Kent Vs80 Απογοήτευση...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
evaggelos1971
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 19 Μάι 2015, 11:41
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Πυλαία
Has thanked: 941 times
Been thanked: 421 times
Ηλικία: 53

Εικόνα

Καλησπέρα σας.

Έχοντας στην κατοχή μου εδώ και μία εβδομάδα το kent vs80 και πραγματοποιωντας πέντε ξυρισματα δηλώνω ότι η αρχικά θετική αίσθηση οπτικά και κυρίως λόγω της ευχρηστίας του στο χέρι και την παρασκευη αφρου, έχει διαδεχθεί η απογοήτευσης στο γεγονός ότι αφήνει τρίχες τόσο στο μπολ και στο πρόσωπο κάτι που σαν αίσθηση απεχθανομαι ιδιαίτερα, το σημερινό ξύρισμα μου το χάλασε εντελώς, περίμενα μέχρι και το τρίτο ξύρισμα να έχει ελάττωση στην απώλεια τριχων πράγμα που δεν έγινε, το omega 48 είχε μια ίδια συμπεριφορά στις δύο πρώτες φορές, έστρωσε και πλέον είναι εγγύηση.
Να πω ότι η επιλογή του έγινε γιατί ήθελα κάτι μικρό κομψό με ξύλινη λαβή και σε τιμή στα επίπεδα του οmega, κακώς βέβαια δεν έψαξα για την αξιολόγηση του ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη.

Καλό απόγευμα αγαπητοί μου.



Στάλθηκε από το C6833 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι......
Evaggelos
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ναι αλλα για το ιδιο το πινελο ? καποιο σχολιο ? Πως δουλευει ? πως βγαζει τον αφρο ? ποση ωρα μουλιασμα εκρινες οτι χρειαζεται ? Πως στρωνει τον αφρο ? πως το νιωθεις στο προσωπο σου ? συγκριση με Omega πχ ? τελικα η ξυλινη λαβη σε ικανοποιησε ?

Εχεις δικιο να απογοητευεσαι απο την απωλεια τριχων αλλα πχ το semogue 1800 που ειχα, εχανε τριχες και μετα απο 2 χρονια απο τη μερα που το πρωτοαγορασε ο Ηλιας - αλλα αν με ρωτουσες ποιο ειναι το καλυτερο γουρουνοπινελο της Semogue - μπορει να μου πεταγαν λεμονοκουπες οι κατοχοι του SOC ομως θα επεμενα στο 1800 :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
evaggelos1971
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 19 Μάι 2015, 11:41
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Πυλαία
Has thanked: 941 times
Been thanked: 421 times
Ηλικία: 53

Καλησπέρα Ηρακλή, σωστές οι παρατηρήσεις που κάνεις, οι εκτιμήσεις μου γίνονται και βάση του υπάρχον εξοπλισμού και εν προκειμένο το μόνο μέτρο σύγκρισης είναι το omega 48, λοιπόν στο θέμα της λαβης και το πόσο λειτουργικά κουμπώνει στο χέρι παίρνει άριστα, το μπολ που έχω και ανεβάζω φωτογραφίες στο νήμα είναι αρκετά βαθύ και το ωμεγα χτυπάει στα τοιχώματα, εδώ το kent εφαρμόζει ιδανικά, στο μουλιασμα του δεν κρατάει ιδιαίτερα νερό, το έχω δουλέψει και με Cella και με tabac σωληνάριο, στο μεν cella χάνει σε αφρισμο και στο δεύτερο έδωσε πλούσιο αποτέλεσμα, στο πρόσωπο έχει καλό στρώσιμο και όταν μαλακωσει η τρίχα όπως στο ωμεγα πιστεύω να βελτιωθεί και άλλο, θα συνεχίσω βέβαια να το χρησιμοποιώ για τον ξεκούραστο και άνετο χειρισμό του ελπίζοντας να μειωθεί η απώλεια, είναι ότι απεχθανομαι την αίσθηση τριχας στο πρόσωπο και γιαυτό το πήρα πολύ στραβά.
Κλείνοντας τις σκέψεις μου θα ήθελα να συμπληρώσω όπως είχα γράψει και στα πρώτα μου ποστ ότι θέλω να χαρώ την διαδρομή μου στο παραδοσιακό ξύρισμα σε κάθε της φάση, για εμένα εκεί είναι η μαγεία με τα θετικά ή αρνητικά της.
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι......
Evaggelos
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το ειχα δει στο χοντο πριν κανα μηνα και δεν το πηρα γι'αυτο ακριβως το λογο.χαιδεψα το loft με το χερι μου 2-3 φορες και εχασε πανω απο 10 τριχες.αντιθετα το vs30 που το χα αλλα το εδωσα δεν ειχε κανενα προβλημα.
Άβαταρ μέλους
evaggelos1971
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 19 Μάι 2015, 11:41
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Πυλαία
Has thanked: 941 times
Been thanked: 421 times
Ηλικία: 53

Ναι μαχο αυτό είναι το πλεονέκτημα όταν μπορείς να τα δεις από κοντά, εγώ απλά το είδα στο hairmaker μου άρεσε και το πήρα :ninja_hide
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι......
Evaggelos
Ζάχος

Δεν πρέπει να είναι από τα καλά πινέλα χοίρων τα Kent... Αν δεν είχαν το μεταλλικό δαχτυλίδι στο στυλ Semogue, θα ήταν η συνολική εικόνα τους ακόμα πιο κάτω. Τους προσδίδει ας πούμε κάτι. Ευάγγελε, αν σε ενοχλεί αρκετά το θέμα που προέκυψε, θα μπορούσες να το έχεις σαν πινέλο για test- lather, να βλέπεις πως λειτουργεί κάθε κρέμα- σαπούνι, πόσο νερό τραβάει, πόσο φόρτωμα χρειάζεται.
Aντίθετα οι ασβοί τους κάτι λένε, έχω έναν δεν τον πολυχρησιμοποιώ βέβαια, είναι floppy, έχει ανοίξει αρκετά και από ραχοκοκκαλιά( backbone) είναι μέτρια πράγματα. Ίσως άμα βρω όρεξη- χρόνο, κάνω μια παρουσίαση. Έχει και μια θηκούλα σκέτη απόλαυση.

Kαλύτερο το 1800 Semogue; Το διάβασα ΚΑΙ αυτό. Όλοι μα όλοι προτείνουν το SOC. Είναι μια γνώμη κι αυτή...
Aλλά με τις ίδιες διαστάσεις γιατί να μην πάρει κανείς το 1305; 90% premium τρίχα το τελευταίο με σούπερ ρετρό εμφάνιση, 75% extra το 1800 μιξ με 90% premium. H τρίχα extra είναι πιο scratchy απ' όλες τις άλλες και με το χρόνο μαλακώνει αλλά λίγο. Το SOC έχει πολύ υψηλής ποιότητας τρίχα χοίρου, πιο υψηλή απ' όλες τις άλλες, είναι αντίστοιχης μαλακότητας με τη premium και το καλό, δυνατό backbone το κάνει ικανό και για face αλλά και για bowl lathering. Ας έχουμε υπ' όψη μας όμως και τη βάση του SOC. Εξαίρετης ποιότητας και ομορφιάς. Το σήμα είναι χαραγμένο κι όχι απλά με αυτοκόλλητο που έχουν τα άλλα. Μπορεί να είναι καλής ποιότητας το αυτοκόλλητο, αλλά καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Αν ένα πινέλο χάνει τρίχες 2 χρόνια μετά την ημερομηνία αγοράς και ο κάτοχος επιμένει να λέει πως είναι το καλύτερο γουρουνοπίνελο της εταιρίας, αυτό δείχνει πέρα από κόλλημα και μια συναισθηματική σχέση ιδιοκτήτη- πινέλου, κι εκεί κάνω πίσω. Όμως γιατί να το είχε ο κάτοχος και να μη το έχει ακόμα, αφού είναι το καλύτερο; Elementary my Dear Watson.

Το 99% ιδιοκτητών Semogue προτείνουν το SOC. Γι' αυτό το πήρα κι εγώ πριν 8 μήνες και είμαι τόσο ευχαριστημένος που δεν φαντάζεστε!!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε Ζαχο, αυτο εννοουσα οτι πιθανα θα μου πετουσαν λεμονοκουπες οι κατοχοι των SOC. Αποψεις ειναι αυτες. Αλλοι θελουν το γουρουνοπινελο του να μαλακωνει και να ανοιγει κλπ και αλλοι το θελουν σκληρο και αλυγιστο - δεν τα χαλαμε εκει.

Οσο για το Elementary, ημουν σαφης, το καλυτερο γουρουνοπινελο της Semogue - οχι γενικα - πχ το 10098 δεν θα το εδινα ποτε :-)

Για το VS80 δεν εχω ξεκαθαρη γνωμη, δεν το εχω, απλα προετρεψα τον Βαγγελη να του δωσει καμια ευκαιρια ακομα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ζάχο, αυτό είναι εντελώς περί ορέξεως. Τώρα τα premium, tops, extra κτλ της Semogue δεν είναι απολύτως αντιπροσωπευτικά της συνολικής ποιότητας/χρηστικότητας του πινέλου.

Στο λέω γιατί έχω και το SOC Boar, και το 1800, το 1250, το 1305 και καμιά 10-ριά άλλα γουρουνοπίνελα της Semogue. Είναι όλα καλά, ίσως το κάθε ένα για λίγο διαφορετική χρήση. Το SOC ωραίο είναι, αλλά μερικές φορές με κουράζει που απλώνει πολύ στο face lather.

Και κάτι άλλο, έχω το Limited Edition του 2012 με τρίχα χοίρου, που υποτίθεται ότι είναι καλύτερο και από το SOC! Αλλά δεν μου ταιριάζει και καταπίνει τον αφρό λόγω της πυκνότητας της τρίχας. Αντιθέτως, άλλοι νομίζουν ότι είναι το υπέρ-πινέλο.

Όπως πάντα λέμε: YMMV!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris την 23 Ιούλ 2015, 14:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ορθογραφία.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παρτε ωμεγα(οποιο να ναι).εγγυηση! 8)
Άβαταρ μέλους
evaggelos1971
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 19 Μάι 2015, 11:41
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Πυλαία
Has thanked: 941 times
Been thanked: 421 times
Ηλικία: 53

Καλησπέρα σας .

Χαίρομαι ιδιαίτερα που ακόμα και ένα απλό θέμα σαν αυτό και με σαφώς λόγω απειριας ατεχνως ανελυσα , ξεδιπλωνει με πολύ
ωραίο τρόπο το εύρος και τις γνώσεις των μελών του φόρουμ, για εμένα ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγαλύτερος γιατί μη
κατεχων την αγγλική οι λέξεις και η σημασία τους διαφευγουν, όπως ειπώθηκε πρόσφατα από νέο μέλος ένας οδηγός που θα
επεξηγει κρίνεται χρήσιμος. :thnx

Στα του πινελου η κατάσταση έχει ομαλοποιηθει και η απώλεια έχει περιοριστεί σε μια τρίχα ανά ξύρισμα, η μικρή και εργονομική του βάση είναι το μεγάλο του ατού και στο μπολ που έχω δουλεύει άνετα και χωρίς να κουράζει το χέρι .
Στο πρωινό μου ξύρισμα δεν είχα άνεση χρόνου και αφού το πέρασα τρεις φορές στο βαζακι του Cella το απλωσα απευθείας στο πρόσωπο και έδωσε το αποτέλεσμα που ήθελα, επίσης να προσθέσω ότι το αφήνω κάνα 3-5 λεπτά σε μέτρια ζεστό νερό και μου δίνει την αίσθηση ότι μαλακωνει αρκετά, του έδωσα την δεύτερη ευκαιρία και διαπιστώνω ότι στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο την αξίζει μιας και το omega 48 έχει παροπλιστει.

Υ.Σ Υπάρχει και κριτική στο πρόχειρο ψάξιμο που έκανα στο Badger & Blade μάλλον αρνητική μιας και η μετάφραση του chrome
είναι λίγο τραγική :shocking

Καλό απόγευμα σε όλους!!!
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι......
Evaggelos
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”