Korres Aftershave Balm

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Το αρωμα ειναι εξαιρετικο. Οσο δυνατο πρεπει, οικειο και συναμα διακριτικο. Δυστυχως δεν μπορω να το αναλυσω σε νοτες-υλικα.
Ακριβως ιδια μυριζει και η ενυδατικη korres borage oil. Πραγματικα θα το ηθελα σε ενα edt.

Το balm παντως ειναι πολυ καλο σε ιδιοτητες. Μιλαμε για μια ρευστη ενυδατικη προσωπου με μονες παραφωνιες το οινοπνευμα που περιεχει και την λιπαρη υφη, που ασπριζει ελαφρως στο προσωπο, πριν απορροφηθει τελειως.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Γιατί είναι παραφωνία το οινόπνευμα Παναγιώτη?Επίσης,πόση ώρα κάνει να απορροφηθεί ,για να φύγει η ασπρίλα που λες?Και τέλος,μήπως έχεις λιπαρό δέρμα,γι'αυτό και σου φαίνεται λιπαρό και το μπαλμ?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Λιπσρο δερμα εχω. Βαζω λιγο, δεν καλύπτει. Βαζω λιγο παραπάνω, περισσευει κσι μενει ασπριλα για κανενα λεπτο.
Το οινόπνευμα χρειάζεται, τσουζει ομως, εστω και λιγο. Αν θελω βσζω asl. Απο ενα balm απαιτω να μην τσουζει.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Σχετικα λιπαρο δερμα εχω κι εγω, αλλα δεν εχω παρατηρησει αυτη την ασπριλα.
Ως προς το αρωμα, μου μοιαζει να φερνει καπως σε λεβαντα, αλλα οχι ξεκαθαρα. Ειναι ενα δροσερο, οικειο, οχι χημικο αρωμα, υλοποιημενο πανω σε βαση που μοιαζει με λεβαντα.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Πέρα από το άρωμα,μήπως μπορείς να πεις και πώς σου φαίνεται Βασίλη και ως προς τις ιδιότητες,αίσθηση κτλ?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Εχω αναφερθει περιστασιακα στο συγκεκριμενο balm στα ξυρισματα της ημερας. Σε γενικες γραμμες, για μενα ειναι απο τα πιο αξιολογα του ειδους. Κανει αρκετα καλη δουλεια (αισθανεσαι αμεσως μια ηπια καταπραύνση) και δεν αισθανομαι ιδιαιτερη λιπαροτητα (εχω σχετικα λιπαρο δερμα). Πλεον το χρησιμοποιω σχεδον καθημερινα, ως ηπια ενυδατικη λυση πριν τον υπνο.

Ενταξει, εχω πετυχει και καλυτερα μπαλμ, αλλα σε αυτη την τιμη και -κυριως- με τοσο καθαρα συστατικα, δεν εχω να το συγκρινω με πολλα. Σιγουρα αξιζει η αγορα του.
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

Το χρησιμοποιώ περισσότερο επειδη δεν εχει χημικά.Το άρωμα του στην αρχή ειναι έντονο αλλα με μικρή διάρκεια.Στην αρχή νοίωθω την άισθηση οτι περιέχει οινόπνευμα, αλλά δέν έχει.Στα θετικά του,δε μένει στο πρόσωπο και απορροφιέται αμέσως.Προσωπικά προτιμώ το after shave της Apivita.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φυσικα και εχει οινοπνευμα - αλλα ειναι οσο πρεπει. Απο τα καλυτερα προιοντα για απολυμανση, επουλωση και ενυδατωση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Μέσα στο 2014 (δε θυμάμαι ακριβώς πότε) πήρα αυτό το σετ:
Εικόνα
Το Edt τελείωσε και αναπληρώθηκε έκτοτε, το βάλσαμο (~κρέμα) ακόμα κρατάει. Καταπραϋντικό, αφήνει απαλό το δέρμα και μαζί με το Edt αρκετά καλός συνδυασμός για office scent, αν και στο θέμα άρωμα (τόσο από ένταση/διάρκεια όσο και από χροιά ) δε με εντυπωσίασε (καλομαθημένος ών από το vetyver Guerlain). Τίμια επιλογή και ειδικά για όποιον δε θέλει parabens και παράγωγα πετρελαίου είναι must. Όταν τελειώσει λέω να πάρω το σετάκι του ΙΙ. Γνώμες? Συγκρίσεις?
any shave you can walk away from, is a good shave!
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 45

Έχω και τα 2 balm . Ίδια αίσθηση και ιδιότητες (αν και νομίζω ότι το
VETIVER ROOT είναι καλύτερο) , απλά διαλέγεις άρωμα (θέμα γούστου).
Αν το βρεις σετάκι με το άρωμα πάρτο (το βρίσκεις με 35-40% έκπτωση στα φαρμακεία (Online)).
Για μένα το άρωμα είναι το βασικό μέσα στα 3 που χρησιμοποιώ.
Πολύ καλό για τα λεφτά του.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”