Περισσότερες Τρίχες στο Πρόσωπο

Απάντηση
nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα πολύ καλό site, το ανακάλυψα πρόσφατα που έψαχνα για κρέμα ξυρίσματος.

Ονομάζομαι Νίκος και είμαι 24 ετών.
Ξυρίζομαι με mach3, με nivea gel και μετά βάζω μια after shave balm της nivea. Μετά από ψάξιμο που έκανα στο site έχω αρχίσει και σκέφτομαι να ξεκινήσω παραδοσιακό ξύρισμα, αλλά μάλλον θα γίνει μετά το στρατό.


Όπως γράφω και στο Θέμα, θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω περισσότερες τρίχες στο πρόσωπο. Ενώ είμαι πολύ τριχωτός στο σώμα, στο πρόσωπο έχω ορισμένα "κενά" που θέλω να τακαλύψω (δεν ενώνεται το μουστάκι με τις τρίχες στο πιγούνι κλπ.), ενώ από την άλλη στον λαιμό είμαι γεμάτος.
Επίσης, νομίζω ότι από την αριστερή πλευρά έχω πολύ περισσότερες τρίχες σε σχέση με την δεξιά!! :confused

Συγγνώμη αν ακούγεται κάπως χαζή η ερώτηση, αλλά πραγματικά θα εκτιμούσα τις όποιες συμβουλές σας, γιατί είμαι πολύ τριχωτός και είναι κάπως άσχημο να μην έχω πολλές στο πρόσωπο.

Σας ευχαριστώ

Νίκος
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 496 times

Καλώς ήρθες στο φόρουμ Νίκο. Το παραδοσιακό ξύρισμα είναι μια πραγματική ιεροτελεστία και θα σου συνιστούσα να το δοκιμάσεις και θα διαπιστώσεις μετά ότι δεν υπάρχει επιστροφή. Για το θέμα με την τριχοφυία που αναφέρεις, έχω την εντύπωση ότι στην ηλικία που είσαι οι περισσότεροι θύλακες έχουν αναπτυχθεί και η γενειοφορεία του προσώπου σου δεν μπορεί να μεταβληθεί σημαντικά.
nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αυτά που λένε ότι όσο πιο συχνά ξυρίζεσαι, θα δυναμώσουν οι τρίχες και θα βγαίνουν πιο πολλές δεν ισχύουν;
Επίσης, μήπως πρέπει να πλένω το γένι με κάποιο σαμπουάν για να δυναμώσει; Γιατί μόνο νερό ρίχνω.

Ευχαριστώ πολύ

Νίκος
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Γιατι ανχωνεσε φιλε Νικο. Θελεις να αφησεις μουσι? Διοτι εαν ξυριζεσαι κανονικα τι σημασια εχει εαν ενωνει η δεν ενωνει. Εγω ειχα ακριβως το ιδιο γενι. Απο 15 χρονων ειχα πολλα μεχρι δυο δακτυλα πριν το σαγονι και πολλα στον λαιμο. Καποια στιγμη ενωσε δεν θυμαμαι ποτε αλλα αργησε. Ισως και μετα απο την δικη σου ηλικια. Συνεχισε να ξυριζεσαι και θα βγουν ολα συντομα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Καλώς ήρθες και από μένα στο φόρουμ. Σωστά τα λέει ο Νίκος. Μην αγχώνεσαι με τέτοια θέματα.
Αν θες να έχεις αξύριστο look σκέψου τις στιλιστικές λύσεις τύπου Johnny Depp. Αν όχι, με ένα καλό ξύρισμα δεν φαίνεται η διαφορά!
Χάρης
nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
Λένε πάντως ότι αν έχεις άγχος βγαίνουν πιο αργά οι τρίχες στο πρόσωπο. Μάλλον στην δική μου περίπτωση πρέπει να ισχύει.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες στο forum φίλε, είτε μούσι αφήσεις είτα ξυρίζεσαι είτε γουστάρεις στυλ λίγων ημερών σε όλες τις περιπτώσεις το να έχεις αραιά γένια δεν είναι μειονέκτημα. Είναι αυτό που σου πάει για αυτό και το έχεις. Ακόμη και να γινόταν να αλλάξεις την τριχοφυΐα σου που δεν γίνεται, δεν θα σου πήγαινε.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
dim_mousatos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Φεβ 2016, 09:59
8
Τοποθεσία: Βόλος
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 34
Επικοινωνία:

Υπάρχουν αρκετές πρακτικές για να γεμίσεις τα κενά από τις οποίες οι συνηθέστερες είναι :

Βελτίωση της διατροφής
Περιποίηση σε καθημερινή βάση

Και πιο δραστικές όπως η χρήση μινοξιδίλης και εμφύτευση ως έσχατη λύση βέβαια.

Ανάλογα την έκταση αλλά και το πόσο σε επηρρεάζει ψυχολογικά εξετάζεις τις επιλογές σου και προχωράς. Προσωπικά είμαι υπέρ πιο "αναίμακτων" λύσεων που δεν περιλαμβάνουν φαρμακευτικά σκευάσματα και επεμβάσεις.
Ότι χρειάζεται να ξέρεις για τα μούσια σου σε ένα site
mousatoi.gr
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η μινοξιδιλη είναι λύση προσωρινή και μόνο για όσο κάνεις χρήση του φαρμάκου. Με το σταμάτημα επανέρχεσαι σταδιακά στην αρχική μορφή . Η εμφύτευση που κάνει θραύση στο εξωτερικό τελευταία είναι η μόνιμη λύση αλλά θα συμφωνήσω με τα παιδιά πιο πάνω ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνει τίποτε . Μην ψαχνόμαστε με την τελειότητα γιατί καταντάει εμμονή και δεν μου αρέσει προσωπικά το κυνήγι της απόλυτης εξωτερικής εμφάνισης από τους άνδρες ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”