Περι σανδαλόξυλου...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Για σαπούνι sandalwood , έχω ινδικά αγαλματάκια από σανταλόξυλο, μυρίζουν φανταστικά!
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σήμερα με μεγάλη μου χαρά ...και λύπη, διαπίστωσα πως το PAA Sandalwood μυρίζει ακριβώς όπως το κόκκινο Proraso.
Χαρά, γιατί ευτυχώς έχει το άρωμα του σανδαλόξυλου όπως το προτιμώ και λύπη γιατί ...έχω 4 Proraso Sandalo e Burro di Karite, ε και περίμενα κάτι διαφορετικό.

ΥΓ. Το κόκκινο pre της Proraso δε θα το αποφύγω μου φαίνεται, κι ας το βάζω σαν after..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

καλημερα... αρθρο για το σανδαλοξυλο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 28 Μάι 2017, 09:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλω να τοποθετεις τα link σου μεσα σε λεξεις και οχι σκορπια στα posts σου ;)
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Δηλώνω fan κι εγώ. Και πολύ μάλιστα. Αγαπημένες μυρουδιές TOBS fine και proraso.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

Η αναζητηση μου στο ιντερνετ με φερνει στο εξης συμπερασμα.. αμφιβαλλω αν υπαρχει πλεον ιχνος φυσικου αυθεντικου αγνου αιθεριου ελαιου σανταλοξυλου (Mysore Sandalwood Oil) σε οποιοδηποτε απο τα φθηνα προιοντα περιποιησης οπως πχ. κρεμες, σαπουνια ή edp (των 50 ευρω.. ισως να υπαρχει ενα μικρο ποσοστο σε edp με 100 ευρω και πανω..???) .. ισως πριν 20 χρονια πολλα προιοντα περιποιησης και μερικα φθηνα και περισσοτερο τα ακριβα να ειχαν εστω και λιγο... Οποτε, αυτο το "υπεροχο" αρωμα (που ΙΣΩΣ το γνωριζω, λογω γνωριμιας με crabtree & evelyn πριν 25 περιπου χρονια και καποιο μπουκαλακι με λιγο ελαιο που εχω κρατησει απο το 1998 απο amphora aromatics ltd.. αλλα και παλι λεω ισως) ... αυτο το αρωμα για μενα ειναι απλα ενα φαντασμα. .. δεν μπορω να πω πως το ξερω με σιγουρια :/
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

mitsos έγραψε:Δηλώνω fan κι εγώ. Και πολύ μάλιστα. Αγαπημένες μυρουδιές TOBS fine και proraso.
Εχω παρει μαλιστα και ενα μπουκαλακι αιθεριο ελαιο σανταλοξυλο και ειτε στο μπωλ ειτε στο πινελο (οταν προκειται για face lathering) βαζω 1-2 σταγονες και μυριζει ολο το σπιτι!
"Aut viam inveniam aut faciam "
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πριν κάποιο καιρό είχα μυρίσει κρέμα σανδαλόξυλο ToBS και την Proraso presave αλλά κανένα απ' τα δύο δε μ' ενθουσίασε. Έτσι το "αποκύρηξα" - λέω ok απλά δε μ' αρέσει η μυρωδιά. Έλα όμως που ένας φίλος πήρε σαπούνι Edwin Jagger με σανταλόξυλο! Μυρίζοντάς το έπαθα πλάκα πραγματικά, μου άρεσε φοβερά (λέω να το πάρω, δεν είναι και τόσο ακριβό). Σα σαπούνι βέβαια δεν ξέρω τι λέει, σαν άρωμα όμως... Νομίζω και το Muhle σανταλόξυλο είναι το ίδιο σαπούνι ουσιαστικά.

Πάντως μου έκανε εντύπωση όμως πόσο διαφορετικά μύριζε σε σχέση με τ' άλλα δύο. Το presave το ξαναμύρισα πρόσφατα και ενώ μου ήταν πιο ευχάριστη η μυρωδιά πάλι δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Για το ToBS έχω περιέργεια να το ξαναμυρίσω κι αυτό. Το AoS για το οποίο έχουν γραφτεί πολλά νομίζω δεν υπάρχει Ελλάδα; Είναι και ακριβό να πεις ότι το παίρνεις για δοκιμή...
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Και εδώ μέσα πολλοί εκθειάζουν σαν ΤΗΝ sandal μυρουδιά το hasslinger. Δεν έτυχε...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

ΤΗΝ μυρωδια ναι. Για ΤΗΝ sandal μυρωδια μην το δεσεις και κομπο Δημητρη.
Εικόνα
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

τελειωνει σιγα σιγα το σαπουνι proraso sandalo...θελω παλι μυρωδια σανδαλοξυλου αλλα τι?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”