Τώρα διαβάζω διάφορα σε στύλ "Πρέπει να το αφήνεις να αερίζεται 24 ώρες και μετά να βιδώνεις το καπάκ" ή "Πρέπει να το βάζεις στο ψυγείο για να συντηρείται καλύτερα", ειδικά λέει το Cella χαλάει εύκολα... Το μόνο που έχω δει εγώ, είναι στο Haslinger να μαζεύεται λίγος ξερός αφρός μετά από 4-5 μέρες που δε το χρησιμοποίησα, και με ένα νεράκι όλα καλά.

Και μιας και ψιλοαγχώθηκα (ναι, τόσο δύσκολα αγχώνομαι) είπα να ζητήσω τη βοήθειά σας! Τι κάνετε με τα σαπούνια σας μετά το ξύρισμα;
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εγώ δεν κάνω τίποτα.ανοιγω, ξυριζομαι, κλείνω το καπάκι και καληνύχτα.δεν έχω παρατηρήσει διαφορά σε σαπούνι.το κάνω χρόνια και έχω και κάποια σαπούνια χρονών.το μόνο ίσως θέμα είναι με το άρωμα.μετα από κάποιο διάστημα εξαφανίζεται.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

Γειά σου Μιχάλη.
Σε σαπούνια, σκληρά/μαλακά ξεπλένω με κρύο νερό (προαιρετικά) , τινάζω και τα τοποθετώ ανάποδα και σε κατακλινη θέση δίπλα σε παράθυρο να αερίζεται "μέχρι να στεγνώσει".( Από κάτω βάζω ένα κομμάτι χαρτί).
Σε κρέμες τύπου TOBS , Geo F Trumper, Truefitt & Hill κλπ , αποφεύγω να βάζω μέσα νερό ή βρεγμένο πινέλο ή οτιδήποτε με υγρασία.
Τώρα εσύ, εάν δεν είσαι κανένας ψιλοψυχαναγκαστικος σαν κι εμένα και είσαι κανένας φυσιολογικός μπορεί να σου φανούν λίγο υπερβολικά τα παραπάνω.
Περαστικά μου.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ξεπλένω, το αφήνω ανάποδα για μερικές ώρες, κλείσιμο και στο συρτάρι. Έχω σαπούνια που τα χρησιμοποιώ εδώ και τρία χρόνια και ακόμα μυρίζουν.
Ordo ab chao
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλημέρα. Αν ξυρίζεσαι με διαφορετικό σαπούνι κάθε μέρα απλά ξέπλυνε, σκούπισε τον περίσσιο αφρό όταν τελειώσεις κι άφησέ το ανοιχτό μέχρι την επομένη που θα ανοίξεις το άλλο και θα κλείσεις το χθεσινό. Απο την εμπειρία μου σου γράφω πως δεν θα δείς διαφορά είτε το κρεμάσεις στα μανταλάκια είτε το βάλεις πίσω στο ντουλάπι. Εγώ επειδή ξυρίζομαι με το ίδιο σαπούνι δε το κλείνω ποτέ. Μόνο που δεν το έχω εκτεθειμένο.

Eδώ μια ξένη φωτογραφία από το level που θα ήθελα να φτάσω. Αλίμονο όμως άλλη κάνει κουμάντο :|

Εικόνα
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Όπως οι παραπάνω κύριοι: Τις κρέμες και πολύ μαλακά σαπούνια τα αφήνω στεγνά, βάζω δηλαδή την ποσότητα που θέλω είτε στο μπολ είτε στον θύσανο, ενώ τα σκληρά σαπούνια τα ξεπλένω κάτω απ' τη βρύση και τ' αφήνω κανα μισάωρο να στεγνώσουν πριν τα μαζέψω.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Ομοίως κι εγώ με τους άνωθεν κυρίους.
Μόνο το MdC ανοίγω ενίοτε, σε άσχετο χρόνο.
Κι αυτό, επειδή το προτείνει ο κατασκευαστής, για να μην χάσει το άρωμά του, το οποίο λατρεύω.

Προστέθηκε μετά από 42 δευτερόλεπτα:
Αναφέρομαι στο Agrumes
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ντάξει, τη βασική συντήρηση: το αφήνω ανοιχτό κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος (φορτώνω μόνο στην αρχή οπότε δεν πέφτει νερό μετά), όταν τελειώσω κοιτάω να έχει στεγνώσει το νερό και να μην έχει κατάλοιπα και το κλείνω. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής.
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Ούτε μια σταγόνα νερό μέσα στη συσκευασία ενός σκληρού σαπουνιού..
Παίρνω ξύσμα και δημιουργώ όπως θέλω τον αφρό μου μέσα σε μπώλ απολαμβάνοντας τις εκρήξεις αρωμάτων με την προσθήκη σταγόνων νερού.
Χωρίς να μοιράζομαι σαπούνι με τον νιπτήρα..

Face lathering? Δεν νομίζω ότι καταργείται επειδή έχω επιλέξει να προστατεύσω από το νερό το σαπούνι που δεν θα χρησιμοποιήσω γλιτώνοντας και την διαδικασία
στεγνώματος του.

Πιθανολογώ ότι πιο ευαίσθητα είναι τα πιο αγνά (vegan)..πολύ σημαντικό είναι τα συστατικά που περιέχουν..

Δεν έχω κόλλημα με το μπώλ..
Μου αρέσει πολύ να χρησιμοποιώ και σαν στίκ ένα σκληρό σαπούνι.. ή να βάζω απευθείας την ποσότητα που θέλω στο μουλιασμένο πινέλο από μία κρέμα η μαλακό σαπούνι..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Εγω τα μαλακα σαπουνια (Occcult, SMS, Κερκινη) τα ξεπλενω καλα με κρυο νερο και τα αφηνω σχεδον ενα 24ωρο ανοιχτα. Μετα κλεισιμο και παμε στο επομενο. Σε καμια περιπτωση καπακωμα με την υγρασια μεσα στο μπολακι.
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”