Καινούριο πινέλο: Τι πρέπει να κάνω?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ειδα καλα ? 2 ποστ πιο πανω ηρθε το Αφεντικο ? :-)

Παντως ο Πετρος εχει δικιο, πες μας ποιο πινελο εχεις μηπως και εχει καποιο ειδικο χαρακτηριστικο που να το εχουν εντοπισει οι συμφορουμιτες μας που το εχουν.
Εικόνα
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Φίλτατοι, πρόκειται για έναν ασβό της Muhle με μεταλλική επιχρωμιωμένη βάση. Και ναι, έχει ανοίξει σαν βεντάλια και δεν κρατάει στο εσωτερικό του αφρό. Το έχω 3-4 χρόνια, αλλά δεν το χρησιμοποιούσα συχνά, καθώς δεν είχα ιδέα για την μαγεία του wet shaving... Απλά, όταν ήθελα να κάνω πιο "κυριλέ" ξύρισμα (έτσι το είχα στο μυαλό μου), χρησιμοποιούσα το πινέλο. Αλλιώς, συνήθως ξυριζώμουν με αφρούς ξυρίσματος, πράγμα που πλέον δεν πρόκειται να ξαναγίνει. Θα τα πετάξω, και τους αφρούς της πλάκας και τα ξυραφάκια της συμφοράς...
Έναν άλλο ασβό που έχω, μάρκας Woods & Windsor, αν και τον έχω περισσότερα χρόνια, δεν έχει ανοίξει ακόμη σαν βεντάλια. Περίεργο, γιατί το έχω χρησιμοποιήσει πιο πολύ. Η βάση του είναι πλαστική, και αν και έχει πολύ ωραία πιάσιμο, πήρα αυτό της Muhle με μέταλλο, γιατί το πλαστικό ράγισε ψηλά, εκεί που μπαίνουν οι τρίχες, και σπάστηκα χοντρά. Πλέον, θα το έχω μόνο για τα ταξίδια μου.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
fever24
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Σεπ 2016, 18:12
7
Has thanked: 2 times

Για το πρώτο πινέλο μου (Semogue 2020 ασβός) τί προτείνετε να κάνω;
Βρήκα αυτό:


1ο Βήμα: Ζεστό νερό σε μία κούπα και κάποιο υγρό πιάτων
Ανακατεύουμε το νερό με το πινέλο και το αφήνουμε μέσα για 5-10 λεπτά
2ο Βήμα: Αφού περάσουν τα απαιτούμενα λεπτά το περνάμε από ζεστό νερό
για να φύγει η σαπουνάδα
3ο Βήμα: Χρησιμοποιούμε το σαπούνι ή την κρέμα και το "φορτώνουμε" με αφρό
4ο Βήμα: Το τοποθετούμε (φορτωμένο με αφρό) με τη βάση προς το κάτω, και το αφήνουμε
όλο το βράδυ
5ο Βήμα: Το πρωί το καθαρίζουμε και είναι έτοιμο προς χρήση...

Προχωράω άφοβα;
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29049 times
Ηλικία: 64

Προσωπικά, δεν έχω κάνει τίποτε από αυτά που περιγράφονται στα διάφορα video.
Χρησιμοποιώ το πινέλο απευθείας, γιά ξύρισμα. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άσχημο σε κάποιο πινέλο μου, μέχρι σήμερα.
Ετσι κι αλλιώς, θα στρώσει στην ώρα του.

Το πινέλο σου είναι πολύ καλό γιά τα λεφτά του πάντα, το έχω και ποτέ δεν με απογοήτευσε.
Ασβός είναι, δεν θα χρειαστεί στρώσιμο.
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aν θες μπορείς να το λούσεις πριν το πρώτο ξύρισμα . Τρίχα είναι, ε δώσ'του σαμπουάν. Αφού το ξεπλύνεις είναι έτοιμο για ξύρισμα . Το στρώσιμο θα έρθει με το καιρό όπως σου έγραψε ο Γιάννης.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Έτσι. Κι εγώ τους ασβούς μου ένα καλό αφρισμό/πλύσιμο τους έκανα 1-2 φορές με χλιαρό νερό
και σαπούνι ή/και κρέμα ξυρίσματος (τη 2η φορά) και ξύρισμα.
Υπερβολή να αφήσεις όλο το βράδυ ασβό (σαν το 2020) με σαπουνάδες κλπ κλπ. κατα τη γνώμη μου ;)
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ένα με δύο πλυσίματα τα θέλει για να ξεμυρίσει. Τώρα αν αντέχεις τη μυρωδιά του ασβού στο πρόσωπο, ξεκίνα όπως είναι. :D
Ηλίας έγραψε:Aν θες μπορείς να το λούσεις πριν το πρώτο ξύρισμα . Τρίχα είναι, ε δώσ'του σαμπουάν. Αφού το ξεπλύνεις είναι έτοιμο για ξύρισμα . Το στρώσιμο θα έρθει με το καιρό όπως σου έγραψε ο Γιάννης.
Πριν από αρκετά χρόνια ένα πολύ ενεργό μέλος που δυστυχώς έχει εξαφανιστεί από το φόρουμ (ο Στέφανος) είχε γράψει ότι "το σαμπουάν ενυδατώνει τις τρίχες! Αλλά εμείς θέλουμε "ξηρές" τρίχες για να μπορούν να ρουφήξουν νερό! Αν έχεις πινέλο με συνθετική τρίχα το σαμπουάν είναι οκ". Οπότε καλύτερα όχι σαμπουάν.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Bασίλη το λούσιμο με το σαμπουάν γίνεται μία φορά κυρίως για να ξεπλυθεί/καθαριστεί ο θύσσανος απ 'όλη τη διαδρομή που πέρασε μεχρι να φτάσει στα χέρια μας. Δε νομίζω πως θα δεί κανείς δραματικές διαφορές είτε το κάνει είτε όχι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Σωστό κι αυτό. Αν όμως μπορούμε να το αποφύγουμε, γιατί να μην το κάνουμε; Με τόσα σαπουνάκια που οι περισότεροι έχουμε, εγώ τουλάχιστον για να ξεμυρίσω ένα πινέλο χρησιμοποιώ κάποιο απο τα σαπούνια ξυρίσματος που δεν χρησιμοποιώ συχνά.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Χαίρετε ποιό είναι το ζητούμενο στα πινέλα να είναι σκληρές η τρίχες η όχι; και τι διαφορά έχει πινέλο είναι από ασβό και πινέλο από γουρουνάκι τι διαφορά έχει την δουλειά του δεν θα την κάνει;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”