Ποιά να είναι η επόμενη, «κανονική» σαβέτα μου;

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Έχω συμπληρώσει αισίως 2+ μήνες ξυρισμάτων με την Vanta και πλέον αισθάνομαι ότι αφενός της έχω πάρει τον αέρα, αφετέρου ότι καταλαβαίνω πού με περιορίζει και τι διαφορετικό θα ήθελα. Ενώ λοιπόν σαν δασκάλα η Vanta ήταν άριστη, πλέον αισθάνομαι περιοριστικά τα παρακάτω χαρακτηριστικά της:
  • Την μέτρια επιθετικότητά της
  • Το διαφορετικό βάθος κοπής στην κάθε πλευρά της κεφαλής της
  • Το φάρδος της κεφαλής της
  • Το γεγονός ότι παίρνει ολόκληρο ξυραφάκι - η δεύτερη κόψη (αυτή που μένει μες στην κεφαλή της σαβέτας) οξειδώνεται από την αναπόφευκτη επαφή με το νερό κι αν δοκιμάσεις να το χρησιμοποιήσεις κι απ' αυτή την πλευρά, σπάνια αποδίδει καλά. Συνεπώς, αστόχαστη σπατάλη....
Μετά λοιπόν την εισαγωγή μου στο κεφάλαιο «σαβέτα» και την ολοκλήρωση της μαθητείας μου, αναρωτιέμαι ποιά να είναι η επόμενη, «κανονική» σαβέτα μου. Με βάση και την παραπάνω λίστα, θα επιθυμούσα η επόμενη σαβέτα μου να έχεις τα εξής χαρακτηριστικά:
  • Να παίρνει μισό ξυραφάκι
  • Να είναι όσο επιθετική θα περίμενε κανείς από μια σαβέτα. Δεν θέλω να σφάζομαι κάθε φορά, αλλά ρε αδερφέ να φτάνει άνετα βάθος που δίνουν οι progress / futur στο 4-5.
  • Ει δυνατόν να είναι η τελευταία μου. Ξέρω, πολλές φορές το είπαμε αυτό και δεν :violin: Εννοώ τέλος πάντων ότι δεν σκοπεύω να κάνω μια "ενδιάμεση αγορά" πριν το επόμενο σκαλοπάτι, αλλά να πάρω κάτι που -αν δεν με απογοητεύσει- να το κρατήσω οριστικά. Την Vanta πχ εξαρχής την πήρα με το σκεπτικό της εισαγωγής πριν την "κανονική".
Με βάση το παραπάνω σκεπτικό, θα μπορούσα να πάρω κατευθείαν την Feather AC απ' το eBay και να τελειώνω! Αφενός όμως δεν στοχεύω σε τέτοιο ποσό (θα προτιμούσα κάτι μέχρι τα 30€, αν και το συζητάω) κι αφετέρου δεν έχω αποφασίσει ακόμη για το αν θέλω να μπλέξω με custom μέγεθος λεπίδας. Αν πείστω ότι αξίζει, μπορεί και να το προτιμήσω.

Να πάω σε Dovo; Να πάρω κάτι από Universal (mezza lama); Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα και η Sanguine R5 με την ξύλινη λαβή, αλλά δεν έχω βρει πληροφορίες για το πώς ξυρίζει..
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εκτός από τη Vanta και τη Daune, η συμπεριφορά της κάθε σαβέτας δεν έχει σχέση μόνο με το ξυράφι που έχει μέσα; Η επιθετικότητα δεν είναι ίδια (μεγιστη);
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οχι ακριβως Δημητρη, αν παιζει ρολο και το exposure της λεπιδας στην επιθετικοτητα, τοτε θα βρεις διαφορες μεταξυ των σαβετων. Η Universal πχ "βγαζει" πολυ λιγοτερο το ξυραφακι απο οτι η Parker. Θεωρητικα το βαθος ξυρισματος πρεπει να ειναι το ιδιο αλλα στη πραξη θα πρεπει να υπολογισεις και την πιθανοτητα περισσοτερων περασματων αλλα και την αισθηση που σου αφηνει στο προσωπο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Άρα περισσότερο exposure = πιο επιθετικό (και ίσως τραχύ) ξύρισμα;

Added in 39 seconds:
Εγώ πήρα την Parker πάντως. Ο Θεός βοηθός.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ πήρα την Parker πάντως. Ο Θεός βοηθός.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σχετικά με το θέμα των μη standard λεπιδων της feather, να πω ότι δεν πρέπει κανείς να ανησυχει για αυξημενο κόστος χρήσης γιατί κρατάνε για πάρα πολλά ξυρίσματα.

Δημήτρη πρεπει να τα πούμε από κοντά!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Βασίλη, από που έχω θα σου πρότεινα την Universal mezza lama. Η R5 κατασκευαστικά δεν λέει και πολλά, είναι πιο ωραία στις φωτο παρά στην πραγματικότητα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Γιάννη, λόγω της σαβετο-εμπειρίας σου, η πρότασή σου έχει βαρύνουσα σημασία.

Ξυριστικά τι λέει η Universal? Οι Sanguine χάνουν και ξυριστικά, ή μόνο στην ποιότητα κατασκευής; Ρωτώ γιατί για την ΧD20 διάβασα καλά σχόλια..
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Η Universal είναι πιο προσεγμένη κατασκευή και εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη ίσως. Οι Sanguine σίγουρα δεν είναι κακές, η κεφαλή τους εξάλλου είναι κοινή σε πάρα πολλές σαβέτες (Bluebeard's Revenge, Shaving Schack κλπ.) Στην ουσία δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην X-D20 και την R5. Η Coolcut 4 είναι το ίδιο πράγμα, απλά πιο βαριά λόγω λαβής.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ο Ηρακλής, μιας που έχει και την Parker SR1 (που αν θυμάμαι καλά ήταν η αγαπημένη του) και την Universal Mezza Lama, μήπως μπορεί να μας τις συγκρίνει ξυριστικά;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”