Merkur 39C ή Merkur Progress 500

Merkur 39C ή Merkur Progress 500

Το δημοψήφισμα λήγει την 01 Οκτ 2015, 13:14

Merkur 39C Sledghammer
1
13%
Merkur Progress 500
7
88%
 
Σύνολο ψήφων: 8
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αν καποιος εχει λιγα`η μαλακα γενια δεν χρειαζεται ουτε slant ,ουτε ρυθμιζομενη,ουτε open comb.η slant μηχανη ειναι ιδανικη για σκληρα και πυκνα γενια.επισης ειναι η πιο καταλληλη για καποιον με ευαισθητο δερμα,γιατι με λιγοτερα περασματα παιρνεις μεγαλυτερο βαθος κοπης.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Θα συμφωνήσω με τον Άρη. Είχα την 37-άρα και μου προξενούσε και εμένα εύκολα ερεθισμό. Αν και δεν έχω την Progress, βασιζόμενος όμως στις γνώμες των παιδιών που αναφέρουν ότι είναι κοντά με την Futur, θα επέλεγα και εγώ την Progress.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Δύσκολη επιλογή Γιώργο. Η Progress είναι πολύ καλή μηχανή και έχει το πλεονέκτημα ότι είναι ρυθμιζόμενη, οπότε τη "φέρνεις" λίγο-πολύ στα μέτρα σου. Η Slant είναι αυτό που είναι, είτε σου κάνει είτε δεν σου κάνει. Εγώ προς το παρόν την προτιμώ (την 37c, διότι βρίσκω την 39c πιο ογκώδη και βαριά από όσο θα ήθελα και με διαφορετικό ζύγισμα).
Νομίζω πάντως από όσο έχω δει εδώ στο φόρουμ ότι περισσότεροι φτάνουν σε σημείο να πουλήσουν μια Slant, παρά μια Progress. Είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα. YMMV, όπως πάντα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για τις απόψεις σας!
Τα αποτελέσματα από το δημοψήφισμα ήταν 7-1 υπέρ της Progress αλλά και από τις απόψεις των μελών αυτό προκύπτει, οπότε... καρφί για Progress!
Βέβαια όπως είπε και ο Herco
herco έγραψε:Σχεδον σιγουρα, εστω οχι αμεσα, θα τις αγορασεις και τις 2 :D
.
Δοκιμάζουμε λοιπόν και βλέπουμε!
:helt
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”