Φαένα με tallow

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Γραψε με ποια πχ σαπουνια θες να το συγκρινουμε και θα εχεις μια πιο στοχευμενη απαντηση.
Εικόνα
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Σωστά. Αλλά θα επιμείνω στην αγνόηση του παράγοντα Ελληνικό προιόν.

Πρόχειρα. Le Pere Lucien, Valobra Patchouly bowl, Pannacrema Vetiver, Tabac bowl, DR Harris Arlington refill και Cella.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Στην ιδια κατηγορια με LPL, Pannacrema.

Καλυτερο απο Cella

Οχι τοσο καλο οσο το Valobra.

DR Harris δεν εχω δοκιμασει και το tabac επειδη ειναι οτ αγαπημενο μου σαπουνι δεν μπορω να το βαλω σε συγκριση.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
dimos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 17:29
8
Has thanked: 53 times
Been thanked: 98 times

Ωραίο σαπούνι το Tabac αλλά τα συστατικά του δεν είναι και τόσο αγνά: Potassium Stearate, Sodium Stearate, Potassium Tallowate, Potassium Cocoate, Aqua, Sodium Tallowate, Parfum, Sodium Cocoate, Glycerin, Potassium Hydroxide, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate, Sodium Hydroxide, CI 77891, Limonene, Hydroxycitronellal, Linalool, Citronellol, Courmarin, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, Evernia Prunastri (Oakmoss) Extract, Cinnamyl Alcohol, Isoeugenol, Benzyl Salicylate, Benzyl Alcohol, Eugenol, Citral, Evernia Furfuracea (Treemoss) Extract.
Τα ίδια περίπου περιέχει και το MWF και το πέταξα. Μου έμεινε το πήλινο δοχειάκι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 21 Δεκ 2015, 04:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση, όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Να είσαι καλά. Νομίζω κατάλαβα κι αυτό που είπες για την τιμή.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε dimos - ας παραμεινουμε ontopic - αν εχεις να παραθεσεις αποψη για το Tabac μπορεις να το κανεις στο δικο του thread ;-)
Εικόνα
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Δυστυχώς το σαιτ τους δεν είναι και πολύ οργανωμένο. Κοιτάζω να κάνω παραγγελία. Τα μαγαζιά του λεκανοπεδίου στα άλλα που θέλω να πάρω, έχουν άλλες τιμές και βλέπω με συμφέρει καλύτερα από Λέσβο.
Παίζει να έχει κανείς το σαπούνι με τις λεσβιακές νότες; Να πει για το... άρωμα.
Άβαταρ μέλους
Angelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 10:33
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 14 times
Been thanked: 127 times

Πρώτη δοκιμή με το σαπούνι Ionian και ήταν μια ευχάριστη αλλαγή από το Proraso.

Εύκολο φόρτωμα, πολύ καλός αφρός και απαλή ευχάριστη μυρωδιά.

Είμαι σίγουρος ότι θα ευχαριστηθώ τα επόμενα ξυρίσματα με αυτό το σαπούνι.
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Δοκίμασα κι εγώ το Dorica. Ωραίο άρωμα, χειμερινό, όχι βαρύ. Μου άρεσε το μπολάκι του, βολικό, έχει χώρο να στροφάρεις το πινέλο. Αρκετά καλή απόδοση. Μου φαίνεται ότι ο αφρός θέλει ξανά και ξανά δούλεμα. Το Pannacrema Vetiver που επίσης έχω δοκιμάσει θα έλεγα πως αποδίδει καλύτερα. Το ίδιο και το Le Pere Lucien. Καλή ελληνική προσπάθεια, τιμή λίγο τσιμπημένη.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αν δεν κάνω λάθος,επειδή τώρα είδα το θέμα, η φαένα έχει αλλάξει τα κουτάκια της στα σαπούνια. Για τα balm το ξέρω σίγουρα το λένε κι οι ίδιοι κιόλας. Αλλά και πάλι θεωρώ τα 16 ευρώ πολλα. Υπάρχουν επιλογές φθηνότερες και ισάξιες αν όχι καλύτερες.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”