"Ταμπακιέρες" για τακτοποίηση εξοπλισμού

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Η ενασχόληση με το ΠΞ έχει οδηγήσει στη συγκέντρωση αρκετού εξοπλισμού που χρησιμοποιείται λιγότερο ή περισσότερο τακτικά. Όλα αυτά θέλουν μια σχετική τακτοποίηση, ιδιαίτερα εάν δεν υπάρχει πολύς χώρος σε κάποιο δωμάτιο του σπιτιού. Παρουσιάζω λοιπόν κάποιες από τις λύσεις που έχω βρει, μήπως πάρει κανείς άλλος κάποια ιδέα, ή προτείνει τις δικές του λύσεις.

Για τα πινέλα χρησιμοποιώ ταμπακιέρες της Tayg (Made in Spain), μοντέλο 23-26, με σχεδόν 39 εκ. μήκος, οι οποίες έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τις κινέζικες και καλύτερη λειτουργία όσον αφορά το κούμπωμά τους. Επίσης το πλαστικό δεν μυρίζει ακόμη και όταν είναι καινούργιες.
Βρίσκονται σε καταστήματα με εργαλεία. Καλή τιμή για κάθε μια είναι γύρω στα 7-8 ευρώ με το φόρο. Οι διαστάσεις των χωρισμάτων του επόμενου μοντέλου Tayg 24-26 δεν βολεύουν τόσο για τα συγκεκριμένα περιεχόμενα, επειδή αν κι έχουν μεγαλύτερες διαστάσεις αρκετός χώρος μένει αχρησιμοποίητος.

Στις φωτογραφίες έχω βάλει τα πινέλα με τα κουτιά τους ώστε να πάρετε μια καλύτερη ιδέα του χώρου. Προφανώς δεν βάζω πινέλα στην ταμπακιέρα που δεν έχουν ήδη στεγνώσει εντελώς -για τουλάχιστον μια εβδομάδα. Η λύση αυτή για τα πινέλα αφορά όσους έχουν αρκετά, διπλά, ή εν πάσει περιπτώσει ικανό αριθμό για μεγάλο rotation -και κάποια άλλα είναι πάντα σε χρήση. Εάν το πινέλο δεν στεγνώσει εντελώς, δεν είναι καλό να μην αερίζεται.
Επίσης τα χωρίσματα έχουν ακριβώς το κατάλληλο μέγεθος για να τακτοποιήσει κανείς ξυραφάκια σε τριπλές σειρές. Χωρίσματα παραδίδονται για όλα τα διαμερίσματα.
Σε όσο χώρο πιάνει ένα πινέλο στις φωτογραφίες, στην εν λόγω ταμπακιέρα χωράει ακριβώς κουτί από DE Edwin Jagger. Χωράει επίσης ένα κοντό κουτί για DE Merkur (πχ 34c, Progress κοντή) -για λίγο όμως δεν χωράει και δεύτερο κουτί, σε αντίθεση με τη δεύτερη ταμπακιέρα που παρουσιάζεται πιο κάτω.

Εικόνα

Ακολουθεί άλλη μια φωτογραφία με διαφορετική διαμόρφωση.

Εικόνα

Εδώ με το καπάκι κλειστό

Εικόνα

Η επόμενη ταμπακιέρα είναι μια Mano 18'' (42εκ. μήκος). Δεν είναι τόσο καλή κατασκευή όσο η προηγούμενη και μύριζε το πλαστικό της λίγο στην αρχή αλλά χρησιμοποιείται απροβλημάτιστα πλέον εδώ και καιρό. Αυτές πωλούνται περίπου 10 ευρώ με το φόρο. Την είχα πάρει σε προσφορά από το Πράκτικερ μια και μια δώρο.
Ο χώρος της είναι ιδανικός για πολλές DE με τα κουτιά τους, ειδικά Merkur και EJ. Σημειώνω ότι τα κουτιά Muhle δεν χωράνε γιατί είναι αρκετά μεγάλα. Χωρίσματα παραδίδονται κι εδώ για όλα τα διαμερίσματα.

Εικόνα
.
.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Κοίτα να δεις, ακριβώς αυτό σκεφτόμουν σήμερα: να πάρω κάποια κουτιά για να βάλω τα σαπούνια - software που χρησιμοποιώ λιγότερο...!
Πολύ ωραία ιδέα αυτή πάντως, δεν το είχα σκεφτεί έτσι...
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Βασίλη είναι πολύ πρακτικά. Να προσθέσω για τα ξυραφάκια που είναι τοποθετημένα στις Tayg -Όσα είναι σε χάρτινο κουτί (Rapira, Bic κλπ) χωράνε 5 σε ύψος, ενώ όσα είναι σε πλαστικό κουτί (Feather, Personna κλπ) χωράνε 4 σε ύψος.
Γιώργος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ωραιο και πρακτικο.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Πολύ πρακτικό αλλά για εμάς που δεν έχουμε τα κουτιά από τα πινέλα ???

Πάντος πολύ έξυπνη ιδέα!!!
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Να 'στε καλά παιδιά. Κωνσταντίνε δεν βλέπω το λόγο να μη βάλεις τα πινέλα χωρίς κουτιά.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Μήπως δεν κανει να ακουμπάνε κάτω....

Είναι σαν να βάλω ένα πινέλο στο ράφι οριζόντια. Μήπως χαλάσουνε οι τρίχες του??? Δεν ξέρω, απλά λέω....
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Βάλε το στο ρολό από χαρτί υγείας! ;) :beah2
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Κι έτσι ακουμπάνε, μέσα στο κουτί τους. Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, τα Semogue και το Simpsons μπορεί να δείξουν λίγο "τετραγωνισμένα" όταν τα βγάλεις από τα (δικά τους) κουτιά, αλλά με το πρώτο βρέξιμο επανέρχονται πλήρως. Τα Ωμέγα δεν φαίνεται να καταλαβαίνουν τίποτε, μάλλον επειδή δεν φουντώνουν τόσο οι θύσανοι από τη χρήση ώστε να ακουμπάνε μετά στα πλαϊνά.
Οι εταιρείες που συσκευάζουν πινέλα για να τα πουλήσουν ή να τα αποθηκεύσουν, με το πλάι τα βάζουν στις κούτες. Το πιο σημαντικό είναι να είναι τα πινέλα εντελώς στεγνά.
Θα ήταν καλύτερα να τα έχει κανείς όρθια πχ σε ένα ντουλάπι ειδικά για το σκοπό, αλλά επειδή έχω μαζέψει αρκετά πια δεν έχω τέτοια πολυτέλεια. Ήδη 3-4 είναι μόνιμα έξω. Οπότε έπρεπε να βρεθεί λύση.
Γιώργος
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Γιώργο,

Αυτή είναι η Τayg?
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”