Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Προσωπικά (πάντα) το τέντωμα το φοβάμαι (έχω κλείσει τα 40 και δεν μου αρέσουν οι πτυχές).
Οπότε δεν πολυτεντώνω. Βοηθάει να τραβάς από περιοχή που δεν έχει σαπουνάδα (π.χ. κάτω από τα μάτια για το μάγουλο).
Και να θυμάσαι ότι δεν θέλει ποτέ δύναμη , ποτέ ζόρισμα. Μόνο σωστή γωνία.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Κοιτάζοντας παλιά post άλλων χρηστών του φόρουμ , ανακάλυψα μία αφήγηση μέλους του φόρουμ μας, που απογοητεύτηκε τόσο
από συνδιασμό άθλιας λεπίδας με σαβέτα , που εγκατέλειψε οριστικά το παραδοσιακό ξύρισμα και ξυρίζεται πλέον με mach3.
Αλέξουρος έγραψε:Έφτασε η σαβέτα μου (The Shaving Shack), οπότε έσπευσα να τη δοκιμάσω. :dance5
...

Έβαλα επίτηδες την λεπίδα Astor
...
κόψιμο μήκους 3 εκατοστών


και το αποτέλεσμα :
Αλέξουρος έγραψε:Γράφω μετά από καιρό (πάνε τρία χρόνια...)
...
έχω αραιώσει το συστηματικό wet shaving με ξυράφι ασφαλείας
...
Η σαβέτα έχει περάσει σε αχρηστία.

Διατήρησα τον τρόπο ξυρίσματος που είχε γίνει αφορμή για να εμβαθύνω στο παραδοσιακό ξύρισμα, δηλαδή το ξύρισμα με κρέμα ξυρίσματος και ξυράφι Mach 3.
Απολύτως κατανοητά. Αν η εμπειρία μου από το παραδοσιακό ξύρισμα , ήταν το ξύρισμα που προσφέρει μία de με Astor , θα ξύριζόμουν με πλαστικά για γυνακεία πόδια. Ακόμη χειρότερα αν η εμπειρία μου από παραδοσιακό ξύρισμα ήταν με σαβέτα με Astor , τότε θα άφηνα μούσι σαν φακίρης.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

BABIS έγραψε:Προσωπικά (πάντα) το τέντωμα το φοβάμαι (έχω κλείσει τα 40 και δεν μου αρέσουν οι πτυχές).
Οπότε δεν πολυτεντώνω. Βοηθάει να τραβάς από περιοχή που δεν έχει σαπουνάδα (π.χ. κάτω από τα μάτια για το μάγουλο).
Και να θυμάσαι ότι δεν θέλει ποτέ δύναμη , ποτέ ζόρισμα. Μόνο σωστή γωνία.
..

Παρομοίως μέχρι τώρα δεν συνήθιζα να τεντώνω το δέρμα (στα cardridge και μετά στα DE που χρησιμοποιώ..) Θυμάμαι και μια συμβουλή του μέγα Mantic που σε ένα από τα βιντεάκια του γράφει "Do not overstretch!"..
Όμως με αυτό το φοβερό και γοητευτικό στα χέρια των έμπειρων εργαλείο ξυρίσματος -την σαβέτα-όλα τα επαγγελματικά μαστόρια του είδους αυτό κάνουν!!Τί κορυφαίοι Τούρκοι,Ινδοί,Περουβιανοί,μου φαίνεται και ένας Ισπανός πολύ έμπειρος μπαρμπέρης που χρησιμοποιεί την σαβέτα με προφυλακτήρα για να ξυρίσει τον σπουδαίο ποδοσφαιριστή Van Nilsteroy(όλα αυτά υπάρχουν και στο YouTube για να τα δει κανείς,όλοι αυτοί τεντώνουν για κάθε επικείμενη "κοψιά" από πριν το σημείο που θα ξυρίσουν..Αλλά δεν τους γλυστράει...
Εγώ όπως λες κι εσύ τέτοιες "ματσακωνιές" έβρισκα όπως λες δηλ., από ένα επίπεδο πιο πάνω που είναι πιο στεγνό το δέρμα..Αλλά να που όλη η υπόλοιπη επιφάνεια για ξύρισμα είναι πασαλειμένη με την κρέμα και υγρή..
Μάλλον θα δοκιμάσω και αυτό που γράφει ο φίλος πιο πάνω Alum και στα δάκτυλα...
Στο τέλος θα φορέσουμε και λαστιχένια γάντια!.. 8)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Σάκη καλησπέρα...

Πρώτα να σου πω ότι η σαβέτα δεν είναι παιχνίδι,και θέλει-χρειάζεται τον απαραίτητο σεβασμό.!
Το φαινόμενο με το ξυράφι που σου ψιλοσκάλωνε είναι καθαρά θέμα γωνίας,το συναντούμε και στην DE κάποιες φορές,αρχίζει όταν δεν υπάρχει σωστή λίπανση (γλίστρημα λεπίδας) όμως άλλο σκαλώνει η λεπίδα,και άλλο με τραβάει,που αναφέρουν και τα παιδιά παραπάνω,αν σε τραβάει,απλά βρες μια λεπίδα άλλη που να μην σε τραβάει,αν την βρεις μην ψάχνεσαι για άλλες λεπίδες,αλλά δώσε μεγάλη προσοχή στην τεχνική σου,κυρίως στις διάφορες γωνίες που απαιτεί κάθε σημείο στο πρόσωπο σου,αν αντιληφθείς τα (σκαλάκια) που λες μείωσε λίγο τις μοίρες στην λεπίδα,κάποιες φορές η λεπίδα συντονίζεται στο φαινόμενο που λέγεται (ταλάντωση),διαφέρει όμως από το τράβηγμα.

Εσύ νιώθεις τράβηγμα; ή τα (σκαλάκια) όπως τα αποκαλείς; γιατί μπορεί και να μην καταλάβαμε τι από τα δυο λες.

Στο τέντωμα που αναφέρεις έβαζα και εγώ Alum, αλλά τώρα άλλαξα τεχνική,ξυρίζω ένα μικρό κομμάτι ποιο δίπλα ώστε να χωράει ο αντίχειράς μου,και μετά τεντώνω ελαφρά,και αυτό το κάνω πάντα στα δύσκολα σημεία,που είναι must το τέντωμα.

Στην περιοχή κάτω από την μύτη στο μουστάκι θέλει καλή τεχνική, που θα έρθει μόνη της σιγά σιγά,ξεκινάς με 80 μοίρες περίπου, και ελαττώνεις μέχρι να χωρέσει η σαβέτα κάτω από την μύτη,μπορείς δε να βάλεις την σαβέτα από το πλάι τραβώντας την μύτη στην αντίθετη πλευρά,ότι σε βολεύει καλύτερα,δώσε προσοχή και στον αφρό σου,!θέλει ποιο καλά σαπούνια-κρέμες η σαβέτα (προστασία).
Αρκέσου στα δυο περάσματα με την φορά (WTG) στην αρχή,ούτε (XTG) ούτε (ATG) είναι λάθος μεγάλο για αρχή.

Οι χαρακιές-κοψίματα από την σαβέτα αργούν να φύγουν,και πρόσεξε αν θες να ξυριστείς οπωσδήποτε,που δεν συνιστάτε,πάρε με την σαβέτα τα πολλά,και τελείωσε με DE όχι με Mach3,με τίποτα...άλλη επιθετικότητα έχει το Mach3 και άλλη η DE,εκεί που έχεις κοπεί με την σαβέτα,βάλε την DE με προσοχή γύρο γύρο,μην περάσεις πάνω από το κόψιμο,θα χειροτερέψει την κατάσταση,για το πόσες μέρες που λες μετά από το κόψιμο είναι απλό...πας στον καθρέφτη σου και βλέπεις το δέρμα σου,μόνος σου θα καταλάβεις πότε είναι εντάξει για το επόμενο ξύρισμα,κανείς δεν θα μπορέσει να σου πει πότε. ;)

*Τέλος ότι γράφω είναι προσωπική γνώμη,και όχι κάτι στάνταρ, μπορεί εσένα να μην σε βολέψουν κάποια από αυτά που γράφω,απλά τα αναφέρω,γιατί κάτι μπορεί να σου φανεί χρήσιμο από όλα...


Σου εύχομαι καλά ξυρίσματα!!!
Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας και πάλι συνφορουμίτες!
Λοιπόν είπα να δώσω κι άλλες ευκαιρίες στον εαυτό μου με τη shavette και επιτέλους δικαιώθηκα..Μετά το τελευταίο σφάξιμο δεν ξαναξυρίστηκα!Έτσι με έξτρα γένι(τις προάλλες δεν ήταν ούτε ημέρας) και
ακολουθώντας όλα τα βήματα της προετοιμασίας ευλαβικά(ξύρισμα αμέσως μετά από ζεστό ντους,καλό πινέλιασμα στο πρόσωπο) ,διόρθωσα την προηγούμενη σύνθεση με άλλη λεπίδα έκοψα στη μέση λοιπόν μια feather και την τοποθέτησα προσεκτικά στη Blubeard Revenge Σαβέτα...
Δεν περίμενα ότι θα έχει το ξύρισμα τέτοια διαφορά προς το καλύτερο!!
Δεν σκάλωνε καθόλου το ξυράφι και επιπλέον γλύστραγε στη φάτσα η shavette μακράν καλύτερα!
Επίσης κόπηκα μεν αλλά όχι όπως την άλλη φορά κάτι μικροκοψίματα κάτω από το πηγούνι αριστερά ένα και ένα κάτω από το χείλος μου
αλλά το δεύτερο οφείλεται σε "κόρα" από σπυρί που είχα είχε ξεραθεί και έτσι όπως ήταν με κρέμα από πάνω έγινε ένα σχετικά μικρό κόψιμο..
Βέβαια θέλει εξαιρετική προσοχή με τη feather,-ένα να πω,πας να κοπείς αρκεί αν ακουμπήσει ελαφρά κάποια γωνία της σαβέτας στο δέρμα- τις οποίες μέχρι πρότινος είχα δοκιμάσει μόνο με το DE 39C (Sledgehammer) και εκεί δεν πολυταίριαζε καθώς επιθετική η μηχανή κοφτερότατο και το ξυράφι έκοβε για πλάκα...
Αλλά εδώ ήμουν πολύ προσεκτικός και τώρα πήρα μια μικρή γεύση από το τί θα πει ξύρισμα καλό με shavette..Bέβαια έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας αλλά ΟΚ!Δεν σκάλωνε πουθενά και τις περισσότερες φορές η σαβέτα γλύστραγε όμορφα..
Στο τέλος έβαλα NIVEA Repleneshing balm μετά από Βyblos Aftershave Lotion...
Eυχαριστώ για τις πρωθύστερες επισημάνσεις όλους τους παλιότερους!!
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Τούτα εδω:
derby-shavette-half-blades-1.jpg
δεν μου έκατσαν καθόλου καλά. Σφάχτηκα.Δύο στα δύο. Με τα personna δεν έγινε τέτοια τραγωδία σε καμιά 25αρα ξυρίσματα.
Τελείωσαν οι ευκαιρίες τους λοιπόν.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Με αφορμή το σημερινό ποστ του Ηρακλή στο ξύρισμα της ημέρας, πόσα περάσματα κάνετε με την σαβέτα ; Ο λόγος που δεν επιστρέφετε στις de είναι η αίσθηση, είναι τα λιγότερα περάσματα άρα και οικονομία χρόνου, η μελλοντική μετάβαση σε φαλτσέτα ; Για να σας δω ! :megagrin
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Ο λόγος για τον οποίο χρησιμοποιούμε τη σαβέτα, είναι πέραν της λογικής. Ειλικρινά.Μπαίνει στα χωράφια της ψυχιατρικής και του βίτσιου.Δεν υπάρχει σαφής αντικειμενικός λόγος. Πέρα ίσως από την πολύ πιο ρετρό αίσθηση, την αίσθηση κινδύνου και τον πρωτογονισμό που έχει. Η de παγκοσμίως εμφανίστηκε τέλη του 19ου αιώνα, Στην Ελλάδα , ακόμη πιο μετά. Είναι ξυριστικό εργαλείο το πολύ 100 ετών (η de). Η φαλτσέτα πάει πολύ πιο πίσω (αν και προφανώς η σαβέτα αφού παίρνει λεπίδες de, δεν μπορεί πραγματικά να θεωρηθεί παλαιότερη των de, αλλά ως υποκατάστατο φαλτσέτας, αν λησμονήσουμε τη χρήση λεπίδων de , καταχρηστικά μπορεί).

Σήμερα εγώ με τη shaving factory και τις derby ... πάλι σφάχτηκα. Οι λεπίδες της Derby , μπορεί να μου αρέσουν που είναι μισές , έτοιμες για σαβέτα κτλ κτλ , αλλά υστερούν πολύ από τις personna και δεν συγχωρούν καθόλου. Αν η προσοχή δεν είναι στο 100% και πέσει ελάχιστα, απλά γίνεσαι χάλια.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Εγώ με όλα αυτά που διαβάσω, πραγματικά αρχίζω να πιστεύω ότι η Feather είναι μια κατηγορία από μόνη της (άλλωστε το έχουνε πει και πιο έμπειρα μέλοι).
Γιατί τόσο καιρό δεν έχω κοπεί (και δεν πιστεύω ότι είμαι το παιδί θαύμα), αλλά κάνω και πολύ καλά ξυρίσματα + ότι η αίσθηση είναι πολύ ωραία.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

ουτε εγω εχω κοπει αλλα δεν κανω ποτε κοντρα με την σαβεττα, και οτι περισσεψει τα περνω με την open comp :megagrin
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”