"Hollow top" άλογίσιο ~26-27/~40 No name

Link

Έπεσε στα χέρια μου αυτό το περίεργο flat top με τρύπα στη μέση για κρέμα υποθέτω, αν και δεν είναι άσχημη ιδέα: προφανώς περιστρέφεται καλύτερα κιόλας! Είναι αρκετά άγριο και θα ψαλιδίσω ακροθιγώς τις τρίχες που περισσεύουν μόνο προσέχοντας τις άλλες. Μετά 2 θεραπείες με κοντίσιονερ και...θα δούμε. Είναι άλογο γιατί δεν έχει ψαλίδα και η τρίχα είναι χοντρή. Προέρχεται από δεκαετία '90 ίσως και παλαιότερα, αλλά μόλις είναι στρωμένο. Αν γίνει όπως νομίζω, μπορεί να έχω το ultimate face για βαριές αξυρισιές.
Το ξέρει κανένας;
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Link την 13 Σεπ 2015, 18:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ποντάρω σε Jaguar,Lider και Zenith,με μια μικρή κλίση στον ιαγουάρο.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Link

Διονύση, η πολυμάθειά σου είναι αξιοθαύμαστη! Θα ερευνήσω και θα αναφέρω αν εντοπίσω κάτι.

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Άγγελε ούτε πολυμαθής είμαι,ούτε ειδικός.Έχει τύχει όμως να δω τέτοια πινέλα σε περιηγήσεις μου σε ξένα φόρα.Δεν είμαι σίγουρος ποιό ακριβώς είναι,αλλά συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες το να είναι ένα εξ αυτών που ανέφερα.
Κατά πάσα πιθανότητα,ο Ηρακλής θα ξέρει κάτι παραπάνω.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τη μαρκα του δεν την ξερω - η βαση θυμιζει διαφορα. Αλλα η "τρυπα" στη μεση δεν ειναι εξ επιτουτου. Ολα τα αλογα με μακρυ (και οχι παντα) θυσανο, βουλιαζουν στη μεση, ακριβως γιατι η τριχες της μεσης ειναι μαλακοτερες και χανονται μεσα στο θυσανο. Ετσι δειχνει και το δικο μου Cachurro.
Εικόνα
Link

Το Vie-Long Cachurro με την τόσο μακρυά και δυνατή τη τρίχα κάνει τρύπα στη μέση από υποχώρηση τριχών;
Ηρακλή με εντυπωσιάζεις, αλλά φυσικά το δικό μου είναι αδούλευτο.
Εικόνα

Αυτό εξηγεί πολλά.
Δεν έχει μάρκα καθόλου και έτσι αποκλείοντας τη Vie-Long που μαρκάρει πάντα, καταλήγουμε δια της "εις άτοπον απαγωγής" στη Τουρκιά ή κάποιο άλλο κράτος όπου επικρατεί το Ισλάμ (το να αγγίξεις οτιδήποτε εκτός από το να φας χοιρινό, ακόμα και το χοιρινό πινέλο είναι χαράμ = ταμπού λόγω θρησκευτικών απαγορεύσεων. "εφάμαρτο"). Αυτό ταιριάζει και με το γεγονός ότι ο αδελφός μου είχε πάει Κωνσταντινούπολη στις αρχές δεκαετίας '90 και μάλλον αυτός το έφερε.

Τα flat top είναι ιδεώδη για face όσον αφορά εμένα, αλλά τούτο θέλει τριμμάρισμα (ακόμα μια ένδειξη ότι δεν είναι βιομηχανικής παραγωγής είναι το ότι είναι ακατέργαστο, ξεπετάγονται πολλές τρίχες από το θύσσαννο), ελαφρύ καθαρισμό και ενυδάτωση.
Τότε θα μάθω αν δουλεύει, που θα δουλεύει γιατί οι τρίχες είναι εντάξει δεν έχει κατεστραμμένες, απλά η πυκνότητα τους είναι μέτρια.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την αρωγή, Ηρακλή και Διονύση.

Καλή εβδομάδα.
Link

Τελικά παρά τις ενυδατώσεις και τις θεραπείες (που λένε και στα κομμωτήργια), το παλιό τούρκικο αλογίσιο πινέλο, δεν τα λέει.Κρίσιμος παράγοντας η ηλικία του, που αθροίζει πάνω από 20 χρόνια.
Η τρίχα του, παρά το ότι είναι στητή και ντούρα, έχει γίνει άκαμπτη σε βαθμό ενόχλησης και δεν κρατάει νερό με αποτέλεσμα είτε να λασπώνει είτε με πρόσθεση νερού να γίνεται σούπα, χωρίς να μπορεί να δώσει ικανοποιητικό αφρό, ούτε στο πρόσωπο, ούτε στο μπωλ. Μετά είναι η τρύπα, που μαζεύει τη μισή σαπουνάδα μέσα της και ο παιδεμός, αλλά και το άσκοπο ξόδεμα σαπουνιού ή κρέμας είναι βέβαια.

Βέβαια το Valobra είναι ένα ιδιαίτερο σαπούνι μπορεί να πει κανείς, αλλά το (άστρωτο) Semogue 620, τα είπε τα κάλαντα και πολύ καλά μάλιστα...

Δεν πειράζει, έχει άριστο backbone και βέλτιστο μήκος τρίχας για να καθαρίζει το πληκτρολόγιο. :dance:

Αυτα.....


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Άγγελε καλησπέρα...

Πριν λίγες ημέρες επανέφερα στην ζωή παλαιό πινέλο 30+ χρόνων,και να σου πω την αλήθεια ούτε εγώ δεν το πίστευα,ότι θα το έκανα να ξανά-δουλέψει,ήταν πινέλο χοίρου βέβαια και όχι αλόγου,αλλά όταν το έπιασα ο θύσανος ήταν σαν ένα κομμάτι ξύλου,δοκίμασα πολλά,το μόνο που δούλεψε ήταν το "λευκό ξύδι" όχι άλλο ξύδι όμως,
μόνο το λευκό,απλά άλλαξα λίγο την συνταγή,αντί 1/8 που είναι κανονικά,(ένα μέρος λευκού ξυδιού 7 βαθμών - και οκτώ νερού αποσταγμένο),εγώ το έκανα μισό-μισό 50 προς 50 δεν το άφηνα πολύ ώρα μέσα,5 λεπτά και μετά ξέπλυμα και μετά εμβάπτισης,και ξανά το ίδιο,μετά από 5 φορές,άδειασα το μείγμα και έβαλα καινούργιο,το παλιό είχε γίνει μαύρο αλλά και θολό,έτσι κάπως άρχισε να έρχεται ο θύσανος,μετά ακολούθησαν μαλακτικές και τα σχετικά.

Αν θέλεις φίλε μου κάνε και αυτό,και βλέπεις... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Link

Η μέθοδός σου είναι εντυπωσιακή και τολμηρή και επίσης δεν την έχω ξαναδιαβάσει πουθενά μέχρι τώρα.
Τη σημειώνω για άλλη φορά.

Το πινέλο αυτό έχει πολλά άλλα θέματα εκτός από τη σκληρότητα των τριχών και δεν σκοπεύω να ασχοληθώ μαζί του, διότι δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. (Άσε που χρειάζομαι και ένα ξεσκονιστήρι γενικής χρήσης!)

Οι μόνοι που θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν πλέον ως πινέλο ξυρίσματος είναι αυτοί που κάνουν τις παντέντες με τις ξυριστικές DE χωρίς baseplate ή Bic Metal χωρίς τη μπάρα...


Καλό βράδυ.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Τελικά μετά από αναζήτηση ημερών βρήκα το δικό μου. Το χρησιμοποιούσα κάποιες φορές
με Τζιλέτ κρεμούλα μέχρι το 2013. Δεν θυμάμαι, - τόχω ξαναγράψει - άν μου τό είχαν δώσει στην Αεροπορία
ή μου το είχε δώσει ο θείος κουρέας. Νομίζω στην Αεροπορία. Δεν ξέρω άν είναι άλογο ή γουρουνάκι
έχει λίγο ψαλίδα...λέτε να φτιάχναν ανάμεικτα και τότε;;
Το θυμήθηκα βλέποντας τη λαβή του πινέλου του Άγγελου. Είχα ψάξει παλαιότερα. Είναι
¨στρατιωτικά" πινέλα. Military shaving brush το βρήκα και σήμερα
Και μιά που τόβγαλα από το συρτάρι λέω να ρίξω και μιά ξούρα να θυμηθώ τις δεκαετίες 90-00
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”