Μπολάκι ξυρίσματος (scuttles)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αν είναι 11,7 του bestshave και 13 του triplexpresso ναι, νομίζω θάναι καλύτερα.
(Το δικό μου πλαστικό πιο πάνω είναι 11,5 (εσωτερική Ø ) X 6)
Σαν μεταλλικό όμως που είναι, θα κρατάει ζεστό τον αφρό , το καλοκαίρι ΟΚ , αλλά το χειμώνα;;;
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Ναι, το έχει αυτό ο χαλκός, ζεσταίνεται γρήγορα, κρυώνει γρήγορα. Αυτό που σκεφτόμουν είναι ότι μπορώ να το έχω να επιπλέει μέσα στο λεκανάκι με το ζεστό νερό που χρησιμοποιώ και σήμερα για ξύρισμα (κάτι σαν μπεν μαρί δηλαδή), έτσι ώστε να διατηρείται ζεστό το μέταλλο και αναλλοίωτη η μαρέγκα. Κάτι ανάλογο διάβασα ότι κάνουν και διεθνώς με χάλκινα μπωλ για να έχουν ζεστό αφρό...

Κατ' εμέ ο πηλός και πιθανώς και η πορσελάνη είναι τα δύο υλικά που διατηρούν τη θερμοκρασία περισσότερο από όλα. Για τα ξύλινα μπωλ δεν έχω ιδέα, ποτέ δε χρειάστηκε να διατηρήσω κάτι ζεστό σε ξύλινο μπωλ. Άσχετα με το αν θα πάρω το χάλκινο ή όχι, ένα ωραίο ευρύχωρο πήλινο με υάλωση θα ήταν για μένα το ιδανικό και θα το πάρω αν το βρω όπως το θέλω (κανείς δε λέει ότι πρέπει να έχει τη στάμπα "μόνο για ξύρισμα" πάνω του, σωστά;), αν και είμαι λίγο άτσαλος και φοβάμαι ότι με τις σαπουνάνδες και τις γλίστρες δε θα αργήσει να γίνει χίλια κομμάτια στο πάτωμα...
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Υπάρχει πιθανότητα το σαπούνι να οξειδώσει τον μπρούτζο; Ή κάποια διαδικασία που θα έπρεπε να ακολουθείται; Εχω ένα μπρούτζινο, το οποίο δεν είναι και απολύτως λείο μέσα που πιστεύω πως θα ήταν πολύ βολικό για το ξύρισμα... Εσείς τι λέτε, να το προσπαθησω;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Κάποιοι λένε ότι το σφυρήλατο (σαγρέ από μέσα δηλαδή) είναι καλύτερο για τη σαπουνάδα...

Αν προσέξεις καλύτερα το listing στο οποίο αναφέρομαι για το χάλκινο μπωλ, θα δεις ότι ενώ είναι χαλκί απέξω, εσωτερικά έχει κάποια επίστρωση που το κάνει να ασημίζει. Δε νομίζω ότι αυτή βγαίνει, ή τουλάχιστον ότι φεύγει εύκολα. Σε βάθος χρόνου ωστόσο και με δεδομένο ότι χρησιμοποιείς ζεστό νερό για να το ξεπλύνεις, μπορεί να ξεφτίσει. Ίσως, δε ξέρω. Το μπωλ στο οποίο αναφέρεσαι έχει τέτοια επίστρωση εσωτερικά;
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Αν δεν κάνω λάθος, ναι, είναι σαν αυτό που έβαλες... Απλά όχι τόσο μεγάλο, χωρίς χερούλι και πολύ παλιό αλλά καλά διατηρημένο...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εσωτερικά είναι "καλάι" , κασσίτερος, είναι δηλαδή "γανωμένο".
Οι άνω των πρώτων -ήντα θα θυμούνται τους Καλατζήδες ή Γανωτζήδες τους λέγαμε εδώ.
(με το ζεστό νερό που χρησιμοποιούμε για το ξύρισμα θα αργήσει πολύ να ξανα-χρειαστεί "γάνωμα".
Εδώ σε τέτοια βράζανε νερό, φαγητά κλπ, και γι αυτό βέβαια τα "γανώνανε" να μην έρχεται σε επαφή το φαγητο κλπ με χαλκο)

Edit, άν πάτε καμιά βόλτα σε περιοχή που έχει μαγαζιά με χάλκινα ίσως να βρείτε κάτι παρόμοιο, ή να σας φτιάξουν ένα.
Δεν ξέρω στην Αθήνα ή άλλες πόλεις που και εάν υπάρχουν, εγώ πάντως μια βόλτα από τα χαλκωματάδικα Εγνατίας-Αριστοτέλους και εκεί τριγύρω θα την κάνω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νώντας την 10 Νοέμ 2014, 14:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

To καλάι δεν έχει μέσα μόλυβδο;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Αλλο ο κασσίτερος, άλλο το καλάι :winkcool
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για κοιτάχτε και εδώ για scuttle.
Statichole technology... Πσσσσσς μιλάμε για φοβερή τεχνολογία βρε παιδί μου... Η οποία είναι μια τρύπα για να το κρεμάς στο τοίχο.
Απίστευτοι οι Αμερικάνοι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

iogi έγραψε:Αλλο ο κασσίτερος, άλλο το καλάι :winkcool
Οπότε είναι οκ να το χρησιμοποιήσω;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”