Αγορα savette

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ισχύει αυτό που είπε ο Ηρακλής, παίρνει τις κλασσικές λεπίδες μισές, όχι τις μεγάλες.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ηλια με τη συγκεκριμενη Parker εχω ξυριστει - και η Murdock εχει τον ιδιο συρταρωτο μηχανισμο ο οποιος και να θελει δεν χωραει ολοκληρο DE ξυραφακι ;-)
Εικόνα
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα ή μειονέκτημα ανάμεσα σε de και τα μεγάλα ξυραφάκια; Στα de καταλαβαίνω ότι είναι διπλό το ξυραφάκι όταν κόβεται στη μέση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σε σαβετες θα δεις 4 ισως και 5 ειδη ξυραφακια. Το καθενα διαφερει απο το αλλο σε παχος, κοψιμο, αισθηση κλπ αλλα κυρια για το μεγεθος τους. Γνωμη μου μην ξεκινησεις με μεγαλα ξυραφακια - παρε για αρχη μια σαβετα με "φυσιολογικο" ξυραφακι DE.

Ενα απο τα πρωτα πραγματα που αναγκαστικα θα μαθεις ειναι το πως θα βολευεις τη κοψη της σαβετας στο προσωπο σου - ε οκ μπορει καποια μεγαλυτερα ξυραφακια να κοβουν καλυτερα αλλα ειναι αλλο πραμα να γυρνας μια λαμα 2 ποντους στα σημεια που θες να ξυρισεις απο μια με 5 ή και με 7 ποντους μηκος. Καλα καλα ουτε τα χερια σου δεν θα ξερεις πως να τοποθετησεις.

Κανε μερικα ξυρισματα με κατι πιο απλο, μαθε καλα τις γωνιες, μαθε να τεντωνεις σωστα - να σου φυγει και το αγχος - και λιγο αργοτερα παιρνεις μια "χατζαρα" και ο θεος βοηθος :-)
Εικόνα
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Σωστά, έχει training αλλιώς...!
Πρέπει να ξαναδώ και τους οδηγούς εδώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Από τις φωτογραφίες και μόνο δεν μπορούσα να πω με βεβαιότητα αν έπαιρνε 1/2 DE ή κάποια από τις μακριές Dovo ή Personna. Σίγουρα, ολόκληρο DE ξυραφάκι δεν χωράει με τίποτα :)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Kostas_K
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 03 Ιαν 2016, 16:50
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Ηλικία: 46

Με ξύλινη λαβή η AntigaBarbearia είναι τέλεια. Προσωπικά απολαμβανω το ξύρισμα. Σωστο βαρος, εύκολη στην χρηση, η λάμα εξέχει τόσο όσο χρειάζεται. Το μονο αρνητικό, οτι σε δυσκολεύει η τοποθέτηση της λάμας
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εχω μια σαβετα προ αμνημονευτων χρονων η οποια σε λιγο θα διαλυθει στα εξ ων συνετεθη. Παρα το οτι δεν ειναι πρωτη επιλογη στο ξυρισμα θα ηθελα να παρω μια καινουρια. Θα ηθελα να μου προτεινετε μια στην καλυτερη δυνατη ποιοτητα και λειτουργικοτητα ανεξαρτητα απο τιμη (αλλωστε σαβετα ειναι δεν θα κανει ενα καρι λεφτα).
Καπου ειχα δει βιντεακι σε ανυποπτο χρονο (αλλα δεν θυμαμαι που) με μια γαλλικη inox η οποια επαιρνε ξυραφακι de μισο αλλα συρταρωτο που δεν υπηρχε περιπτωση λαθους τοποθετησης ουτε χιλιοστο του χιλιοστου.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

παίδες, το σκέφτομαι χρόνια αλλά δεν έτυχε να βρεθεί μπροστά μου.

χρειάζομαι σαβέτα και θέλω να μου προτείνετε κάποια δοκιμασμένη έως 30 ευρώ (και λιγότερα ακόμα καλύτερα δεν μ' ενδιαφέρει να είναι ακριβή και δεν θέλω ακριβή) όχι γερμανική κι αγορά από Ελλάδα. Να παίρνει μισό ξυραφάκι από τα κλασικά και να την έχω όλη μου την ζωή (μην με πάτε σε εργαλεία για αρχάριους).
Την χρειάζομαι διότι κάποιες φορές έχω μεγάλες αξυρισιές και οι de με βασανίζουν.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Για δες αυτό ;)
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”