Τι ξυραφακια χρησιμοποιειτε στη σαβετα σας;

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Οι σαβέτες τύπου Sanguine δέχονται τα ξυραφάκια τύπου injector. Το ξύρισμα με αυτά είναι ήπιο μεν αλλά πολύ αποτελεσματικό δε. Όσοι χρησιμοποιείται σαβέτα αυτού του είδους αξίζει να τα δοκιμάσετε.

Εικόνα

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
assyll
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 09 Φεβ 2016, 01:48
8
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στην σαβετα φαινεται το ξυραφακι....voskhod απο μενα μεχρι τωρα.
για τις λεπιδες για μαλλια που λεει ο φιλος παραπανω δοκιμασα με μια κινεζικη και μια κορεατικη και ειναι ακαταλληλες.η μονη που μπορει νακαει ειναι η personna αλλα τετοια δεν εχω για την ωρα.εχει ενδιαφερον βεβαια αφου τετοια σαβετα πλησιαζει το straight και στοπαρεται κιολας....
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Mε αφορμή την φωτογραφία σου καπετάνιο, να σε ρωτήσω εδώ(και όπιον άλλον γνωρίζει)
Μιας και χρησιμοποιείς Injector λεπίδες στην σαβέτα σου με το συγκεκριμένο κούμπωμα Γιατί άλλες σαβέτες όπως οι parker SR1, δεν μπορούν να δεχτούν την ίδια λεπίδα, αφού βλέπω ίδιες αποστάσεις (πάντα σε φωτό δεν έχω δει από κοντά), και μπορούν και παίρνουν μισές λεπίδες και οι άλλες με το ίδιο κούμπωμα Τι κώλυμα υπάρχει, αν γνωρίζεις φυσικά
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κωστα - και πιθανα να διαφωνησει μου ο Ηλιας - οι σαβετες που παιρνουν ξυραφακι injector τυπου Schick, ειναι η Sanguine Coolcut 9 και η διδυμη αδερφη της η Personna Monsieur Charles. Ο Ηλιας εχει την Personna και πολυ καλη εκλογη εκανε ;)

Τωρα, αρκετες "απλες" σαβετες για μισες DE λεπιδες, μπορουν να δεχτουν και τα injector ξυραφακια - αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν φτιαχτηκαν για να κουμπωνουν αυτες τις διαστασεις λεπιδας οποτε μετα απο συχνη χρηση θα δειτε το λαμακι της ασφαλειας να ψιλοπετσικαρει και οταν ξαναβαλετε μεσα μια μιση DE λεπιδα δεν θα σφιγγει το ιδιο καλα. Για αυτο το λογο σου απαντησα "οχι" στο αλλο thread Κωστα - τουλαχιστον προσωπικα δεν θελω να φθειρω την Parker μου.

Αντιθετως μια και ζηλεψα την πανεμορφη Monsieur Charles του Ηλια θα παρω καποια στιγμη και εγω μια :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Φίλε μου, έχω φάει κόλλημα, μέχρι και στον τόρνο την πάω για να βρω την άκρη
Άμα κάθονται κανονικά τα injector ξυραφάκια, μέχρι να πετσικάρει θα έχω βγάλει συμπέρασμα πιο μ' αρέσει
Άμα μ' αρέσουν τα injector ξυραφάκια περισσότερο από τα DE τότε δεν χρειάζεται να ξαναβάλω DE
Οπότε δεν θα δουλεύει με τα άλλα απροβλημάτιστα ;
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ηρακλή δεν θα διαφωνήσω! Ο λεπίδες injector είναι αρκετά χοντρές και σε μερικές σαβετες δεν επιτρέπουν στο μηχανισμό να κλείσει. Αν πιέσεις το μηχανισμό μπορεί να ανοίξει και μετά να μην κρατάει DE λεπίδες με ασφάλεια. Στην SLiCKE δεν έχω θέμα αλλά στην Universal δεν θα επιχειρούσα να βάλω λεπίδα τύπου injector.
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο έγραψε:Άμα μ' αρέσουν τα injector ξυραφάκια περισσότερο από τα DE τότε δεν χρειάζεται να ξαναβάλω DE
Οπότε δεν θα δουλεύει με τα άλλα απροβλημάτιστα ;
Σίγουρα αν βάζεις μόνο ξυραφάκια injector δεν θα έχεις πρόβλημα.

Πάντως, εκτός από τις πολύ καλές επιλογές που αναφέρει ο Herco, υπάρχει η σαβετα της IBC που δέχεται λεπίδες DE, injectors και Feather Artist Club.

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Της IBC δεν την έχω δει καθόλου Όσο για την feather πάμε πολύ ψηλά
Εδώ, ότι κυκλοφορεί (Ελλάδα), φτηνό κάτι γίνετε Απ' έξω, μια η απαγόρευση μια οι κακές εμπειρίες που έχω ...
Αλλά ούτε ξυραφάκια δεν βρίσκω στα δικά μας μαγαζιά
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Έχω μια σαβέτα mauser. Έχω ξυριστεί 5-6 φορές με astor κόκκινο που είχα από πολύ παλιά. Τελειώσαν και είπα να πάρω wilkinson που τα ήξερα από πολύ παλιά σαν πολύ κοφτερά και με διάρκεια. Μόλις λοιπόν σήμερα επιχείρησα με το νέο ξυραφάκι είχα αρκετά κοψίματα ένα εκ των οποίων παραλίγο να με στείλει για μετάγγιση (χαχαχαχα). Μόλις σταμάταγα λίγο και πήγαινα να ξεκινήσω πάρε ένα κοψιματάκι. Με αιφνιδίασε. Αλλά επειδή σε λίγες μέρες θα πάρω την SS και το J.A.Henkels που θα το στείλω για ακόνισμα, θα τα κρατήσω μέχρι τότε αλλά με προσοχή περισσότερη.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Καλημέρα κατ αρχήν.
Δευτερο ξύρισμα με wilkinson αλλά με προσοχή και με γνώση για το τι προκάλεσε τα προηγούμενα κοψίματα, πολύ καλύτερα από το πρώτο. Λίγο κόψιμο στα προχθεσινά. Ένα πράγμα που παρατήρησα είναι ότι το καπάκι της σαβέτας δεν κλείνει τελείως με αποτέλεσμα η λάμα να μην εξέχει το ίδιο σε όλο το μήκος. Εντόπισα (και θέλω τη γνώμη σας) ότι μάλλον αιτία είναι οι άκρες του μισού ξυραφιού που είναι λίγο σηκωμένες από το λύγισμα όταν έσπασε το ξυράφι για να πάρω το μισό. Αυτό πως μπορεί να το διορθώσει κανείς? Για να αποφύγουμε την περίπτωση να έχουμε κανα κοφτάκι ακριβείας και να την κόβουμε στα δύο τη λάμα, επιχείρησα να τα σπάσω εκ νέου. Το ένα το κατάφερα το άλλο όμως με τίποτα. Είδα ένα βιντεάκι που κάποιος τα έσπαγε έτσι για πλάκα. Τι να πώ...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Εγώ τα κόβω με ένα κοινό ψαλίδι. Είναι πάρα πολύ εύκολο.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”