Έτοιμοι αφροί για μια ώρα ανάγκης!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ειναι καλες ομως. Τελειωσα ενα σωληναριο White Eagle (το μπλε) με συμπαθητικη μυρωδια, καμποσο μενθολ και φοβερη γλυστρα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

mitsos έγραψε: 06 Σεπ 2018, 12:11 Έχει δοκιμάσει κανείς λίγο κρέμα κανονική (εννοώ πξ) πχ proraso ή κάποια άλλη στο χέρι να την απλώσει σε βρεγμένο πρόσωπο με λίγο τρίψιμο?
Palmolive κόκκινη και δούλεψε καλά.Βιαζόμουν και είπα why not?!
Επίσης η musgo real πλασάρεται και σαν brushless αλλά δεν το δοκιμάσω αφού κοστίζει και της πάει το πινέλο.


Άσχετο αλλά μια brushless η Lerbolario-felci έχει από τα πιο τέλεια αρώματα σε κρέμα και έντονο.Κολλαει όμως στη μηχανή.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
KnightRider
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 16 Ιαν 2020, 09:42
4
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 46

Noxzema ο κλασσικός άσπρος αφρός.

Αξιοπρεπέστατος για γρήγορες καταστάσεις. Τον δούλευα στο στρατό κ είχε τέλεια αποτελέσματα παρ'όλο το κρύο νερό.(ναναι καλά τα χημικά)

Με τους Gillette γεμίζω κοψίματα, συν του οτι η κρεμα δεν είναι τόσο παχύρευστη.

Σαν δεύτερη επιλογή NIVEA SENSITIVE το άσπρο μπουκάλι, αν κ θεωρώ την μυρωδιά λίγο πιο έντονη απ'ότι θα έπρεπε.
(*) Κάθε άποψη στηρίζεται σε προσωπικές εμπειρίες κ σε καμία περίπτωση δεν θέλει να προσβάλλει ή να αμφισβητήσει κανένα μέλος.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Ελπίζω να μην έρθει ποτέ αυτή η "ώρα ανάγκης"....
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
not_is
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 04 Οκτ 2019, 14:57
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 873 times
Been thanked: 1461 times
Επικοινωνία:

Σίγουρα και υπάρχει κάπου στο σπίτι ,αλλα απο τότε που ξεκίνησα το π.ξ δεν χρησιμοποιείται.
Νότης
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Είχα αγοράσει περίπου 2-3 χρόνια πριν, έναν Shaving Foam PRORASO πράσινο.

Δεν τον είχα δοκιμάσει ποτέ. Προχθές το πρωί επειδή έπρεπε να ξυριστώ γρήγορα για να μην καθυστερήσω στη δουλειά, είπα να τον δοκιμάσω.
Είπα από μέσα μου, αφού τον έχω που τον έχω και προκειμένου να λήξει ή να χαλάσει, ας τον δοκιμάσω τώρα που βιάζομαι.

Ο αφρός του - για έτοιμο αφρό τενεκέ - ήταν αρκετά κρεμώδες και πολύ καλύτερος από κάτι άλλους αφρούς που θυμόμουνα πριν αρχίσω το ΠΞ.
Απλωνόταν εύκολα χωρίς να αφήνει κενά στο πρόσωπο με τη χαρακτηριστική μυρωδιά μέντα ευκάλυπτο και την δροσερή αίσθηση.
Αρκετά καλή γλίτσα και ξύρισμα χωρίς κοψίματα και μικρο-εκδορές.
Έμεινα ευχαριστημένος από την απόδοση του, για τέτοιες βιαστικές καταστάσεις και ώρες ανάγκης.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Συνφορουμίτη καλημέρα!! Επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ και αφρό όταν βιάζομαι και έχω δοκιμάσει πολλούς,οι Proraso μαζί με τον Gillette Irritation Defense Series 5, είναι οι καλύτεροι (ταπεινή μου γνώμη)!! Ιδίως Proraso μπορώ και τον απλώνω και με πινέλο αν θελήσω, ενώ όλοι οι άλλοι διαλύονται!! Και στο Youtube υπήρξαν άνθρωποι που μόνο με straight razor ξυρίζονται και έβαζαν μόνο αφρό!!(Εκεί κουφαινόμουν) Και όντως ένας Ρώσος θυμάμαι που είναι πολύ μερακλής και τα τροχίζει και μόνος του τα ξυράφια του μου είχε πει ότι μόνο αφρό (Proraso παρεμπιπτόντως) γιατί κατά τη γνώμη του είχε πολύ καλύτερα αποτελέσματα με αυτόν!! Καλή συνέχεια και να 'μαστε καλά με όσα συμβαίνουν τελευταία!!
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

35ml

Αρκετά πυκνός για αφρό και παντα στο νεσεσσέρ-τσαντάκι με τα ξυριστικά μου για περίπτωση αεροπορικου ταξιδιου(λεμε τωρα!), μαζί μ ένα shaving soap Lainess κεράσι 100gr. Για ωρα ανάγκης Γιατρέ μου! :D Καπου είχε παρει το ματι μου αφρο Proraso πράσινο επίσης 35ml, αμα λευτερωθούμε με βλέπω να τσιμπάω κι έναν να υπάρχει
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3539 times
Been thanked: 3166 times

Επειδή όλοι (ή σχεδόν) έχουμε χρησιμοποιήσει τα τενεκεδάκια καταθέτω τη δική μου εμπειρία:

Avene Shaving Foam (καλός αφρός ειδικός για ελαχιστοποίηση των ερεθισμών)
Yves Rocher Men Sensitive Shaving Foam (ούτε κρύο ούτε ζέστη)
Noxzema Shaving Foam Sensitive Skin 300ml (την περίοδο του στρατού είχε την τιμητική του, πάντα μου αφήνει καλές εντυπώσεις)
Nivea Men Protect (αποδεκτοί αλλά κάτι πάντα με χάλαγε, όπως και στις κρέμες της nivea)
Palmolive Shaving Foam Refreshing (τον ξεχωρίζω για το “πάγωμα” που προσφέρει)
Squibb Shaving Foam Fresca con Mentolo (κάτι σαν τον palmolive)

Αφρούς Tabac, Floid, Proraso κτλ δεν που έκανε ποτέ καρδία να αγοράσω και έπαιρνα κρέμα ή σαπούνι.
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 637
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4124 times
Been thanked: 6763 times
Ηλικία: 58

Ώρα ανάγκης δεν νομίζω να έρθει ποτέ, κάπου έχω όμως ένα gel από την Biotherm Homme.
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”