HTGAM Synergy shaving soaps

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Θα το δω παιδιά, τώρα δυστυχώς είμαι έξω.

Added in 10 hours 39 minutes 53 seconds:
Το είδα, δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου. Αυτό είναι νορμάλ κατάσταση, το δικό μου ήταν καλυμμένο πλήρως!

Αυτό που δείχνει το έχουν όλα τα δικά μου και δεν επηρεάζει την απόδοση του σαπουνιού.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Το είδα, δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου. Αυτό είναι νορμάλ κατάσταση, το δικό μου ήταν καλυμμένο πλήρως!

Αυτό που δείχνει το έχουν όλα τα δικά μου και δεν επηρεάζει την απόδοση του σαπουνιού.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Να ρωτησω ήθελα ενα synergy αυτο με το τεραστιο μουστακι απεξω.. Ελλαδα δεν υπαρχει καν ετσι?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν τα κυκλοφορει πλεον με αυτο το ονομα αλλα ουτε με εκεινη τη συσταση. Εκεινη η γενια ως HTGAM Synergy (ημιδιαφανα - γλυκερινης) ηταν απο τα καλυτερα σαπουνια που εχουμε δει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εψαξα και νομίζω οτι εγιναν Phoenix. Αξίζουν τα 18 ευρώ ή οχι? Να χτυπήσω το Cavendish αν είναι..
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Λογικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχω πιάσει λιμάνι. Εφτά μήνες ταξίδι. Θέλω να προσθέσω λίγες γραμμές γι'αυτό το σαπούνι.

Το πρώτο μου htgam/synergy cavendish με semogue 830 και silvertip ασβούς έφυγε σε τρείς περίπου μήνες Αυτό με 26άρι συνθετικό σε εφτά.

Ας το αναλύσω λίγο παραπάνω. Η ειδοποιός διαφορά, το ζεστό νερό και συγκεκριμένα η ανυπακοή στις οδηγίες χρήσης του κατασκευαστή. Χωρίς να βυθίζεται πλέον σε ζεστό νερό το πινέλο έπαιρνε την απαιτούμενη ποσότητα δίχως να βουτυροποιείται το σαπούνι. Η καλύτερη κατ'εμέ σαπουνάδα ήθελε στραγγισμένο πινέλο και σταδιακή προσθήκη νερού. Στο τελευταίο μάλιστα πέρασμα λίγες κρύες σταγόνες νερού στο πινέλο έκαναν τη κρέμα να μοιάζει περισσότερο περιποιητική στο πρόσωπο.

Στην όψη, είχε χάσει εξ αρχής την γλυ-κέρινη στιλπνότητά του. Η άσπρη επιφάνεια στις παραπάνω φωτογραφίες, δε προέρχεται από κακή συντήρηση ή υγρασία ( γιατί το σαπούνι ήταν άβρεχτο ) και σίγουρα όπως έγραφε και ο Δημήτρης δεν επηρέασε σε καμία περίπτωση την απόδοσή του. Αλλά στην αρχή ομολογώ πως με ξένισε.

Για τις μηχανικές του ιδιότητες ( αντιφατικό ; ) δε θα γράψω πολλά. Μόνο πως τόσους μήνες και δε μου πέρασε απ' το μυαλό η σκέψη να το αλλάξω.

Χθες μη μπορώντας πια να το πιάσω ούτε σαν stick πατίκωσα τα υπολείματα στο ταψί και φορτώνω απο εκεί. Παρ'όλα αυτά δεν δυσκολεύτηκα να φτιάξω έναν αξιοπρεπέστατο αφρό. Σίγουρα η συνθετική τρίχα έπαιξε το ρόλο της και ευτυχώς που θα το τελειώσω έστω και έτσι.

Δε μπορώ να βάλω σώσματα από διαφορετικά σαπούνια μαζί. Δε μου πάει το χέρι και ας το πάντρευα με Denim και Κορρέ ή με Pitralon και T&H αλλά το ομώνυμο aftershave tonic είχε σχεδόν τελειώσει. Ίσως του φέρθηκα λιγάκι υποτιμητικά τώρα που το σκέφτομαι, όμως στα σοβαρά, όταν ξεκινήσω το επόμενο cavendish ( και θα περάσει καιρός γι' αυτό ) θα το συνοδεύσω με το PAA Cavendish asl.

Δε νομίζω πως θα μου λείψει. Όχι για άλλο λόγο απλά γιατί το έκανα κτήμα μου. Το "μυρίζω" και αυτή τη στιγμή που γράφω αυτά τα λόγια και καλά να είμαστε θα το "θυμάμαι" για πολλά χρόνια ακόμη.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”