Στέγνωμα πινέλου

roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Καλημέρα σας,
θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιώ πετσέτα για να στεγνώσω το πινέλο μετά το ξύρισμα παρόλο που το τοποθετώ σε βάση για να στεγνώσει ανάποδα.Μήπως ταλαιπωρώ τις τρίχες του άδικα;

Τάσος.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Στεγνώνω όλα τα πινέλα μου σε πετσέτα με ελάχιστη πίεση, δεν έχω δει κάτι και δεν έχουν πάθει κάτι. Πρακτικά το πινέλο στεγνώνει πιο γρήγορα, εναλλακτικά μπορείς να το κάνεις πάνω σου στις τρίχες των χεριών σου αλλά σε πετσέτα το βρίσκω πιο σωστό.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

και εγω εχω την γνωμη οτι καλο ειναι να σκουπιζεις ελαφρα το πινελο πανω σε μια πετσετα πριν το κρεμασεις.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

... να φεύγουν τα "χοντρά" που λένε ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Μην φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτε , απλά να μην βάζεις μεγάλη πίεση.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Το ίδιο ακριβώς κάνω και εγώ.

Λίγο λιγότερο από 1 λεπτό το στεγνώνω και εγώ. Ελαφρές κινήσεις απλά σαν να χαιδεύω την πετσέτα. Καταλαβαίνω ότι κάνει δουλειά γιατί μετά οι πετσέτα είναι νωπή. Άρα σίγουρα φεύγουν τα "χοντρά". Βέβαια εγώ δεν έχω βάση για πινέλο αλλά και να είχα, στο χοίρο θα το στέγνωνα πάλι.
Αν μιλάμε για συνθετικό, δεν κάνω αυτή την διαδικασία. Απλά το στεγνώνω και το τινάζω καλά. Το βάζω ανάποδα στην βάση και όλα καλα....
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Ότι κάνει δουλειά η πετσέτα κάνει..Και εγώ έχω διαπιστώσει πως είναι νωπή.Απλά από αυτά που διαβάζω παραπάνω μάλλον πρέπει να μειώσω την πίεση γιατί εγώ το παρακάνω..

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας..
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Εγώ μόλις τελευταία κατάλαβα οτι χρειάζεται ήπιες κινήσεις το σκούπισμα στην πετσέτα.Το omega 49 που έχω,μαλάκωσε και έκανε ένα βαθούλωμα στο κέντρο του πολύ περισσότερο από την περιφέρειά του,ακριβώς επειδή για 2 χρόνια με πολύ συχνή χρήση(200 ξυρίματα),το πίεζα όσο δεν πήγαινε στην πετσέτα,νομίζοντας οτι έτσι στεγνώνει πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά.Μεγάλο λάθος.Αν και ακόμα το χρησιμοποιώ(πολύ αραιά πλέον όμως),φορτώνει με αισθητά μεγαλύτερη δυσκολία και δεν είναι όσο αποτελεσματικό το θυμόμουν.Σίγουρα,αν δεν το καταπονούσα έτσι,θα διατηρούνταν στην αρχική του κατάσταση για πολύ μεγαλύτερο διάστημα.
Τώρα,ούτε καν το συνθετικό δεν τρίβω τόσο έντονα στην πετσέτα-αν και,θεωρητικά,οι συνθετικές τρίχες είναι πολύ περισσότερο ανθεκτικές,αν όχι 'άτρωτες'.Όποιος καεί στον χυλό δεν λένε..?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Θα έλεγα απλά την γνώμη μου, ότι το συνθετικό δεν θέλει καν στέγνωμα.
Αν το τινάξεις καλά (επειδή δεν κρατάνε νερό οι τρίχες) δεν έχει πρόβλημα. Προσωπικά αυτός είναι ο λόγος που το χρησιμοποιώ σαν traveler το συνθετικό, γιατί δεν χρειάζεται όπου και να πάω, να ψάνχω πετσέτα. Απλά το τινάζω καλά και το κρεμάω ανάποδα στην βάση... Δεν ξέρω αν είναι σωστός τρόπος, απλά εγώ αυτόν χρησιμοποιώ.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση...
Σε μερικές κριτικές για πινέλα, διάβασα οτι το τάδε πινέλο δέν κάνει για καθημερινή χρήση γιατί έχει μεγάλο θύσανο (ειδικότερα μεγάλος ασβός) και δέν προλαβαίνει να στεγνώσει σε μία μέρα.
Και ρωτάω... Γιατί πρέπει να είναι εντελώς στεγνό το πινέλο για να το χρησιμοποιήσουμε;
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”