Proraso sandalwood σαπούνι και κρέμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αντώνη τα "κόκκινα" Proraso τα έχει και το Hairmaker και το Wellshaved
αλλά και τα περισσότερα Hondos.
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Στα δυο κατα τ' άλλα πολυ καλα e-shops, ειναι σχεδον στη διπλασια τιμη απο το Hondos. Οπότε δεν "παιζουν"...
Σε 4 Hondos που εχω δει κατα καιρους (Ομονοια, Αγια Παρασκευη, Χαλανδρι & Σπατα) το κοκκινο σαπουνι δεν το εχουν.
Κρεμα εχουν, αλλά δεν αγοραζω εδω και πολυ καιρο. Προτιμω τα σαπουνια.
Αντωνης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

και την κρεμα και το σαπουνι τα πηρα απο τον χοντο(ομονοια).το σαπουνι μου τελειωσε πριν κανα 3μηνο και απο τοτε δεν το εχω ξαναδει εκει .την κρεμα ομως πριν απο 2 εβδομαδες που περασα την ειχε.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Να κοιτάτε και στον Πατίστα ( στην Ευριπίδου ). Έφερνε Proraso, νομίζω. Εγώ προτιμώ να ψωνίζω απο κεί, όταν είμαι στο κέντρο και έχω να επιλέξω μεταξύ Hondo C. και Πατίστα. Δεν έχει τόση βαβούρα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Μόλις γύρισα απο Hondos Ομόνοιας, όντως έχει μόνο άσπρο και πράσινο, το sandalwood δεν το είδα.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Από του Πειραιά (Hondos) το είχα πάρει και εγώ με 2,80 το τεμάχιο !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Σήμερα πέρναγα από Ομόνοια και μπήκα στον Hondo. Το έχει φέρει κι έχει και αρκετά κομμάτια για όσους ενδιαφέρονται.
Φτηνό, 2.94 το είχε. Θα γίνει δοκιμή εντός του ΣΚ, είναι η πρώτη κρέμα που αγοράζω. Είμαι πολύ περίεργος να δω μετά το Mitchell's το οποίο με έχει βάλει στον κόσμο του ΠΞ, πώς θα μου φανεί η Proraso !
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Να πω κι εγώ την άποψή μου για το σαπούνι στην κόκκινη συσκευασία, μια και το 'χω χρησιμοποιήσει ορισμένες φορές με άριστες εντυπώσεις.

Ημουν επιφυλακτικός με τα προϊόντα Proraso, όπως κάνω πάντα με οτιδήποτε δημοφιλές (πνεύμα αντιλογίας από γεννησιμιού μου, γαρ). Αλλά στην προκειμένη περίπτωση βγάζω το καπέλο. Είδα διαφορά στο θέμα της προστασίας από την πρώτη φορά. Εχω την αίσθηση επίσης ότι βοηθάει και να κοπεί πιο καλά η τρίχα. Θα δοκιμάσω εν καιρώ και τους υπόλοιπους τύπους, αλλά νιώθω ότι αυτή η σύνθεση με το βούτυρο καριτέ και το σανδαλόξυλο μού ταιριάζει τέλεια και εγγυάται ένα βαθύ και απροβλημάτιστο ξύρισμα. Οσο κι αν θέλω να κάνω rotation για να τελειώσω σύντομα κάποιο από τα πολλά σωληνάρια που έχω μαζέψει, κάθε φορά πριν ξυριστώ περνάει από το μυαλό μου η σκέψη: "Δεν παίρνεις το Proraso να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;"

Αν λάβουμε υπ' όψιν και την τρομερά χαμηλή τιμή στην οποία πωλείται στα Hondos Center (3,05 πήρα το σαπούνι των 150 gr και 2,80 έχουν οι κρέμες των 150 ml), μιλάμε για το απόλυτο value for money. Σίγουρα θα υπάρχουν ακόμα πιο ποιοτικά προϊόντα για να χρησιμοποιήσω στο μέλλον, αλλά δεν νομίζω η διαφορά στην τιμή θα είναι ανάλογη της διαφοράς ποιότητας.

Υ.Γ. Κάτι που ήθελα να γράψω εδώ και καιρό, επειδή βλέπω συχνά να επισημαίνεται ότι οι τιμές των προϊόντων Proraso σε Well Shaved και Hairmaker είναι ακριβές σε σχέση με τον Χόντο: Δεν τα πουλάνε ακριβά ο Γιώργος και ο Γιάννης. Ο Χόντος τα πουλάει υπερβολικά φτηνά! Εχει τη δυνατότητα, προφανώς, ως αλυσίδα να κάνει μεγάλες παραγγελίες χονδρικής (κάτι που δεν μπορούν οι Γιώργος/Γιάννης) και να πουλάει σε χαμηλότερες τιμές. Δεν αποκλείω επίσης να έχει τα Proraso ως "κράχτες" (γνωστή εμπορική τακτική -πόσοι πήγατε στα Hondos για Proraso και μετά παρασυρθήκατε και πήρατε και κάτι για τη σύζυγο/φιλενάδα σας, π.χ.;), αδιαφορώντας για ότι θα βγάζει ελάχιστο κέρδος ανά κομμάτι. Προς επίρρωση των παραπάνω, συγκρίνετε τις τιμές των Proraso στα e-shop του εξωτερικού με αυτές των Well Shaved/Hairmaker και θα δείτε ότι οι τελευταίοι τα πουλάνε πολύ πιο φτηνά.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Επιπλέον, να υπενθυμίσουμε, όπως άλλωστε έχει ξαναγραφτεί, πως είναι απο τα λίγα σαπούνια που μυρίζει σανδαλόξυλο.
Προσωπικά μέχρι στιγμής μόνο δύο έχω βρεί. Την Αrt of Shaving ( AoS ) Sandalwood και το Ρroraso.
Τ'άλλα ήταν σανδαλόξυλο με ...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Την Την Αrt of Shaving δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη,γιατί απλά δεν την έχω,για την Ρroraso ναι όντος είναι από τα ποιο αγαπημένα μου αρώματα,και αφού εντάσσομαι στους fan του σανταλόξυλου,θα πω πως ποιο πολύ από την Ρroraso αρωματικά μου αρέσει το Haslinger, δεν ξέρω αν το έχεις μυρίσει Ηλία αλλά κατά την γνώμη μου,είναι Super...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”