Bic Metal

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Ευχαριστώ για τα χρήσιμα και κατατοπιστικά, Άρη και Απόστολε.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Κορυφαιο μηχανημα. Μετα τη futur οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα :hystericalbs1 (εγραψες BABIS :worthy )
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Apostolos έγραψε:Οι μηχανές με σταθερές κεφαλές, χωρίς ταινία, και έως δύο λεπίδες δεν έχουν τα παραπάνω προβλήματα, και μπορούν να λειτουργήσουν άψογα όταν ακολουθηθούν όλοι οι υπόλοιποι κανόνες του παραδοσιακού ξυρίσματος.
Παλιότερα , είχα κάνει πολλά σχεδόν παραδοσιακά ξυρίσματα,
με πινέλο-ΣΠΛΕΝΤΙΤ-gillette II Slalom.
Άβαταρ μέλους
aemilius
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Ιαν 2011, 21:02
13

Slur έγραψε:Αυτά τα ξυραφάκια με μία λεπίδα δεν κόβουν τίποτα.
στομώνουν στο πρώτο 1 εκατοστό από τον αφρό και τα γένια και μετά δεν κόβουν. Θέλουν κάθε 1 εκατοστό ξέπλυμα.
με bic metal η safety razor χωρις χτενα ξυριζουμε τα γουρουνια που εχουμε μολις σφαξει... (farmer boy is talking now) οποτε απο προσωπική εμπειρία σου λεω οτι δεν στομώνουν με "τίποτα"....
(χρησιμοποιούσαμε και απλα πλαστικα μονολεπιδα σπαζοντας το πλαστικο μπροστα απο την λεπιδα με ενα μαχαίρι)
Εικόνα Κάποια στιγμή θα μάθω ορθογραφία και τότε, θα δείτε τι θα πάθετε...
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Το ειχα ξαναπει εκει που λεγαμε για το ξυρισμα στον στρατο: Εχετε δοκιμασει Bic πρασινα? Με αυτα ξυριζουν κεφαλια για εγχειρησεις,οταν ειναι για προσωπο σε γδερνουν λες και ξυριζεσαι με κουζινομαχαιρο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Apostolos έγραψε:Δείτε το σύντομο video του Mantic
[youtube]
http://www.youtube.com/user/mantic59?bl ... wGX415wkPw" onclick="window.open(this.href);return false;[/youtube]
Ο κύριος στο video μας λέει ότι αν το παρακάνει κάποιος με το τέντωμα του δέρματος, επιτυγχάνει πολύ βαθύ ξύρισμα, με ό,τι κινδύνους αυτό συνεπάγεται κατά το μεγάλωμα της τρίχας μέσα στο δέρμα.

Δεν ξέρω κατά πόσο όμως αυτό γίνεται από τα ξυραφάκια συστήματος. Για παράδειγμα εγώ ξυρίζομαι συστηματικά με mach 3 και ενίοτε με sensor excel. Κάνουν βαθύ ξύρισμα και σχεδόν ποτέ δεν ερεθίζομαι. Ξυρίζομαι κατά τη φορά των τριχών και σε μερικά σημεία με 90° γωνία, χωρίς πρόβλημα. Αν ξυριστώ κόντρα, θα ερεθιστώ σίγουρα.

Στις συμβουλές ξυρίσματος που παραθέτει ευγενικά ο Στέφανος στο forum, τονίζει ότι πρέπει να γίνεται σε κάθε σημείο τέντωμα. Σίγουρα δεν εννοεί υπερβολικό, αλλά έστω και λίγο τέντωμα φαντάζομαι ότι θα έχει τις συνέπειες που περιγράφεις ότι έχουν τα ξυραφάκια συστήματος που τεντώνουν το δέρμα με το πλαστικό τους μέρος.

Όμως στην περίπτωση που το τέντωμα γίνεται κατά τη φορά της τρίχας, τότε εκείνη βυθίζεται πιο πολύ μέσα στο δέρμα, αντί να βγαίνει έξω ή να σηκώνεται. Οπότε το τέντωμα έχει μόνο το νόημα της εξάλειψης των καμπυλών που θα μπορούσαν να τραυματιστούν από το επίπεδο ξυράφι.

Δεν έχω δοκιμάσει Bic Metal, αλλά τα κλασσικά λευκά πλαστικά bic μίας χρήσης. Στομώνουν αμέσως, ενώ θέλουν πολλή προσοχή στο ξύρισμα. Δε συγχωρούν πολλά λάθη, σε αντίθεση με τα ξυράφια με τις κινούμενες κεφαλές που συγχωρούν σχεδόν τα πάντα.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Έχεις δίκιο όσον αφορά το βιντεάκι. Το είχα δει στο παρελθόν και δεν με έπεισε καθόλου.
Αν ήταν έτσι όλοι όσοι ξυρίζονται με μαχαίρι που τεντώνουν πάντα πολύ το δέρμα θα έπρεπε να έχουν κάθε εβδομάδα ingrown hair. Αυτά που λέει είναι τελείως θεωρητικά και δεν επιβεβαιώνονται στη δική μου εμπειρία τουλάχιστον.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

To video αναφέρεται σε υπερβολικό τέντωμα, το λέει και ο τίτλος του. Το γιατί σε κάποιους δεν δημιουργεί πρόβλημα, δεν έχει καμία σχέση. Το έχουμε πεί χιλιάδες φορές. Κάθε πρόσωπο μοναδικό, και υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων που δεν τους πειράζει τίποτα ή λίγα πράγματα. Αυτοί αν κάνουν παραδοσιακό ξύρισμα το κάνουν γιατί γουστάρουν. Υπάρχουν όμως και πάρα πολλοί που τους πειράζουν και το τέντωμα και η πίεση και τα επαναλαμβανόμενα περάσματα. Και αυτοί είναι πλειοψηφία. Αρκεί να κοιτάτε τα πρόσωπα των ανδρών στο λεωφορείο ή το γραφείο ή το δρόμο και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Σλέρ το μαχαίρι εξαιρείται του κανόνα το λεει σε άλλο βίντεο ο Mantic. Αφενός μεν γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλιώς και αφετέρου γιατί ο τρόπος που ξυρίζεσαι (με επιλογή γωνίας ανα σημείο, χωρίς safety bar και κάποιες άλλες λεπτομέρειες) το εξαιρεί απ το πρόβλημα. Το μαχαίρι όταν κόβει καλά, αποκλείεται να προκαλέσει ερεθισμούς ingrown ¨η κάτι σχετικό. Το μόνο που προκαλεί το μαχαίρι είναι κοψίματα.
Προσωπικά κάθε είδους τέντωμα με safety με σκοτώνει. Όταν ξυρίζομαι δεν ακουμπώ καν το δέρμα με το άλλο χέρι. Αν το κάνω τελείωσα. Με το staright όμως τεντώνω συνέχεια και δεν είχα ποτε πρόβλημα, (από την στιγμή που ακόνισα καλά το μαχαίρι μου).
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Δεν με ικανοποιησαν τα εν λογω Bic.
Ιδιως κατω απο τον λαιμο μου προξενησαν κοκκινιλες.
Αλλη μια δοκιμη κι αν δεν παει καλα κι αυτη τοτε πανε κατ'ευθειαν για αποστρατεια.

:!@#!
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

η εμπειρια μου απο τα BIC METAL ενω στην αρχη ηταν καλη μετα ειχα θεμα .... τα χρησιμοποιησα συνολικα για κανενα μηνα και ημουν ευχαριστημενος στην αρχη .... μαλιστα κατω χαμηλα στο λαιμο (στο καρυδι του Αδαμ) ενω με τα Gillette Sensor 3 ερεθιζομουνα σχετικα με τα BIC τιποτα .... μετα ομως απο κανα 2 βδομαδες χρησης των BIC στο λαιμο ψηλα εκει που ξεκινανε τα μαγουλα μου δημιουργηθηκαν σε τρια σημεια ερεθισμοι σημαντικοι θα ελεγα .... ειναι γεγονος οτι ειναι κοφτερα τα BIC,δεν συγχωρουν λαθη .... ειμαι και εγω λιγο βιαστικος στο ξυρισμα μου ... αλλα ευχαριστω BIC METAL δεν ξαναπαιρνω .....
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”