Γενικά περί προτάσεων

Απάντηση
nikos.a

Χαίρομαι ιδιαίτερα για την ανταπόκριση στην πρότασή μου! Θα ανοίξω το θέμα σήμερα το βράδυ, ώστε από αύριο να το ξεκινήσουμε σιγά σιγά μιας και είναι Δευτέρα.

Στο θέμα αυτό θα συνεχίζουν να γράφουν όσοι ξυρίζονται, ακόμα κι αυτοί που δεν ακολουθούν το θέμα της εβδομάδας. Νομίζω ότι δεν είναι κάτι δύσκολο, θα δούμε να υπάρχει μια ομοιομορφία στις επιλογές, θα έχει ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Μήπως θα ήταν δυνατόν στο μήνυμα "Cookie Pοlicy" περί αποδοχής των cookies να μπεί και μία εναλλακτική επιλογή πέρα από το μοναδικό "I accept" ;

Παρατηρώ ότι τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερα sites χρησιμοποιούν αυτή την πρακτική. Σε όσους δεν συμφωνούμε με κάτι τέτοιο δεν μας δίδεται κάποια εναλλακτική επιλογή.

Φυσικά η επιλογή "Μην επισκέπτεσαι το site αφού δεν συμφωνείς" θεωρώ ότι σηκώνει ζητήματα ελευθερίας επικοινωνίας, λόγου, προσβασιμότητας κλπ.

Μία πρόταση που θέτω προς συζήτηση είναι εκτός από την επιλογή "I accept" να δίνεται και η επιλογή "I understand" έτσι ώστε και εμείς οι "περιθωριακοί" που διαφωνούμε με την πολιτική των cookies να μπορούμε να επισκεπτόμαστε το site χωρίς να χρειάζεται κατ ανάγκη να συμφωνήσουμε, ούτε να έχουμε μόνιμα στην γωνία της οθόνης το μήνυμα που αναμένει να πατήσουμε "I accept".
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φίλε μου,

Αυτό οφείλετε στην ευρωπαϊκή "βλακώδη" νομοθεσία, διάβασε εδώ και εδώ.
Το "συμφωνώ" θα μπορούσε να είναι κάλλιστα "κατανοώ", γιατί το μήνυμα έχει ενημερωτικό χαρακτήρα.
Υπάρχει όμως μία άλλη λειτουργία όπου ουσιαστικά μπορείς να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις αυτού του τύπου cookies. Κάτι που εδώ ακόμα δεν μπορεί να εφαρμοστεί και πιθανόν να μην εφαρμοστεί ποτέ γιατί δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα cookies από τους άλλους παρόχους.

Στο "ζητήματα ελευθερίας επικοινωνίας, λόγου, προσβασιμότητας κλπ", δεν νομίζω πως χωράει καμία συζήτηση.
Ο ιδιοκτήτης του εκάστοτε διαδικτυακού τόπου επιλέγει τι θέλει και τι δεν θέλει για την λειτουργία το περιεχόμενο αλλά και τους κανόνες. Είναι αναφέρετο δικαίωμά του μιας και είναι ο ιδιοκτήτης αυτού αλλά και του περιεχομένου.
Από εκεί και πέρα (στην δικιά μας περίπτωση) από την στιγμή που συμφωνεί ένα μέλος σε αυτό δεν μπορεί να πει όχι αργότερα και να επικαλεστεί "ζητήματα ελευθερίας επικοινωνίας, λόγου, προσβασιμότητας κλπ".

Τα cookies που χρησιμοποιεί το φόρουμ δεν παίρνουν καμία προσωπική πληροφορία. Είναι καθαρά μόνο για την λειτουργία του φόρουμ πχ sessionid, remember me.
Τα οποία και δεν "πέφτουν" σε αυτή την νομοθεσία απ όσο ξέρω.
Δεν μπορώ όμως να σου εγγυηθώ για το τι κάνει η google όπου και χρησιμοποιώ για τα στατιστικά μου αλλά και τις διαφημίσεις. Γι αυτό και έχω βάλει αυτό το ενημερωτικό μήνυμα.

Cookie από cookie έχουν διαφορά.

:helt
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Αντιγράφω από τον σύνδεσμο που παραθέσατε :


" Ειδικότερα, η παράγραφος 5 του άρθρου 4 ν. 3471/2006, όπως αυτή τροποποιήθηκε από το ν. 4070/2012 ορίζει ότι η εγκατάσταση των «cookies» επιτρέπεται μόνο αν ο συνδρομητής ή χρήστης «έχει δώσει τη συγκατάθεση του μετά από σαφή και εκτενή ενημέρωση κατά την παρ. 1 του άρθρου 11 του ν. 2472/1997, όπως ισχύει». "

Ερώτημα : Στο πλαίσιο που εμφανίζει το site, που βρίσκεται η επιλογή άρνησης της συγκατάθεσης του χρήστη ;
Για να το θέσω με ένα πρόσφατο παράδειγμα. Θα θεωρούσαμε σωστό στο καλοκαιρινό δημοψήφισμα να υπήρχε μία και μοναδική επιλογή στο ψηφοδέλτιο ;


Μερικές επί πλέον παρατηρήσεις & σχόλια σχετικές με την απάντησή σας :

Α- Κατά γενικό κανόνα τα δικαιώματα μιας δημοσίευσης ανήκουν στον συγγραφέα εκτός και εάν εκείνος τα έχει εκχωρήσει ρητώς σε κάποιον τρίτο ( πχ στον εκδότη / ιδιοκτήτη του μέσου δημοσίευσης ).


Β- Σχετικά με την συμφωνία ενός μέλους και την μετέπειτα πιθανή ανέγερση ζητημάτων ελευθερίας θα ήθελα μια ρητή και ξεκάθαρη απάντηση στο ακόλουθο ερώτημα ( διότι αδυνατώ να αντιληφθώ επ'ακριβώς την τοποθέτησή σας ) :
"Η μη συμφωνία ενός μέλους στην χρήση cookies εγείρει εμμέσως ή αμέσως εμπόδια στην συμμετοχή του στο forum ; "


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την επικοινωνία.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φίλε Vulcan καλησπέρα


Στο ερώτημά σου...
Vulcan έγραψε: Ερώτημα : Στο πλαίσιο που εμφανίζει το site, που βρίσκεται η επιλογή άρνησης της συγκατάθεσης του χρήστη ;
Για να το θέσω με ένα πρόσφατο παράδειγμα. Θα θεωρούσαμε σωστό στο καλοκαιρινό δημοψήφισμα να υπήρχε μία και μοναδική επιλογή στο ψηφοδέλτιο ;
Andreas έγραψε:Υπάρχει όμως μία άλλη λειτουργία όπου ουσιαστικά μπορείς να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις αυτού του τύπου cookies. Κάτι που εδώ ακόμα δεν μπορεί να εφαρμοστεί και πιθανόν να μην εφαρμοστεί ποτέ γιατί δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα cookies από τους άλλους παρόχους.
Όπως λέω παραπάνω από μεριά μας ΔΕΝ μπορεί να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να ελέγξω τα cookies τρίτων. Αυτό όμως μπορεί εύκολα να γίνει από τον browser του υπολογιστή κάθε μέλους.

Στο φόρουμ έβαλα αυτό το μήνυμα προς ενημέρωση των μελών/επισκεπτών, γιατί πολλοί δεν διαβάζουν τους κανόνες και ότι πρέπει να ξέρουν όταν επισκέπτονται την σελίδα μου. Σαφώς και για να είμαι όσο περισσότερο μπορώ καλυμμένος νομικά. Αν και επειδή η σελίδα σερβίρεται εξ ολοκλήρου σε έδαφος εκτός ΕΕ θα μπορούσα να μην το κάνω (*αν κατάλαβα καλά).

Ελπίζω να βοήθησα.
Vulcan έγραψε: Α- Κατά γενικό κανόνα τα δικαιώματα μιας δημοσίευσης ανήκουν στον συγγραφέα εκτός και εάν εκείνος τα έχει εκχωρήσει ρητώς σε κάποιον τρίτο ( πχ στον εκδότη / ιδιοκτήτη του μέσου δημοσίευσης ).
Παραθέτω σχετικό μέρος των κανόνων του φόρουμ.
Κανόνες του φόρουμ έγραψε: Τα μηνύματα, προσωπικά ή δημόσια, που δημοσιεύονται στο φόρουμ από τους χρήστες / μέλη του Men's Only, αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του συγγραφέα τους, της οποίας όμως η δημοσιευμένη υπόσταση παραχωρείται στο Men's Only και δεν μπορεί να αποσυρθεί σε ουδεμία περίπτωση.
Με την αποδοχή των κανόνων του φόρουμ από το μέλος λογικά αποδέχεται και αυτή την "παράγραφο".
Vulcan έγραψε: Β- Σχετικά με την συμφωνία ενός μέλους και την μετέπειτα πιθανή ανέγερση ζητημάτων ελευθερίας θα ήθελα μια ρητή και ξεκάθαρη απάντηση στο ακόλουθο ερώτημα ( διότι αδυνατώ να αντιληφθώ επ'ακριβώς την τοποθέτησή σας ) :
"Η μη συμφωνία ενός μέλους στην χρήση cookies εγείρει εμμέσως ή αμέσως εμπόδια στην συμμετοχή του στο forum ; "

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την επικοινωνία.
Και πάλι θα σε παραπέμψω (συγνώμη) στα cookie policy

Αλλά σε γενικές γραμμές, είναι κάποια "μπισκότα" τα οποία είναι αναγκαία για την λειτουργία του φόρουμ (στα οποία και ο νόμος δεν μας "πιάνει" τα απολύτως αναγκαία που λένε). Αν δεν τα δεχτεί κάποιος τότε κάποιες λειτουργίες στο φόρουμ δεν θα παίζουν καλά έως και καθόλου.

Ελπίζω να μπόρεσα να λύσω τυχών απορίες σου.

Όπως πάντα, στην διάθεση των μελών του φόρουμ.

:helt Ανδρέας.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Ανδρέα ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Αντιγράφοντας από το cookie policy :
" By using Men's Only you agree that we can place these types of files on your device. "

Ως εκ τούτου ένα ασφαλές συμπέρασμα είναι ότι η χρήση του forum συνεπάγεται έστω και την σιωπηλή συναίνεση αποδοχής των cookies από τη μεριά του χρήστη.

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα μια ατέρμονη συζήτηση επί αυτού του ζητήματος οπότε από την πλευρά μου θα κλείσω το θέμα.

Και πάλι ευχαριστώ για την επικοινωνία.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το πρόβλημα είναι ή κακά δομημένη ευρωπαϊκή νομοθεσία στα θέματα προσωπικών δεδομένων σε αυτό το πεδίο.
Συμφωνώ μαζί σου για τον έλεγχο των "κακόβουλο" μπισκότων.
Το πρόβλημα είναι ότι ο έλεγχος πρέπει να πάει στους ιδιοκτήτες τους και όχι στα site που λόγο δελεαστικών προσφορών ή ανύπαρκτων ανταγωνιστικών προσφορών αναγκαζόμαστε να τα χρησιμοποιούμε.

Όσο για τα cookies της πλατφόρμας μας είναι άκακα και είναι αναγκαία για την ομαλή λειτουργία της.
Όλα τα cookies είναι προσβάσιμα από εσένα και μπορείς να δεις τι περιλαμβάνει το κάθε ένα.
Όπως και μπορείς να μην δεχθείς τα cookies (από τις επιλογές του browser σου) οπότε εν ολίγοις έχεις την δυνατότητα να το κάνεις πολύ πιο εύκολα απ ότι θα μπορούσα να το κάνω εγώ.

Όπως είπα και πριν πάντα στην διάθεση των μελών.
Σημασία έχει να βρίσκουμε μία λύση και να μην κολλάμε στο πρόβλημα.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα παλικάρια.

Μια ερώτηση.
Εδώ και καιρό έχουν καταργηθεί τα like/hands-up.
Προσωπικά, σαν διαδικασια μου αρεσε να κάνω like σε post ή φώτο συνξυριστων.
Δεν με ενδιέφερε αν έκανα εγώ περισσότερα από όσα δεχόμουν από άλλους,κάτι που αποδεικνύεται από τα υπερδιπλάσια που είχα κάνει σε σχέση με αυτά που είχα δεχτεί.
Θεωρώ - έστω και υποσυνείδητα- ότι μας έφερνε "πιο κοντα" ως συναδέλφους, δημιουργούσε μια ευχάριστη οικειότητα.

Γιατί να μην επανέλθει ως διαδικασία και ας μην καταμετρωνται.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Χρήστο συμφωνώ απολύτως και κανένας δεν είπε πως δεν θα επανέλθει.
Για να γίνει όμως αυτό πρέπει κάποιοι προγραμματιστές να το θεωρήσουν προτεραιότητα και να αρχίσουν να γράφουν κώδικα. :D
Οπότε μέχρι να φτιάξουν την δυνατότητα αυτή για την νέα έκδοση του φόρουμ αναγκαστικά πρέπει να κάνουμε υπομονή.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Νομιζω οτι το συστημα παρεμβολης φωτογραφιας κατα την εναλλαγη
των σελιδων του φορουμ ειναι κουραστικο, και ΙΜΗΟ πρεπει να καταργηθει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”