Τι ξυραφακια χρησιμοποιειτε στη σαβετα σας;

Άβαταρ μέλους
GiorgosG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:31
12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Τα lord βαζω εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημένος....Μακρια απο Wilkinson ,bic....
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Για την parker S1 χρησιμοποιώ
Feather professional
Wilkison sword
Αυτά με έχουν βολέψει Κοφτερή η wilkison, με διάρκεια τα professional
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

GiorgosG έγραψε:Τα lord βαζω εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημένος....Μακρια απο Wilkinson ,bic....
Για πες μου για τα wilkinson γιατί τάχω πάρει στο κρανίο με αυτό το ξυραφάκι..
"Aut viam inveniam aut faciam "
george7009
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 17 Μαρ 2017, 21:43
7

Για τα astor το κόκκινο κουτάκι , τι γνώμη έχετε ?
Είναι καλά ?
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Ακριβό -κατά τη γνώμη μου, ειδικά στα supermarkets έχει 1,5 euro η πεντάδα- και όχι ιδιαίτερα κοφτερό ή ανθεκτικό. Αν μπορείς δες για personna ή astra που κάνουν τα μισά χρήματα και είναι πολύ καλές λεπίδες. Βέβαια στο ξύρισμα ο τελικός κριτής είναι το πρόσωπο του καθενός.
Κώστας
george7009
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 17 Μαρ 2017, 21:43
7

Ρωτάω γιατί τώρα μπήκα στο χώρο του ξυρίσματος με αυτό τον τρόπο με μία σαβέτα του συγχωρεμένου πατέρα μου .
Σαν νέος ρωτάω τους παλιούς .
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Η ταπεινή μου γνώμη είναι, δοκίμασε, δοκίμασε, δοκίμασε.
Όλοι θα σου πουν την προσωπική τους – μας άποψη, η οποία όμως μπορεί να μην κάνει στο δικό σου πρόσωπο. Ξεκίνα με κάποια επώνυμα και στην πορεία βλέπεις.
Ordo ab chao
george7009
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 17 Μαρ 2017, 21:43
7

:helt

:D
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα,Θα συνεχίσω εδώ,και ύστερα από την τελευταία μου εμπειρία που έγραψα και εδώ.

Το θέμα ήταν για τις λεπίδες της Feather ProGuard,γράφω ήταν διότι έχω προσέξει αρκετές φορές την διαφορετική απόδοση που έχουν,ακόμα και μέσα στο ίδιο dispenser,μια ξύριζαν υπέροχα,άλλοτε τραβούσαν και δεν έκοβαν,και λιγότερες φορές ένοιωθα γδάρσιμο,και δεν είναι μόνο η δική μου εντύπωση,αλλά και πολλών φίλων μου,που τους υποσχέθηκα να το κοιτάξω,και από ότι έχω πληροφορηθεί,το πράγμα ξεφεύγει και εκτός συνόρων.

Την τελευταία φορά μάλιστα μου άφησε και μία γρατζουνιά,δεν κάτι σοβαρό βέβαια,αλλά αρκετό για να με κάνει να την ψάξω ποιό βαθιά,πήρα την λεπίδα (έκανα μόνο τέσσερις ξυραφιές) που ήταν καινούργια από το dispenser και την έβαλα στο μικροσκόπιο,επιβεβαιώνοντας έτσι τις τόσες αρνητικές εμπειρίες που είχα ακούσει αλλά και βιώσει.
Σας βάζω μια φωτογραφία για να δείτε και εσείς*,
Εικόνα
Από πάνω βλέπουμε στο κάτω μέρος της φωτογραφίας την ProGuard σε κανονική ανάλυση,και ο μικρός κύκλος είναι το σημείο που έχω μεγενθύνει στο μικροσκόπιο 500χ το (πάνω μέρος της φωτογραφίας) στο σημείο του μεγάλου κύκλου φαίνεται το ελάττωμα της λεπίδας,που στην ουσία λείπουν κομμάτια μετάλλου για αυτό έγδερνε,το υπόλοιπο κατά μήκος μέρος της λεπίδας ήταν σχεδόν όλο χάλια 80%,και για πέταμα φυσικά,απλά σας δείχνω το χειρότερο...

Έχω δοκιμάσει όλες τις λεπίδες της Feather/Kai χωρίς κανένα πρόβλημα,ακόμα και η Kai Captain Titan ProTouch ήταν ok,το θέμα για εμένα είναι μεγάλο,γιατί α)υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να κοπείς και β)στην τιμή αυτή που πωλείτε η ProGuard δεν θα έπρεπε να βλέπουμε τέτοια φαινόμενα είναι απαράδεκτο από τέτοια εταιρία.

Δεν ξέρω εάν είμαι υπερβολικός παιδιά,αλλά δεν είναι και μια derby,και πάντα ymmv,έτσι θα περιμένω και τις δικές σας γνώμες/εμπειρίες...:)


*Προσπάθησα αρκετές φορές σε μεγαλύτερη μεγέθυνση,αλλά το πρόγραμμα που έχω για το μικροσκόπιο ήταν μέχρι τα windows xp,και δυστυχώς δεν μπορώ να σας δείξω τι ακριβώς βλέπω,αλλά ίδωμεν... :arrow:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ωραίος Αντώνη! Μπράβο για την ανάλυση! Απαράδεκτο φαινόμενο για την Feather.

Με αυτές τις τιμές, οι οποίες για να μην ξεχνάμε εκτοξεύτηκαν οταν άρχισε να αυξάνεται η ζήτηση τους, το quality control θα έπρεπε να είναι απλά άψογο. Επίσης μου έχει τύχει και με Feather Professional, πάντα από το ίδιο dispenser.

Επί τη ευκαιρία, ξαναλέω οτι αξίζει να κάνετε μια δοκιμή Schick Proline!
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”