Κρέμες για χρήση χωρίς πινέλο (Brushless)

nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια. :thnx
Φίλε Στέφανε συγγνώμη εγώ ξεκίνησα την ερώτηση σε λάθος θέμα. Αυτό είναι το τελευταίο post που είναι άσχετο με το θέμα, απλά απαντάω στα παιδιά.

-Antonis: Φίλε Αντώνη δεν ξυρίζομαι κόντρα. Τα παίρνω πρώτα με κανονική φορά και μετά με φορά από τα αυτιά προς την μύτη. Χρησιμοποιώ τα gillette blue αυτά που κινείται η κεφαλή.

-zouve: Φίλε zouve πιο παλιά χρησιμοποιούσα την mach3. Ποτέ δεν ξυριζόμουν καθημερινά, οπότε δεν είχα τόσο έντονο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην μηχανή ή στο ότι δεν ξυριζόμουν τόσο συχνά (1-2 φορές την εβδομάδα). Σταμάτησα τα mach3 γιατί διάβασα κάπου στο forum ότι όσο περισσότερες λεπίδες έχει η μηχανή τόσο μεγαλύτερος ο ερεθισμός (αν κατάλαβα καλά), οπότε πήρα τα απλά gillette τα μπλε. Το πρόβλημα δεν το έχω τόσο στο πρόσωπο, αλλά στον λαιμό. Χρησιμοποίησα την ενυδατική κρέμα της nivea και είδα μια μικρή βελτίωση, ωστόσο είναι κάπως δύσκολο να χρησιμοποιώ στον στρατό την nivea στο πρόσωπο και τον λαιμό. Αυτό με την πρωινή αναφορά θα το έχω υπόψη μου. Να΄σαι καλά!

-Apostolos: Φίλε Απόστολε δεν κάνω καμιά τρελή προετοιμασία. Προσπαθώ να ξυρίζομαι το πολύ σε 4-5 λεπτά. Μισό λεπτό ρίχνω χλιαρό νερό στον πρόσωπο και τον λαιμό. Μισό λεπτό κάνω μασάζ με την κρέμα apivita (και παραπάνω να ήθελα δεν μπορώ γιατί η κρέμα αυτή είναι πολύ λεπτή και φαίνεται να απορροφάται γρήγορα - μπορεί να πάρω κανένα gel της nivea πάλι γιατί βλέπω κάθε βδομάδα να θέλω και καινούρια κρέμα της apivita) και τον υπόλοιπο χρόνο τον αφιερώνω στο ξύρισμα. Μετά βάζω το ASB της apivita. Το ξέρω ότι ο χρόνος προετοιμασίας είναι ελάχιστος, αλλά φαντάζομαι ότι κατά την διάρκεια της θητείας δεν θα έχω την πολυτέλεια για κάτι παραπάνω. Γι 'αυτό έχω αρχίσει τις πρόβες :bigsmilie , ώστε στο 5λεπτο να είμαι έτοιμος.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εδω, ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ, σημεια 1 και 2!
Εικόνα
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Εικόνα


Είμαι τεράστιος φαν της μέλισσας και ότι αυτή παράγει. Ως εκ τούτου δεν ήθελα και πολύ να πάρω την κρέμα της apivita.
Η κρέμα είναι Brushless, για χρήση δηλαδή χωρίς πινέλο. Σε υγρό πρόσωπο απλώνεις μια λεπτή στρώση και ξυρίζεσαι.
Για το δικό μου υπερευαίσθητο πρόσωπο, θεώρησα οτι θα είναι ότι πρέπει (Και όντως ήταν).

Εχτές που είχα ερεθισμένο λαιμό είπα να την χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά, να δω τι ψάρια θα πιάσουμε.

Μειονεκτήματα:
-Δεν αφρίζει πολύ, όσο κι αν προσπαθήσεις. Αν έχεις γένεια εβδομάδας δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί σε θέμα επικαληπτικότητας.
- Είναι σχετικά ακριβή (Η ελάχιστη τιμή που μπορεί να τη βρει κάποιος είναι 9,50 ευρώ) Κατ. εμέ αξίζει κάθε cent
- Το άρωμα δεν λέει και πολλά (τουλάχιστον για μένα)

Πλεονεκτήματα:
- Μαλακώνει την τρίχα σχετικά εύκολα και γρήγορα. Και "απροετοίμαστος" θα σε ξυρίσει καλά.
- Είναι πολύ απαλή και πολύ ελαφριά κρέμα.
- Αν φερθείς άγαρμπα στο πρόσωπο (δεν λέμε να σφαχτείς) η πρόπολη (σούπερ ουσία) που περιέχει, θα "ξηγηθεί" σπαθί και θα επουλώσει κάθε κακοποίηση.
- H λεπίδα γλυστράει καλά.

Με ξύρισε πολύ καλά και μου άφησε ωραίο και "ξεκούραστο" δέρμα.
Μπήκα για ντους και βγαίνοντας έβαλα το balm της Apivita το οποίο είναι της ίδια φιλοσοφίας.

Tο πρωί που σηκώθηκα ο λαιμός είναι επανακάμψει κατά 80%. Όχι άσχημα

Είναι μια κρέμα δύσκολη αλλά πάρα πολύ αποτελεσμάτικη που θα την έχω στο ντουλάπι μου (και το balsam).
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Συνφορουμίτες γεια σας και πάλι!
Θέλοντας να προσθέσω ποικιλότητα στο ξύρισμά μου είπα να δοκιμάσω το Floid Shave gel...Είναι από τα διάφανα σε χρώμα...Από τα ελάχιστα Ιταλικά που καταλαβαίνω διαβάζοντας τις οδηγίες στο σωληνάριο έλεγε απλά ότι βρέχεις καλά το πρόσωπο και απλώνεις λίγη ποσότητα gel...
Το έκανα και πρόσθεσα και ποσότητα και πάραυτα δεν μου έκανε κάτι ιδιαίτερο ως απόδοση...Λυπήθηκα καθώς θεωρούσα ότι η μάρκα αυτή είναι ένα επίπεδο πιο πάνω από "κοινά" προιόντα όπως Zιλέτ γέλη κ.λ.π
Παραθέτω και υπερσύνδεσμο να δείτε για ποιό μιλάω :
και επιλέγετε: Shaving gel
Παίζει να έκανα κάποιο λάθος στη χρήση;;
Αν το έχετε δοκιμάσει πείτε μου μήπως κάνω λάθος .
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 29 Οκτ 2015, 05:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Στην επόμενη που θα αφήσεις χύμα σύνδεσμο, η δημοσίευση πάει κατευθείαν στον κάδο. Φιλικά, Αντώνης.
Link

Κύριοι, οι brushless κατά την εμπειρία μου δεν είναι για πολλά-πολλά...

Απαιτείται να υπάρχει κάποια τριχοφυία από κάτω για να "πιάσουν" και δεν σηκώνου καθόλου αφρό παρά μιά υποτυπώδη στρώση σαν φίλμ.
Δουλεύουν καλύτερα με multi blade, γιατί το φίλμ κολνάει πάνω στη πέτσα και οι πολλές οι λεπίδες (μπλιάχ!) τη σηκώνουν σωστά καθώς περνάνε ...
Αν βάλετε DE πάνω τους μη τους ζητάτε κόντρες και κόλπα, φυσικά θα ερεθιστείτε.
Είναι για ένα στα γρήγορα, μια εκδρομη ή ένα Σαββατουκύριακο χωρίς συμπράγκαλα, ή για το γραφείο, για ένα φρεσκάρισμα 1-1,5 πέρασμα.

Προσωπικά, του Korres και η Τ&Η Νο.10 (brush/brushless) δεν μου έκαναν την τιμή να με ξυρίσουν αλλά μόνο να με ερεθίσουν.

Για δέστε όμως της Weleda, δεν είχα προβλήματα μαζί της (αλλά δεν την χρησιμοποιώ brushless παρά όταν βιάζομαι πάρα πολύ) και ακόμα είναι πολύ αξιόλογη και πάνω στο πινέλο.
Άρωμα: κάτι γερμανικά βοτάνια εκεί πέρα με υποψία λεβάντας, μειονεκτήματα: χρειάζεται μεγάλη ποσότητα για να αφρίσει στο πινέλο και είναι ακριβή, πλεονέκτημα: ειναι πολύ φυσική και ξεπλένεται αμέσως.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Σάκη την συγκεκριμένη την έχω και όπως είπε και ο άγγελος δεν είναι για πολλά πολλά. Την εχω μονιμως στο νεσεσέρ και την χρησιμοποίησα 2-3 φορές με mach 3 όπου εκανε μια χαρά δουλειά για ενα γρήγορο πέρασμα ισα ισα για φρεσκαρισμα. Οταν την ειχα πρωτοπάρει δοκιμάζοντας την με DE γρήγορα διαπίστωσα οτι θα μου δημιουργησει ερεθισμους εαν παω να ακολουθήσω το συνηθες ξυρισμα μου 3 κατευθύνσεων, οπότε ξεπλυνα αμεσως και συνέχισα με σαπούνι και πινέλο.
Άρης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Απορία δική μου ... με το πινέλο και το μπώλ , πιστεύω ότι γίνεται τεράστια οικονομία.
Με λιγότερο από 1 cm κρέμα, αν αυτή χτυπηθεί αρκετά σε μπωλ με καλά μουσκεμένο πινέλο
αποκτά κανείς αφρό για 2 ξυρίσματα !
Με τις brushless δεν χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα ;
Τις έχετε δοκιμάσει σε μπωλ , συγκριτικά για να δείτε διαφορά απόδοσης ;
Έχω την εντύπωση ότι με αυτές , θα ξεπλένεται κρέμα που δεν έχει αφρίσει καν από το πρόσωπο , μετά το ξύρισμα!
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις brushless σε μπολ. Ποτέ δεν θα δεις αφρό της προκοπής έστω και αν βάλεις το μισό σωληνάριο. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι ένα παχύ στρώμα κρέμας στο πρόσωπο, όπου το ξυράφι δεν μπορεί να κάνει δουλειά, γιατί θα γλιστράει αφάνταστα. Αρα θα αναγκαστείς να βάλεις πίεση. Οπότε αν δεν κοπείς, σίγουρα θα γεμίσεις ερεθισμούς.
Την έχω πατήσει παλιά με την κρέμα της L'occitane και πρόσφατα με την Truefitt&Hill No 10.
Ισχύουν αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες. Λεπτό φιλμ κρέμας και ένα πέρασμα, έτσι γιά φρεσκάρισμα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Γιαννη, υπαρχει brushless Truefitt & Hill no10 ? Γιατι αυτη που ειχα ηταν μια απο τις καλυτερες κρεμες και ειδικα στον τομεα αφρισμου.

Κατα τα αλλα συμφωνω - δεν υπαρχει λογος να "τσιτωνουμε" σε μπωλ μια κρεμα που δεν σχεδιαστηκε για πινελο. Ενα λεπτο στρωμα στο προσωπο και η δουλεια θα γινει μια χαρα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Και εγω είχα δείγμα απο την Truefitt & Hill no10 που μου είχε δώσει ο Γιάννης (iogi) παλαιότερα . Οχι μόνο brushless δεν ηταν αλλά έκανε αφρό σαν "τρελή" .....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”