Περι σανδαλόξυλου...

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ηλίας έγραψε: Δυστυχώς ή ευτυχώς Αντώνη μόνο με την AoS μπορείς να πείς πως ξυρίζεσαι με "σανδαλόξυλο".
Όλα τ'άλλα είναι κάτι απο σανδαλόξυλο, συνδιασμός με σανδαλόξυλο, κατ'όνομα σανδαλόξυλο κτλ για να πιάσουν όλα τα γούστα και να μην αφήσουν κανέναν μας παραπονεμένο .
Nομίζω πως ήμουν σαφής. Δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου, τα ίδια πράγματα λέμε με άλλα λόγια.
Θέλω όμως σαν καταναλωτής να ξέρω ότι αυτό που αγοράζω είναι αυτό που βλέπω - εκεί ναί κολλάω - και να μη με περνάνε για άσχετο και μου πασάρουν ό,τι θέλουν απο το τμήμα μάρκετινγκ της εταιρείας.
Δε μου αρέσει το σκέτο σανδαλόξυλο αλλά θα ήθελα να γράφει πάνω στα σαπούνια "sandalwood with ..."
Μπροστά και όχι με ψιλά γράμματα και αν.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

υπαρχουν πολλες ποικιλιες σανταλοξυλου γιαυτο και διαφερουν αρωματικα.το καλυτερο ελαιο σανταλοξυλου προερχεται απο το ειδος sandalum album που βρισκεται στην περιοχη μυσορη της ινδιας και ειναι το ακριβοτερο αρωματικο ελαιο παγκοσμιως λογο του οτι στην περιοχη εχουν απομεινει λιγα δεντρα εξαιτιας της συστηματικης αποψιλωσης για εμποριο.υπαρχουν και σε αλλα μερη δεντρα σανταλοξυλου,οπως στην αυστραλια και την ινδονησια αλλα ειναι πολυ κατωτερης ποιοτητας απο το ινδικο και για αυτο το λογο πολυ φθηνα.συνηθως οι εταιριες καλλυντικων χρησιμοποιουν αυτα τα ελαια γιατι αλλιως τα προιοντα θα ηταν πανακριβα.το αυθεντικο σανδαλοξυλο εχει μια γηινη,ξυλινη και βαθεια οσμη που διαρκει και συνηθως χρησιμοποιειται στα αρωματα ως ελαιο βασης.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλήμερα σας...

Ηλία γράφω και απαντώ σε συνέχεια του Proraso sandalwood σαπούνι και κρέμα,θα σου πω ότι το Haslinger είναι ένα σαπουνάκι 60gr,αν θυμάμαι καλά και δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα,δηλαδή είναι μέσα στην ζελατίνη του,το sandalwood αρέσει πολύ και στην γυναίκα μου,καθώς και σε πολλούς φίλους μου,κάποια μέρα κάναμε δοκιμή του Proraso VS Haslinger και ήταν στο σπίτι και πέντε φίλοι μου που τα μύρισαν και τα δυο,όλοι...σαν άρωμα μιλάω πάντα, επέλεξαν το Haslinger.

Μπορεί να μην έχω την δική σου εμπειρία,αφού δεν έχω δοκιμάσει τόσα πολλά σαπούνια όσο εσύ,(όχι ότι έχω λίγα)για τους μήνες που ξυρίζομαι) αλλά να,όταν κάνεις περιγραφή αρώματος νομίζω πως το μυρίζω κιόλας... :megagrin ;)

Στο θέμα μας τώρα και κατά την γνώμη μου είναι πάρα πολύ κοντά τα δυο αρώματα,αλλά το Haslinger βγάζει μια ποιο γλυκιά και ποθητή οσμή,όσο για την ένταση του είναι εμφανές πολύ μεγαλύτερη του Haslinger,και μέσα στην ζελατίνη του,σκέψου να το ανοίξεις,το έβαλα στο συρτάρι με τα σαπούνια μου και αναγκάστηκα να το βάλω σε tin,δεν σε ενοχλεί όμως,σαν άρωμα μου αρέσει πολύ,τώρα ξυριστικά αν το ανοίξω και βραχεί δεν ξέρω φίλε,θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω,εγώ το επέλεξα λόγω καλών συστατικών,και συγγένειας με το MWF.

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω,υπάρχει διαφορά μεγάλη στο αιθέριο έλαιο με το σαπούνι,εγώ έχω τρία αιθέρια έλαια σανταλόξυλου,τα δυο χημεία,και το άλλο πραγματικό εκχύλισμα αγορασμένο από Ολλανδία (πανάκριβο),από σαπούνια τώρα μαθαίνω,αλλά από έλαια ξέρω κάποια πράγματα,αν τα μυρίσεις και τα τρία δεν έχουν καμία σχέση Ηλία,το ένα μάλιστα είναι αμπούλα βρόμας,το άλλο που είναι και γνήσιο πάλι δεν θα σου αρέσει,αλλά υποφέρεται.

ΥΓ:Και για να σου πω και την αλήθεια,δεν έχω ακριβώς καταλάβει τι ψάχνεις-αναζητάς,αν θέλεις μπορείς να μου εξηγήσεις;
και αν μπορώ και ξέρω να βοηθήσω... :megagrin


Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Και εμένα αν και μου αρέσει ιδιαίτερα όντως βρίσκω μεγάλες αποκλίσεις στη μυρωδιά.
Αποκλίσεις που στο τέλος σε κάνουν να μην ξέρεις ποιο είναι το πραγματικό.
if you have a great shave you have a great day
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το σανταλοξυλο του proraso(red) ειναι πολυ κοντα στην αυθεντικη ευωδια.το σανταλοξυλο μονο του μυριζει κατι βαρυ.σαν καμμενο ξυλο.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Bαρύ είναι και το αιθέριο έλαιο. Πολύ παχύ σε ιξώδες. Δεν είναι τόσο πτητικό και γι'αυτό δεν μυρίζει από χιλιόμετρα.
Για το λόγο αυτό μπαίνει ως συστατικό βάσης σε πάρα πολλά αρώματα. Είναι φυσικός σταθεροποιητής αρωμάτων.

Σήμερα έφτιαξα το πρώτο μου melt' n pour σαπούνι. Έβαλα 2ml αιθέριο σανταλόξυλου σε 100γρ σαπουνιού. Το ανώτατο όριο δηλ. Παρόλα αυτά η μυρωδιά είναι ανεπαίσθητη
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Βλέπω ότι παραξενεύει πολλούς η τελείως διαφορετική μυρωδιά των σαπουνιών και κρεμών με σανδαλόξυλο. Το σανδαλόξυλο λοιπόν ανήκει στις "νότες βάσης" στην αρωματοποιία. Εξ ορισμού λοιπόν ανήκει στις μυρωδιές που θα αναδυθούν απαλά, αλλά με διάρκεια. Σε γενικές γραμμές οι νότες βάσης είναι απαραίτητες για την σταθεροποίηση των υπόλοιπων αιθέριων ελαίων που ανήκουν στις μεσαίες νότες και στις νότες κορυφής. Όμως οι μεσαίες νότες και οι νότες κορυφής δίνουν την άμεση οσμή, αναδύονται γρηγορότερα, χωρίς όμως διάρκεια. Το σανδαλόξυλο λοιπόν επειδή δεν έχει ιδιαίτερα βαριά μυρωδιά, συγκριτικά με τις υπόλοιπες νότες βάσης, χρησιμοποιείται κατά κόρον στα σαπούνια, τα οποία όμως όπως είπα δεν θα μυρίζουν κατά κύριο λόγο σανδαλόξυλο!
Α και κάτι άλλο. Για κάποιον λόγο που προσωπικά αγνοώ, δεν θα μπορούσε να βάλει κανείς μόνο νότες βάσης σε ένα σαπούνι. Μυρωδιά λοιπόν σκέτου σανδαλόξυλου γιοκ!
:snooty:
NavalArchitect

Πήγα να λιβανίσω λίγο σήμερα το πρωί και είπα να δοκιμάσω το σανδαλόξυλο που έχω...

Δεν θυμάμαι πόσο το έχω πάρει, κάπου στα 4-5 Ευρώ το γραμμάριο (αλλά μην το δέσετε, πιθανόν να κάνω λάθος), τέλος πάντων καλοί οι σβώλοι Myrrh και Frankincense που χρησιμοποιούσα ως τώρα (αριστερά και δεξιά στη φωτό αντίστοιχα) όμως το σανδαλόξυλο έσκισε στην κυριολεξία...

Λίγο δύσκολο να το κόψω αλλά σούπερ μυρωδικό.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Tobs sandalwood είναι για μένα το σανταλόξυλο αναφοράς. Όλα κρίνονται με βάση αυτό!
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ουσιαστικα ομως δεν ειναι σανδαλοξυλο.

Ωραιο αρωμα ωστοσο.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”