Feather Artist Club SS

Απάντηση
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

ποιες απο ολες τις λεπιδες αυτης της σαββετας κοβουν περισσοερο, ξερει καποιος να γραψει;;;
γιατι σκεφτομε αυριο να κανω πρωινη εκδρομη στον γιωργο........... :megagrin
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Οταν λες σαβετα αναφερεσε στο feather ac μαλλον. Και οι δυο κοβουν το ιδιο απλα η super ειναι πιο εκτεθιμενη .
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας..

Έχω μια ερώτηση προς τους κατόχους Feather Artist Club SS.

Αν έχω καταλάβει καλά παίρνει μόνο τις συγκεκριμένες λεπίδες της feather και καμιάς άλλης μάρκας λεπίδες...ναι;

Και λέω, αν δεν σου ταιριάζουν στο πρόσωπο τι κάνεις; (το ρωτώ γιατί σε καμία DE δεν μου κάθονται καλά)

Τέλος μήπως ξέρει κάποιος το βάρος της; απέναντι σε άλλες σαβετές είναι η βαρύτερη; (μιλάω για την Folding)


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22397 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Παίρνει τις ομόσταυλες και τις ΚΑΙ. Αν δεν σου κάνει καμιά από την γκάμα αυτή τότε την πουλάς. Να είσαι σίγουρος πως θα βρεις εύκολα αγοραστή ;)
"το ρωτώ γιατί σε καμία DE δεν μου κάθονται καλά". Αυτό δεν το κατάλαβα...
Τέλος το βάρος της είναι 43.3 gr, στον μέσο όρο με τις περισσότερες σαβέτες αλλά και τα straight τουλάχιστον τα 5/8.
Γιάννης
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

ch2700 έγραψε:Οταν λες σαβετα αναφερεσε στο feather ac μαλλον. Και οι δυο κοβουν το ιδιο απλα η super ειναι πιο εκτεθιμενη .
ευχαριστω, δεν εξηγησα εχω την ss αλλα υπαρχουν διαθεσιμες 4 διαφορετικες λεπιδες
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας.

Γιάννη τα σέβη μου...την έχω βάλει στο μάτι την συγκεκριμένη ss πολλούς μήνες τώρα,αλλά είδα και κατάλαβα, ότι αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά, πολλές φορές δεν έχει και ανάλογη επίδοση ξυριστικά,για αυτό έχουν γνώση οι φύλακες...

Όσο για το: "το ρωτώ γιατί σε καμία DE δεν μου κάθονται καλά" δικό μου το λάθος,δεν το διατύπωσα σωστά,εννοούσα ότι οι DE λεπίδες της Feather δεν μου κάθονται καλά,δεν γνωρίζω όμως την διαφορά των DE λεπίδων, με των Professional ή τις Super κ.ο.κ.

Επειδή είμαι λίγο μπερδεμένος στο θέμα "σαβέτα" θα ζητήσω την γνώμη σας, και τις συμβουλές σας, σε ένα άλλο όμως νήμα
ώστε να είμαι ontopic.

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη,με κάλυψες πλήρως, είσαι πάντα κατατοπιστικότατος.... :megagrin :thnx


Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Να ρωτήσω κάτι ακόμα αν και θεωρώ ότι ξέρω την απάντηση.

Δεν την βάζεται σε ζεστό νερό πριν το ξύρισμα όπως τις De σωστά?
Δεν το έχω δει πουθενά άρα φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να "ζεσταθεί" η λεπίδα όπως με τις DE.
Ρωτάω βέβαια για σιγουριά... :megagrin

:thnx :thnx
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22397 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Προσωπικά όχι. Το κάνω με τις DE αν και δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι απαραίτητο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Να κάνω μερικές ερωτήσεις για να μου λυθούν μερικές απορίες.

1) Πόσα περάσματα και πως, κάνετε με την Feather για ένα βαθύ ξύρισμα? Αλλά το πιο σημαντικό, πάτε ποτέ κόντρα με μαχαίρια ή την Feather?
2) Με βάση την αποπάνω ερώτηση, όταν κάνετε βαθιά ξυρίσματα, μπορείται να τα κάνετε συνεχώς? Όπως ρώτησα δηλαδή εδώ. Ειδικά εσείς που είστε μαχεράδες και ξυρίζεστε κάθε μέρα με αυτά, έχετε πρόβλημα ή απλά δεν πάτε πολύ βαθιά κάθε μέρα? Θα καταλάβετε το ερώτημα μου όταν διαβάσετε το παράδειγμα που έδωσα με την Muhle R41.

:thnx
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω ξυριζομι με δυο περασματα. Ενα απο αυτι μυτι και ενα απο πανω προσ τα κατω. Στον λαιμο ενα απο πανω προσ τα κατω και ενα κοντρα. Ολα με αυτη την σειρα. Η κοψη του καλοακονισμενου μαχαιριου και των πρωτων 8-10 ξυρισματων με το Feather δεν συγκρινεται και για το λογο αυτο και εγω οταν ξυριζομαι συνεχομενα με την R41 εχω μικροερεθισμους.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”