Τα πρώτα ξυρίσματα με shavette "The Shaving Shack"

Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δορυφέρων έγραψε:Μετα απο ποσες μερες με τετοιο ξυρισμα θα ξαναθες;
Δεν ήταν πολύ βαθύ, αφού τα περισσότερα σημεία τα παίρνω το πολύ κάθετα στη φορά των τριχών με τη σαβέτα (λίγα σημεία πήρα κόντρα). Σε μία το πολύ μιάμιση μέρα θέλουν πάλι ξύρισμα, αν θέλω το πρόσωπο να φαίνεται γυαλί. Μόνο με την κόντρα αντέχουν 1,5 έως 2 μέρες χωρίς ξύρισμα, αλλά αυτό για εμένα σημαίνει ερεθισμούς.

Είμαι αρχάριος τόσο στο safety όσο και στη σαβέτα, αλλά στο safety μυείται κανείς πιο γρήγορα (έχω γράψει και μερικά ξυρίσματα παραπάνω με αυτό). Με το ξυράφι ασφαλείας πετυχαίνω μέχρι στιγμής πιο βαθιά ξυρίσματα, αφού είναι πιο ασφαλές, δε γδέρνει τόσο το δέρμα σε άτσαλες κινήσεις, οπότε κάνω περισσότερα επιθετικά περάσματα και στα δύσκολα σημεία.

Πιστεύω ότι αν εξασκηθώ με τη σαβέτα θα πετυχαίνω ξυρίσματα με λιγότερους ερεθισμούς, διότι επιτρέπει καλύτερο έλεγχο σε κάθε πέρασμα, εφόσον δείξεις την απαραίτητη προσοχή και αποκτήσεις την απαιτούμενη εμπειρία.

Απόστολε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχουμε ηδη Παρασκευη 18 για πες μας νεες εντυπωσεις.
Το θεμα ειναι φλεγον γιατι ειμαι στο τσακ για αγορα !

:megagrin
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Όπως σου έχω πει και σε άλλο θέμα, μην περιμένεις από τη σαβέτα το απόλυτο ξύρισμα που θα διαρκέσει μέρες. Αν θυμάμαι καλά, κάπου είχες πει ότι ο στόχος σου είναι να ξυρίζεσαι βαθιά (ώστε να ξυρίζεσαι ανά δύο μέρες), να μη χάνεις πολλή ώρα στο μπάνιο και να σου αφήνει καλό δέρμα.

Αν και απολαμβάνω το ξύρισμα με τη σαβέτα, δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσει. Απαιτεί αργές, προσεκτικές κινήσεις. Θα χάνεις ώρα στο μπάνιο (εγώ θέλω τουλάχιστον 30 λεπτά για καλό ξύρισμα με σαβέτα). Με μία καλή ξυριστική μηχανή ασφαλείας πετυχαίνεις λίγο βαθύτερα ξυρίσματα, σου αφήνει πιο απαλό δέρμα και κάνεις γρηγορότερα τη δουλειά σου, χωρίς το ενδεχόμενο μικροτραυματισμών.

Η σαβέτα μου αρέσει για τη διαδικασία του ξυρίσματος και την ακρίβεια που πετυχαίνει. Κάνει καλό ξύρισμα, αλλά γδέρνει ελαφρώς το δέρμα και το αφήνει λίγο άγριο. Ίσως στο μέλλον κάνω καλύτερα ξυρίσματα και αναθεωρήσω αυτή την άποψη. Αλλά προχτές που δοκίμασα καλή ξυριστική μηχανή (Merkur 34c HD), είδα το φως το αληθινό, ως προς το δέρμα που μου άφησε, παρόλο που είναι ήπια και με ταλαιπώρησε λίγο μέχρι να πάρω κάποιες ακμές του προσώπου.

Για να απαντήσω στο ζήτημα που σε ενδιαφέρει περισσότερο: Το βάθος ξυρίσματος με σαβέτα μου επιτρέπει να φαίνομαι ξυρισμένος 1 έως το πολύ μιάμιση ημέρα. Το ίδιο και με το ξυράφι ασφαλείας. Αλλά και δύο μέρες να κρατούσε, πιστεύω ότι εσύ θα προτιμούσες να ξυρίζεσαι κάθε μέρα για 15 λεπτά και να έχεις πρόσωπο γυαλί, παρά ανά δύο ημέρες για μισή ώρα και τη δεύτερη ημέρα να φαίνεσαι ελαφρώς αξύριστος. Έτσι δεν είναι; Η σαβέτα είναι περισσότερο χόμπι και λιγότερο εργαλείο για γρήγορο προσωπικό ξύρισμα (άλλο οι μπαρμπέρηδες που τους βολεύει).

Πιστεύω ότι αν απολαμβάνεις το ξύρισμα αυτό καθεαυτό κι όχι μόνο το αποτέλεσμα, τότε θα είναι ωραίο να δοκιμάσεις μία σαβέτα. Αλλά αν ο σκοπός σου είναι βαθιά, γρήγορα ξυρίσματα, τότε θα πρέπει να κοιτάξεις προς μία καλή DE και πρωτίστως να βελτιώσεις την τεχνική σου (προετοιμασία, τέντωμα δέρματος, XTG ή ATG). Απαλά, βαθιά ξυρίσματα κάνει ένα καλοακονισμένο μαχαίρι, σύμφωνα με αυτά που λένε οι άλλοι στο forum, αλλά θέλει κι αυτό να αφιερώνεις χρόνο.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Αλέξουρος έγραψε: 1) Η σαβέτα μου αρέσει για τη διαδικασία του ξυρίσματος και την ακρίβεια που πετυχαίνει. Κάνει καλό ξύρισμα, αλλά γδέρνει ελαφρώς το δέρμα και το αφήνει λίγο άγριο. Ίσως στο μέλλον κάνω καλύτερα ξυρίσματα και αναθεωρήσω αυτή την άποψη.

2) Αλλά προχτές που δοκίμασα καλή ξυριστική μηχανή (Merkur 34c HD), είδα το φως το αληθινό, ως προς το δέρμα που μου άφησε, παρόλο που είναι ήπια και με ταλαιπώρησε λίγο μέχρι να πάρω κάποιες ακμές του προσώπου.

Η σαβέτα είναι περισσότερο χόμπι και λιγότερο εργαλείο για γρήγορο προσωπικό ξύρισμα (άλλο οι μπαρμπέρηδες που τους βολεύει).
1) Ωχ :bigeek
2) :sealed
Εχουμε λοιπον αναθεωρηση της αγορας και σκεπτικισμο.
Ευχαριστω για την απαντηση.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δορυφέρων, με βάσει αυτά που έχεις αναφέρει ότι θέλεις, ο Αλέξουρος έχει δίκιο. Μία Merkur Futur θα ήταν η καλύτερη λύση για εσένα όταν εξοικειωθείς με τα safety.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ευχαριστω.
Θα αρχισω το διαβασμα στο αντιστοιχο τοπικ για αυτην.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα σας και από μένα!
Εδώ και ενάμιση μήνα έχω πάρει και εγώ shavette από http://www.executive-shaving.co.uk/" onclick="window.open(this.href);return false; . Δεν μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος-ίσως βεβαια να μην κάνω εγώ κάτι καλά. Χρησιμοποιώ κάποιες φορές και pre-shave oil απο Truefitt and Hill. Πάντα, όμως, αισθάνομαι ένα ελαφρύ "γδάρσιμο". Tην έxω δοκιμάσει και με Proraso κρέμα αλλά και με Bluebeard's revenge. Πάντα with the grain και στις 30-40 μοίρες. Μου αφήνει πολύ λίγους ερεθισμούς στο λαιμό. Τώρα χρησιμοποιώ safety razor. Στο δεύτερο πέρσμα χαλαρώνω και λίγο τη λαβή με αποτέλεσμα πιο βαθύ ξύρισμα και μάλιστα χωρίς ερεθισμούς. Τώρα τελευταί μου μπήκε το μικρόβιο για straight razor! 'Αραγε η αίσθηση θα είναι η ίδια και τζάμπα ενθουσιάζομαι ή δεν θα έχει καμία σχέση και αξίζει τον κόπο...;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Καλημέρα Tsu και καλωσήρθες! Αν θες πες μας δυο λόγια εδώ για το καλωσόρισμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Καλώς ήρθες Tsu!

Αξίζει σίγουρα τον κόπο!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Tsu έγραψε:αισθάνομαι ένα ελαφρύ "γδάρσιμο".
100% θέμα τεχνικής
Tsu έγραψε: Τώρα τελευταί μου μπήκε το μικρόβιο για straight razor! 'Αραγε η αίσθηση θα είναι η ίδια και τζάμπα ενθουσιάζομαι ή δεν θα έχει καμία σχέση και αξίζει τον κόπο...;
Η αίσθηση είναι κάι σχετικό. Για κάποιους δεν υπάρχει κάν, προτιμούν έναν αφρό με ένα πλαστικό και είναι ΟΚ. Αν είσαι λάτρης του παραδοσικού ξυρίσματος το ''μαχαίρι'' δεν συγκρίνεται με το DE είανι σαφώς ανώτερο. Ο κόπος όμως για να φτάσεις στο τέλος είναι διπλός σε σχέση με το DE.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”