Προστασία από υγρασία

Τζώρτζης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Ιαν 2014, 19:30
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 34 times
Επικοινωνία:

Απ' όσα έχω διαβάσει και από τη μικρή μου εμπειρία κατάλαβα ότι το πρόβλημα του πλήρους στεγνώματος ολόκληρου του straight razor είναι σημαντικό. Παρά τη χρήση χαρτιού κουζίνας για να περάσω όλα τα μέρη που βλέπει το μάτι και του σεσουάρ μαλλιών με την ελπίδα να στεγνώσουν και τα μέρη που δεν βλέπει το μάτι, η ανησυχία παραμένει και ιδιαίτερα αφού το βάζω στην αρχική του πλαστική συσκευασία (θα προτιμούσα κάποια δερμάτινη θήκη αλλά δεν έχω βρει ακόμα).

Τέλος πάντων, τις προάλλες σκέφτηκα το εξής. Όταν αγοράζουμε γενικά ενδύματα συνήθως βρίσκουμε μέσα κάποια τετράγωνα φακελάκια που περιέχουν ένα αφυγραντικό υλικό. Δυστυχώς, όμως δε βρήκα κανένα απ'αυτά τα σακουλάκια οπότε σκέφτηκα ότι το ρύζι δουλεύει ως αφυγραντικό. Πήρα ένα σακουλάκι απ' εκείνα που βάζουν μέσα συνήθως κοσμήματα και έβαλα μικρή ποσότητα ρύζι ώστε να χωράει στη μία άκρη της συσκευασίας.

Αυτή είναι μία ιδέα, η οποία δεν ξέρω αν δουλεύει (θεωρητικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα) και προτείνω να τη δοκιμάσουν μαζί μου όσοι θέλουν. Επιπλέον, αν κανείς έχει δοκιμάσει κάτι από τα παραπάνω και έχει αποτελέσματα ας τα αναφέρει!
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Νομίζω το βασικότερο είναι να στεγνώσει πρώτα καλά σε θερμοκρασία δωματίου, ειδικά αν είναι να το βάλει κανείς μετά σε πλαστική συσκευασία.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σιγά σιγά, θα μάθεις να μην βρέχεις τη λαβή όταν ξυρίζεσαι οπότε το στέγνωμα θα είναι ευκολότερο. Σημαντικό είναι μετά το στέγνωμα να περνάς το ξυράφι από το δέρμα.
Χάρης
Τζώρτζης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Ιαν 2014, 19:30
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 34 times
Επικοινωνία:

Το δεύτερο το κάνω. Το πρώτο όχι, αλλά θα το υιοθετήσω κι αυτό!
mar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιαν 2020, 00:19
4
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 42

γεια σας, με αφορμή ένα άλλο topic που άνοιξα για μαύρα στίγματα και βλέποντας ότι μου δημιουργήθηκαν γενικότερες απορίες για το πως στεγνώνουμε το ξυράφι μετά τη χρήση, ήθελα να σας τις παρουσιάσω εδώ.

Βλέπω σε σχετικά βίντεο ότι μετά το ξύρισμα μπορούμε με μια πετσέτα να σκουπίσουμε τη λεπίδα με φορά shoulder προς tip. Αυτό που δε φαίνεται καθαρά στα βίντεο είναι αν ακουμπάμε ακόμα και την κόψη με αυτό τον τρόπο ή αν το αποφεύγουμε. Στη δεύτερη περίπτωση, πως μπορούμε να μαστε σίγουροι ότι απομακρύνθηκε η υγρασία από την κόψη? Αν στροπάρουμε σε δέρμα είναι αρκετό? Επίσης το να το στεγνώσουμε με το πιστολάκι θα ήταν αρκετό?

Θα μπορούσαμε ίσως με ένα λεπτό φύλλο χαρτί υγείας να σκουπίσουμε την κόψη με κινήσεις που θα έχουν τη φορά από τη ράχη προς την κόψη (με πολλές τέτοιες κινήσεις ώστε να καλύψουμε όλη την κόψη) ώστε πρακτικά η όποια επαφή γίνεται στην κόψη να είναι αντίστοιχη με αυτή του στροπαρίσματος και επομένως να ναι ακίνδυνη και για την κόψη αλλά και για τα δάχτυλα μας?

Τέλος, δοκίμασα να καθαρίσω τη λεπίδα με λίγο κρεμοσάπουνο χεριών με τα δάχτυλα μου (προσέχοντας στην κόψη να κάνω μόνο κινήσεις όπως περιέγραψα πιο πάνω από τη ράχη προς την κόψη), αλλά μιας και δεν το 'χω δει αυτό πουθενά (είναι δική μου πατέντα :D ) αναρωτιέμαι τώρα αν είναι αυτό σωστός τρόπος καθαρίσματος
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

Μια χαρά τρόπος είναι φίλε @mar .
Καπως έτσι σκουπίζω κι εγώ τις λεπίδες μου.
Ώμο --> μύτη
Ράχη ---> κόψη
Και ελαφρώς χιαστί.
Είτε με υγρό σαπούνι στο ξέπλυμα, είτε με το χαρτί στο σκούπισμα.
Αφού τελειώσω το αφήνω λίγη ώρα σε μια στεγνή πετσέτα δίπλα σε καλοριφέρ
Αργότερα λίγο λάδι καμελιας, και αποθήκευση
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3539 times
Been thanked: 3166 times

Την ίδια τακτική εφαρμόζω και εγώ πάνω-κάτω. Στο μόνο ίσως που πρέπει κάποιος να είναι προσεκτικός, ή και να το αποφύγει τελείως, είναι το στέγνωμα με το πιστολάκι. Ανεβάζει αρκετά γρήγορα θερμοκρασία στο ξυράφι. Θα μου πείτε μπορεί να επηρεάσει αυτή η άνοδος τη διαδικασία σκλήρυνσης; Γενικά όχι αλλά αν χρησιμοποίησει αρκετή ώρα κάποιος το πιστολάκι του (και μάλιστα όχι πάρα πολλή ώρα) και ακουμπήσει τη λεπίδα που στεγνώνει με τον τρόπο αυτό θα διαπιστώσει ότι καίει. Οπότε θεωρώ ότι καλό είναι να αποφεύγετε. Θα μπορούσε βέβαια να το έχει κάποιος στο κρύο και απλά να χρησιμοποιεί τον αέρα για να στεγνώσει το ξυράφι του, αυτό είναι ακίνδυνο.
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

mar έγραψε: 27 Μαρ 2022, 11:54 γεια σας, με αφορμή ένα άλλο topic που άνοιξα για μαύρα στίγματα και βλέποντας ότι μου δημιουργήθηκαν γενικότερες απορίες για το πως στεγνώνουμε το ξυράφι μετά τη χρήση, ήθελα να σας τις παρουσιάσω εδώ.

Βλέπω σε σχετικά βίντεο ότι μετά το ξύρισμα μπορούμε με μια πετσέτα να σκουπίσουμε τη λεπίδα με φορά shoulder προς tip. Αυτό που δε φαίνεται καθαρά στα βίντεο είναι αν ακουμπάμε ακόμα και την κόψη με αυτό τον τρόπο ή αν το αποφεύγουμε. Στη δεύτερη περίπτωση, πως μπορούμε να μαστε σίγουροι ότι απομακρύνθηκε η υγρασία από την κόψη? Αν στροπάρουμε σε δέρμα είναι αρκετό? Επίσης το να το στεγνώσουμε με το πιστολάκι θα ήταν αρκετό?

Θα μπορούσαμε ίσως με ένα λεπτό φύλλο χαρτί υγείας να σκουπίσουμε την κόψη με κινήσεις που θα έχουν τη φορά από τη ράχη προς την κόψη (με πολλές τέτοιες κινήσεις ώστε να καλύψουμε όλη την κόψη) ώστε πρακτικά η όποια επαφή γίνεται στην κόψη να είναι αντίστοιχη με αυτή του στροπαρίσματος και επομένως να ναι ακίνδυνη και για την κόψη αλλά και για τα δάχτυλα μας?

Τέλος, δοκίμασα να καθαρίσω τη λεπίδα με λίγο κρεμοσάπουνο χεριών με τα δάχτυλα μου (προσέχοντας στην κόψη να κάνω μόνο κινήσεις όπως περιέγραψα πιο πάνω από τη ράχη προς την κόψη), αλλά μιας και δεν το 'χω δει αυτό πουθενά (είναι δική μου πατέντα :D ) αναρωτιέμαι τώρα αν είναι αυτό σωστός τρόπος καθαρίσματος
Ο πιο εύκολος και σύντομος τρόπος στεγνώματος κατά την άποψή μου είναι σκούπισμα σε χαρτί υγείας και μετά στροπάρισμα πάνω σε καραβόπανο η σε ύφασμα από παλιό παντελόνι τζίν, το οποίο παρεπιπτόντως - σε άλλη περίπτωση - συντελεί και για την προετοιμασία του "αιθέρα" της κόψης.
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3761 times

Η δική μου ιεροτελεστία για τα δύο stainless steel ξυράφια μου έχει ως εξής:

1. Μετά το ξύρισμα, γεμίζω ένα δοχείο με ζεστό νερό, στο οποίο έχω ρίξει και σαπούνι πιάτων.
2. Βυθίζω την λάμα και "ανακατεύω" για 1 λεπτό.
3. Ξεβγάζω, σκουπίζω την λάμα και περνάω στο λουρί: ~50+ φορές λινό, ~50+ φορές δέρμα.
4. Καθαρίζω την λαβή με χαρτί υγείας εμποτισμένο με οινόπνευμα.
5. Ρίχνω απλόχερα οινόπνευμα σε όλο το μήκος της λάμας (και στην λαβή να πάει είναι από πλαστικό, οπότε δεν σκοτίζομαι).
6. Σκουπίζω με χαρτί υγείας.
7. Στεγνώνω σχολαστικά όλο το ξυράφι με σεσουάρ στην κρύα ρύθμιση.
8. Αφήνω το ξυράφι ανοιχτό 24 ώρες σε μία στεγνή πετσέτα.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17383 times
Been thanked: 7037 times

Φιλε μου συγνώμη αλλά άμα κάνεις όλα αυτά μετά το ξύρισμα πριν να ξυριστεις τι κάνεις από απορία ρωτάω και καθόλου ειρωνικά
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”