HTGAM Synergy shaving soaps

Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

Με περιστασιακή χρήση του Γονδολιέρη και του Chocolate bourbon, δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Τα σαπούνια τα έχω δύο και βάλε χρόνια. Ο Γονδολιέρης στο 40% κι η σοκολάτα στο 90%.

Αυτό που έχουν πάθει και τα δύο πάντως είναι η παρουσία σκουριάς στο άνω εσωτερικό μέρος του "ταψιού".
Κώστας
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πείτε με αιρετικό αλλά σκέφτομαι να κάνω το εξής.

[Άντε καλά με τα μεγάλα τα ταψιά που έχω δε μπορείς να μεταφέρεις αλλού το σαπούνι, μα και πάλι άπαξ και το αρχίσω θα μείνω μέχρι τέλους.]

Σκεφτόμουν λοιπόν με το μικρό να το βγάλω απο το τσίγκο - όποτε ! - να του ξύσω αυτή τη λίγη λευκή πέτσα, και μετά να το περνάω στο βρεγμένο πρόσωπο σαν stick. Ύστερα facelathering κανονικότατα και το σαπούνι σε πήλινο κεσέ.

Μου είχε μπεί η ιδέα απο τα τελευταία ξυρίσματα με το Tim's Greek Peach που ήταν αφροεπικά και λέω γιατί όχι ; :ugeek:
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ πάλι λέω να το λιώσω (μάλλον σε μπεν-μαρί) και να το αλλάξω μπωλ.
Και αν χαλάσει, θα πάει ευχαρίστως στα σκουπίδια.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Στον γονδολιέρη υπάρχουν εδώ και μήνες πυκνές λευκές νιφάδες σε όλη τη μάζα του. Κλασσικά επίσης ίχνη σκουριάς στοάνω τμήμα του τιν.
Το CaD που είναι v2 δεν έχει δείξει κάτι αντίστοιχο...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Άλλο νιφάδες και άλλο το φιλμ που εμφάνισε το δικό μου. Οι νιφάδες είναι τα λεγόμενα stearic spots που είναι αναμενόμενα.

Μετά από 2 χρόνια, το επιβεβαιώνω και επιστημονικά. Τα πρώτα Synergy είναι melt and pour. Το έλιωσα και το έβαλα ξανά στο μπωλ του χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

A στάσου τότε Δημήτρη γιατί κι εμένα τις νιφάδες του Βασίλη μου βγάζει και νόμιζα πως αυτές εννοούσες μόνο που είχαν γίνει πολλές σαν στρώμα. Θέματα σκουριάς δεν έχω πάντως.

Πως το έλιωσες ; Το έβγαλες πρώτα απο το ταψί του ; ( λογικά ναι, αφού γράφεις πως το έβαλες ξανά στο μπωλ )
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Το έβγαλα από το ταψί (είχε μπει ήδη) και το έβαλα σε μπρίκι. Μετά πάλι στο ταψί του.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Νομιζω πως διαφανο σαπουνι ξυρισματος ειναι δυσκολο να μην ειναι melt n' pour . Τα ιδια συνεβησαν κ με το δικο μου V#1 Gondolier κ παρουσιαζε ενα λευκο επιχρισμα στην επιφανεια του, το οποιο ευκολα ξεπλενωταν με νερο . Τελικα το σαπουνι πεταχτηκε γιατι μου προκαλουσε δερματιτιδα, οπως κ αλλα PAA. Παντως η τελευταια εκδοση μου αρεσει παρα πολυ σαν σαπουνι κ σε ορισμενα αρωματα, οπως το fougere.
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του Δημήτρη,(ακριβώς το ίδιο φαινόμενο) και έκανα και το ίδιο πράγμα,με το μπεν-μαρί,
αφού πρώτα αφαιρέθηκε το επάνω στρώμα,δεν θυμάμαι πριν πόσο καιρό το έκανα περίπου χρόνος,απλά τώρα ρίχνω που και που 1 ξύρισμα και όλα είναι ok...

Από ότι παρατήρησα,τα φαινόμενα φίλμ αλλά και οι νιφάδες σε αναλογίες: 5 tin φίλμ και 3 tin νιφάδες,εμφανίστηκαν στα μικρά tin,και μόνο ένα στο μεγάλο ταψί,δεν μπορώ να πω πως,το φαινόμενο αυτό έγινε από τον τσίγκο, ή είναι από τον παροπλισμό του σαπουνιού,θα δείξει,αυτό που έχω να πω με σιγουριά είναι πως,τα σαπούνια αυτά είναι σαπουνάρες κατά την γνώμη μου πάντα,και κρίμα που δεν ξαναβγαίνουν,τα δε tin για πέταμα σκέτος (κασσίτερος).
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Για δες εδώ Δημήτρη. Κάτι τέτοιο είδες και εσύ ? Αυτός λέει ότι πιθανόν οφείλεται στην υγρασία και στο κακό στέγνωμα. ..



Added in 10 hours 48 minutes 2 seconds:
Δημήτρη το είδες ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”