Αγορά Shavette

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Το μεταλλικό σύστημα δεν έχει πρόβλημα, για το πλαστικό ας σου απαντήσει όποιος έχει Dovo.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

ΟΚ για αυτο.
Πρεπει στην shavette να προσεξω το υλικο-μηκος της λαβης;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Κατά την γνώμη μου όχι, ειδικά στις φτηνές είναι μια η άλλη. Είναι και θέμα γούστου, η Dovo πχ. βγαίνει με διάφορα υλικά όσον αφορά την λαβήΕικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δορυφέρων έγραψε:Μπορειτε να μου πειτε ποια η διαφορα πλαστικου ενθετου οπου μπαινει το μισο ξυραφι απο αυτο εδω το συστημα;
Διάβασα, σε forum του εξωτερικού, κάποιους να εκφράζουν ενδοιασμούς σχετικά με την αντοχή στο χρόνο του πλαστικού συστήματος εισαγωγής της λεπίδας. Γι' αυτό προτίμησα το δεύτερο σύστημα που δείχνεις στο link. Επίσης υπάρχει τρίτη περίπτωση, με ίδιο μηχανισμό με τον πλαστικό, αλλά μεταλλικής κατασκευής, όπως φαίνεται στο δεύτερο μισό του ακόλουθου video. Μάλλον αυτός είναι ο καλύτερος μηχανισμός.

[youtube][/youtube]

Ο μηχανισμός φόρτωσης της δικής μου σαβέτας, θα έλεγα ότι είναι μάλλον δύσκολος, τουλάχιστον στην πρώτη επαφή. Αφού ακουμπήσεις τη λεπίδα στη βάση της, πρέπει να ολισθήσεις το πάνω κάλυμμα, το οποίο παρασέρνει τη λεπίδα και χαλάει την ευθυγράμμισή της. Οπότε πρέπει να κρατήσεις ελαφρά κόντρα στην κόψη της λεπίδας (δεν έχεις άλλο σημείο να την συγκρατήσεις) που ίσως μειώνει την αιχμηρότητά της.

Ένα σημείο που πρέπει να λάβεις υπόψη είναι αν σε ενδιαφέρουν οι συνηθισμένες DE λεπίδες ή η μακριές. Προσωπικά προτιμώ τις κλασσικές κοντές, επειδή σου επιτρέπουν μεγαλύτερη ακρίβεια στα δύσκολα σημεία, είναι πιο ασφαλείς και τις βρίσκεις παντού.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Αλέξουρος έγραψε: Ο μηχανισμός φόρτωσης της δικής μου σαβέτας, θα έλεγα ότι είναι μάλλον δύσκολος, τουλάχιστον στην πρώτη επαφή. Αφού ακουμπήσεις τη λεπίδα στη βάση της, πρέπει να ολισθήσεις το πάνω κάλυμμα, το οποίο παρασέρνει τη λεπίδα και χαλάει την ευθυγράμμισή της.
Εχω βρει ένα "κολπάκι" γι αυτό, αλλά προϋποθέτει να χρησιμοποιείς λεπίδες με τις χαρακτηριστικές σταγόνες κόλλας ή κεριού, όπως πχ. οι Feather, οι Astra, οι διάφορες Gillette. Αυτές βοηθάνε να μείνει σταθερή η λεπίδα στην θέση της χωρίς να την παρασέρνει το πάνω κάλυμμα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Γιάννη, δοκίμασα τις λεπίδες Derby Extra που έχουν τις σταγόνες κολλητικής ουσίας που αναφέρεις. Χάρη σε αυτές, η τοποθέτηση της λεπίδας γίνεται πιο εύκολα, όπως έχεις διαπιστώσει κι εσύ.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εικόνα

Εικόνα

Πως την βλεπετε παιδια αξιζει;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Ο τύπος εδώ λέει ότι είναι καλή, αλλά του φαίνεται κάπως ελαφριά και προτιμά τη "The Shaving Shack" (αυτή έχω αγοράσει).
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

:danke

Αληθεια αν αλλαζαμε την λαβη και την καναμε ξυλινη με βερνικι και ενα λογοτυπο μας;
Το περτσινι ειναι ενα ζητημα ομως.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Στον τύπο από τη Σιγκαπούρη, μπορείς να βρείς
Filarmonica και μια περίεργη
KAI (!!!) η οποία μου φαίνεται ότι είναι για φινίρισμα μαλλιών και όχι ξύρισμα.
Υπ'όψη ότι τα ξυραφάκια της ΚΑΙ, λένε πως είναι πιο κοφτερά και από τα Feather και είναι αρκετά δυσεύρετα (μόνο στο ebay).
Βαγγέλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”