Απόδοση πινέλου...

Άβαταρ μέλους
dasoxori
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 21 Μάι 2015, 16:37
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 20 times
Been thanked: 56 times
Ηλικία: 40

Είναι λογικό ότι με την χρήση έρχεται και η φθορά και κατ επέκταση η μειωμένη απόδοση. Θα ήμουν χαζός αν πίστευα το αντίθετο και ότι τα πάντα ζουν για πάντα, απλά θα ήθελα να καθυστερήσει λίγο η φθορά.

Βέβαια μπορεί να είναι και η ιδέα μου, μπορεί αυτή η μεταβολή να είναι θετική αλλά σίγουρα μου τράβηξε την προσοχή μιας και έχω μπει σε σκέψεις μην τυχόν κάνω κάτι λάθος και μειώνω άθελα μου την διάρκεια ζωής του πινέλου μου.

Στα τελευταία μου ξυρίσματα έχω εφαρμόσει την τεχνική της δημιουργίας αφρού επάνω στο πρόσωπο, οπότε είναι και η μοναδική μεταβολή που υπάρχει στην όλη διαδικασία που εφαρμόζω μέχρι σήμερα.

Μόνο που στα τελευταία τρία ξυρίσματα έχω παρατηρήσει ότι το πινέλο δεν κρατά την ποσότητα νερού που κρατούσε και το φόρτωμα του διαρκεί παραπάνω. Στα δυο τελευταία ξυρίσματα έχει χρειαστεί να ξαναπεράσω το πινέλο πάνω από το σαπούνι. Εκεί που πετούσα σαπουνάδα τώρα δεν μου φτάνει.

Η διαδικασία που εφαρμόζω μέχρι σήμερα είναι μούλιασμα του πινέλου σε ζεστό νερό για κανά πεντάλεπτο, φόρτωμα του με κυκλικές κινήσεις πάνω από το σαπούνι περίπου για 20 δευτερόλεπτα και μετά το προσγειώνω στη μούρη μου. Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

dasoxori έγραψε:Είναι λογικό ότι με την χρήση έρχεται και η φθορά και κατ επέκταση η μειωμένη απόδοση. Θα ήμουν χαζός αν πίστευα το αντίθετο και ότι τα πάντα ζουν για πάντα, απλά θα ήθελα να καθυστερήσει λίγο η φθορά.
Δεν είμαι ειδικός αλλά λογικά ένα πινέλο θα πρέπει να κρατάει για αρκετά χρόνια. Το δικό σου πότε ξεκίνησε να φθείρεται;
dasoxori έγραψε:Στα τελευταία μου ξυρίσματα έχω εφαρμόσει την τεχνική της δημιουργίας αφρού επάνω στο πρόσωπο, οπότε είναι και η μοναδική μεταβολή που υπάρχει στην όλη διαδικασία που εφαρμόζω μέχρι σήμερα
Το face lathering είναι αρκετά επίπονο για το πινέλο. Σε πρόσφατο βίντεο του ο PaulH έλεγε για την Simpson η οποια στις οδηγίες χρήσης για τα πινέλα της συνιστά όπως χρησιμοποιούνται με κινήσεις βαψιματος μόνο.

Added in 1 hour 24 minutes 10 seconds:
Το πινέλο στη φώτο δεν μου φαίνεται φθαρμένο αλλά λόγο απειρίας μπορεί να κάνω λάθος.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dasoxori
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 21 Μάι 2015, 16:37
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 20 times
Been thanked: 56 times
Ηλικία: 40

captain_hx έγραψε: Το πινέλο στη φώτο δεν μου φαίνεται φθαρμένο αλλά λόγο απειρίας μπορεί να κάνω λάθος.
Δεν υπάρχει εμφανή φθορά, ούτε χάνει τρίχες, απλώς δεν φορτώνει με τον ίδιο τρόπο, ούτε κρατά το νερό που κρατούσε, μάλλον θα πρέπει να προσαρμοστώ στις νέες καταστασεις. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μήπως το χρησιμοποιείς με κρέμες που έχουν σιλικόνη;
Νομίζω ότι η οδηγία της Simpson είναι κυρίως για να μην φεύγουν τρίχες. Προσωπικά ξεκινάω με κυκλικές κινήσεις, χωρίς όμως πίεση, και συνεχίζω με κινήσεις βαψίματος.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

dasoxori έγραψε:μάλλον θα πρέπει να προσαρμοστώ στις νέες καταστασεις. Εικόνα
Ναι καλύτερα να προσαρμοστείς σε αυτό που έχεις γιατί τη στιγμή που θα αρχίσεις αγορές και μπεις σ' αυτό το τριπάκι, δεν υπάρχει επιστροφή :D
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dasoxori
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 21 Μάι 2015, 16:37
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 20 times
Been thanked: 56 times
Ηλικία: 40

Harry έγραψε:Μήπως το χρησιμοποιείς με κρέμες που έχουν σιλικόνη;
Νομίζω ότι η οδηγία της Simpson είναι κυρίως για να μην φεύγουν τρίχες. Προσωπικά ξεκινάω με κυκλικές κινήσεις, χωρίς όμως πίεση, και συνεχίζω με κινήσεις βαψίματος.
Για την ώρα έχω χρησιμοποιήσει μόνο τρία προϊόντα:

1) Baxter of California ( κρέμα )
2) Tabac Original ( κρέμα )
3) Proraso White ( σαπούνι )

Με μια ματιά που έριξα στα συστατικά δεν βρήκα κάπου να αναφέρει τη λέξη σιλικόνη, εκτός αν αναφέρεται με πιο επιστημονικό τρόπο.

Σκέφτομαι να το περάσω από διαδικασία καθαρισμού και να εφαρμόσω τις τεχνικές που έχω δει δημοσιευμένες. Νομίζω ότι σε κάποιο βίντεο είδα και την χρήση κρέμας μαλλιών, αλλά από αύριο όλα αυτά Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22273 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Σιλικόνη = Dimethicone. Η κρέμα Tabac δυστυχώς έχει. Τώρα αν όντως φταίει αυτό... :confusion-shrug:

ΥΓ. Για την Baxter δεν γνωρίζω.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Η Baxter δεν πρέπει να έχει. Δεν βρηκα κάτι.
Είναι πολύ απίθανο να έχει επηρεαστεί το πινέλο απο κάποιο συστατικό, εκτός και αν γίνεται χρήση για πολύ-πολύ καιρό.

Όσον αφορά την διαδικασία καθαρισμού, τι ακριβώς εννοείς;
Η κρέμα μαλλιών, για ποιό λόγο. Τι περιμένεις να πετύχεις;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dasoxori
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 21 Μάι 2015, 16:37
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 20 times
Been thanked: 56 times
Ηλικία: 40

Fotakas έγραψε:Όσον αφορά την διαδικασία καθαρισμού, τι ακριβώς εννοείς;
Η κρέμα μαλλιών, για ποιό λόγο. Τι περιμένεις να πετύχεις;
Μήπως διαλύσει την κρούστα σιλικόνης που προφανώς έχει δημιουργηθεί. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Α! Σ'αυτή την περίπτωση δοκίμασε πολύ ζεστό νερό κι απορρυπαντικό πιάτων. Ή στην χειρότερη κάποιο σαμπουάν για τα μαλλιά.
Το νερό όχι βραστό. Τόσο που να το δέχεται το δέρμα σου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”