Old Spice

Απάντηση
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Οκ ευχαριστω.
Θοδωρής B.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Φεβ 2015, 18:04
9
Been thanked: 4 times

Θα ειναι η αγορα της εβδομαδας.
Το κακο ειναι οτι δε ξερω τι θα μου αρεσει ποιο πολυ απ ολες τις σειρες που εχει.
Ο Hondos θα το βγαλει σε λιγες ημερες στα ραφια του μιας και ειχαν σταμτησει την συνεργασια τους.
Το κλασικο θυμαμαι το χρησιμοποιουσε ο πατερας μου και μου ειχε φερει δωρο η νονα μου απο την
Αμερικη ενα μπουκαλι (το κλασικο).
Αν θυμαμε καλα ειχα χρησιμοποιησει και το μπλε αλλα δε πρεπει να μου πολυ αρεσε.
Μαλλον το κλασικο βλεπω να αγοραζω
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Η Old Spice ιδρύθηκε το 1934 στις ΗΠΑ, με το χαρακτηριστικό αξεπέραστο άρωμα.
Θυμάμαι τους θείους μου και τον πατέρα μου να βάζουν old spice μετά το ξύρισμα την δεκαετία του 70.
Η μυρωδιά του μου έχει μείνει χαραγμένη από τότε.
Πρόσφατα σε "οίκο αφαίρεσης χρημάτων" προϊόντων ανδρικής περιποίησης, νάσου μπροστά μου το old spice original.
Δηλαδή η ευρωπαϊκή P&G έκδοση made in UK, με το κλασσικό λευκό κυλινδρικό μπουκάλι με το κόκκινο καρφί πώμα.

Σε σχέση με το παλιό old Spice έτσι όπως το θυμάμαι, μπορώ να πω ότι η συνταγή έχει αλλάξει.
Ενώ δηλαδή το παλιό, old spice θα το χαρακτήριζα Έντονο, Βαθύ, Ξυλώδες
το νέο old spice θα έλεγα ότι είναι περισσότερο Ελαφρύ, Λεμονάτο, Φυτικό.

Κάτι που σημαίνει ότι το νέο old spice μπορεί να φορεθεί άνετα το καλοκαίρι. Βέβαια αν μου έλεγε κάποιος ποιό προτιμώ, θα έλεγα τα παλιό, αν και το "πειραγμένο" δεν με χαλάει, καθότι το ότι είναι light σημαίνει ότι δεν κουράζει / μπουκώνει σαν άρωμα.
Επίσης πολύ ικανοποιητικά επίπεδα προστασίας μετά το ξύρισμα.
Το old spice καταφέρνει πάντα να είναι επίκαιρο με το κλασσικό αξεπέραστο ανδρικό άρωμα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Χρησιμοποιώ και εγώ εδώ και 3 εβδομάδες το Ινδικό Old Spice. Δεν είχα ποτέ, όσο ήμουν στο Λύκειο (ήταν μόδα τότε, έστω και στα τελειώματά της) το Old Spice για να μπορώ να συγκρίνω ακριβέστερα το άρωμά τους. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι μου προκαλεί ένα κάψιμο κάποιο από τα συστατικά (ίσως η κανέλλα; )του και όχι το οινόπνευμα μιας και έχει λίγο ~53%. Παρ' όλα αυτά δεν μου πρακαλεί κοκκινίλα ή εξάνθημα, οπότε συνεχίζω τη χρήση.
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

σημερα στον σκλαβενιτη ειδα το old spice original after shave που το ειχε προσφορα περιπου 5,50 ευρω τα 100ml και το μυρισα...ενταξει χαλι μαυρο σε σχεση με το παλιο!το αφησα οπως ηταν...ειχε και το whitewater οπως και το bearglove...ουτε και αυτα μου αρεσαν!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δυστυχώς το καινούργιο δεν έχει να κάνει τίποτα με αυτό που θυμάμαι, το μύρισα και ήταν η σκιά του παλιού του εαυτού (στην καλύτερη) ... ήταν το πρώτο μου aftershave και ήταν τρελή μόδα τότε ... θυμάμαι είχαμε καβάτζα σπίτι γιατί έφερνε αρκετά ο θείος μου ο ναυτικός ... φυσικά μιλάμε για το αυθεντικό shulton.... που να ήξερα πως θα γινόταν η όλη φάση να κρατήσω μερικά ...:D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

Ασε ακη δραμα λεμε...που ειναι αυτη η οξυτητα που ειχε; σαν νεροπλημα μου φανηκε...θα ηθελα να μυρισω και το classic καποια στιγμη μπας και...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τόλη εγώ που το μύρισα δεν μου άρεσε. .. Δυστυχώς κατέστρεψαν ένα κλασικό ανδρικό άρωμα με τα reformulations και προφανώς με τα χημικά που θα αντικατεστησαν κάποια φυσικά αρώματα . Τελικά το κλασικό έχει αξία για κάποιους όχι για όλους δυστυχώς ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Συμφωνώ απολύτως Άκη ότι το παλιό είναι το γνήσιο άρωμα. Το βαθύ ανατολίτικο έντονο άρωμα, Το νέο έχει μία υποψία του παλαιού. Απλά είναι σαν να λέμε η light έκδοση old spice.
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Αν στο ράφι υπήρχαν και οι δύο επιλογές, όλοι νομίζω θα διαλέγαμε την παλιά αυθεντική έκδοση.
Δυστυχώς όμως η επιλογή αυτή δεν υπάρχει και η νέα έκδοση είναι μονόδρομος.
Όμως εάν κάποιος θέλει να ζήσει λίγο νοερά τις παλιές εποχές με ένα old spice τότε θα πάει είτε στην 100ml ευρωπαϊκή έκδοση με το γυάλινο μπουκάλι είτε στην 177ml αμερικάνική made in canada έκδοση στο πλαστικό μπουκάλι.
Ξαναλέω όποιος είχε, ξέρει ή θυμάται την παλιά έκδοση, απογοητεύεται από τη νέα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

tolis.k μήπως έχεις τσεκάρει και το Καναδέζικο των 188ml στο πλαστικό ; Το έχω δοκιμάσει με αγορά από Hondos αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Το βρήκα αρκετά αδύναμο αν και στις μεσαίες νότες θυμίζει αμυδρά την αρχική φόρμουλα.

Αυτό που παρατηρώ γενικά είναι ότι ανά 3-4 χρόνια το χειροτερεύουν όλο και περισσότερο. Ακόμη και τα P&G του 2000 είναι καλύτερα από αυτά που κυκλοφορούν τελευταία. Θα έλεγε κανείς ότι η εταιρεία θέλει να διώξει και τους τελευταίους πιστούς πελάτες. Τους κράζουν συνεχώς σε όλα τα δημόσια βήματα συζητήσεων αλλά φαίνεται ότι το τμήμα μάρκετιγκ είναι κουφό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”