Απόψεις για διάφορα αυτοκινήτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Καλοριζικο Κωνσταντινε και καλοταξιδο. Αρη θα ανεβαινει Θεσσαλονικη οχι θα κατεβαινει. :D
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Κατεβαίνεις=εξέρχεσαι του οχήματος,σε αυτήν την περίπτωση.
Καλοτάξιδο Κωνσταντίνε!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
NavalArchitect

Ευχαριστώ όλους. Το Μ35 που είχα στην Κορέα ρούφαγε κυριολεκτικά τη βενζίνη, οπότε έχω πείρα... Αυτό εδώ, λέει, αν το βάλεις στο cruise control πάει με πολύ χαμηλή κατανάλωση.

Είναι 2 χρόνια πιό παλιά από του αδελφού του Ζάχου. Χιλιόμετρα έχει αλλά λογικά για τη χρήση που έχει γίνει και επίσης για την ηλικία του αυτοκινήτου. Η τιμή που διαπραγματεύτηκα ήταν τέτοια που δεν μπορούσες να την αφήσεις. Ο ιδιοκτήτης είναι χρυσός άνθρωπος, και ομολογώ είμαι πολύ τυχερός όχι για το τί και για πόσο το παίρνω αλλά που τον γνώρισα και που σε τέτοια αγορά έπεσα σε τέτοιο άνθρωπο.

Τα ετήσια έξοδα είναι όντως αρκετά, αλλά έτσι είναι αυτά.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Νίκο αυτα παθαίνεις οταν γράφεις βιαστικά στα φανάρια στο αυτοκίνητο!
Εννοούσα ανεβαινεις "στο" αυτοκίνητο και κατεβαίνεις "απο" το αυτοκίνητο.
Διονύση τό'πιασες!
Άρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Και εγω νομιζα οτι μπαινεις και βγαινεις απο το αυτοκινητο :)
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kωνσταντίνε καλοτάξιδο. Να σου πώ την αμαρτία μου δε σε είχα για το "αστέρι". Με τόσα χρόνια προυπηρεσία ανατολικά αν μου ζητούσαν ν'αντιστοιχίσω αυτοκίνητα με πρόσωπα θα έβαζα απο τη μιά άκρη το όνομά σου και απο την άλλη τη Lexus.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
NavalArchitect

Ευχαριστώ Ηλία.

Απλά, μεγάλο και άνετο είναι για μένα σχετικά προτιμότερο από μικρό και πιό σπαρτιάτικο, χωρίς να κολλάω τόσο πολύ σε μάρκες. Θα μπορούσε να ήταν μία E-Class, ένα Lexus, μία BMW πεντάρα όποιου κυβισμού, ή ένα Pajero 5-door, θα μπορούσε να έχει μαύρο, μπλε ή άσπρο χρώμα. Καλύτερο θα ήταν να είναι ντίζελ, αλλά αυτός ο δρόμος θέλει πιό πολύ ψάξιμο (δηλαδή χρόνο).

Κατ'ουσίαν 'αγόρασα' τον πωλητή κι όχι το αυτοκίνητο... Σε τέτοιες αγορές μεταχειρισμένων, αυτό είναι το κλειδί.


Επόμενος στόχος: σύστημα πικάπ - cd - streamer - ενισχυτής - ηχεία για το σπίτι.
Τρία κομμάτια - CD, ενισχυτής και ηχεία έχουν ήδη επιλεγεί (άνευ σειράς θα πω ότι το ένα θα είναι Αμερικάνικο, το άλλο Καναδέζικο, και το τρίτο Ιαπωνικό...)
Για το πικάπ και το streamer (ή DAC) θα δούμε σε δεύτερο χρόνο...
Περισσότερα σε άλλο νήμα!
NavalArchitect

Σ/κ με μία Ιταλίδα, αδελφικού φίλου. Τρίλιτρη έκδοση (GT 3,200 cc / 24V / V6). Τριανταέξι ώρες στα χέρια μου, test drive.

To αυτοκίνητο έχει ηλικία 9 ετών με 36,300 χλμ. στην πλάτη κι είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.

Εντυπώσεις (στα γρήγορα):

+ Σε δρόμο με στροφές ή σε αυτοκινητόδρομο, το αυτοκίνητο είναι απολαυστικό, κυριολεκτικά στο στοιχείο του
+ Πολύ καλή θέση οδήγησης (για τον υπογράφων)
+ Περιττή η παρουσίας μουσικής από το σύστημα Bose, αφού ο κινητήρας είναι χάρμα ως άκουσμα
+ Πολύ καλός χώρος αποθήκευσης (πορτ-μπαγκάζ), για ιδιοκτήτη που δεν έχει οικογένεια βέβαια
+ Χαμηλό κόστος κτήσης
+ Ικανότατα φρένα

- Κατανάλωση καυσίμου
- Θεματάκια εδώ κι εκεί (ηλεκτρονικά, θέματα φινιρίσματος, θέματα ελέγχου ποιότητας σε λίγα σημεία)
- Ιδανικό ως δεύτερο αυτοκίνητο (για σ/κ) κι όχι για κάθε μέρα πήγαινε-έλα στο γραφείο
- Σχετικά σκληρή και χαμηλή ανάρτηση, ταλαιπωρία αν ο δρόμος έχει απότομα σκαψίματα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Ως alfista δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, αλλά....


:music-rockon:


:text-bravo:
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Μια φορά αλφιστι , για πάντα αλφιστι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”